آموزش سئو وردپرس به صورت کامل با افزونه WordPress SEO

آموزش سئو وردپرس به صورت کامل با افزونه WordPress SEO

سئو (Search engine optimization) یا همان بهینه سازی سایت برای موتور های جستجو به عملیاتی گفته می شود که برای بهبود نمایش صفحات یک سایت یا وبلاگ در نتایج جستجوی گوگل یا سایر موتور های جستجو انجام می دهیم. سئو می تواند به صورت رایگان کاربران هدف را به سایت شما منتقل کند و یک بازی برد – برد را برای شما و کاربران رقم بزند. از یک طرف کاربری که به دنبال یک محصول, خدمت یا محتوایی است , به هدف خود می رسد و از طرفی دیگر شمایی که سایتی جهت فروش یا ارائه یک سری خدمات به کاربران راه اندازی کردید به صورت رایگان می توانید جامعه هدف خود را پیدا کرده و محصول خود را بفروش برسانید. در اصل موتور های جستجو یک واسطه هستند که می توانند به رایگان مصرف کننده و تولید کننده گان را به هم ربط دهند.
حال که با اهمیت سئو آشنا شدید بهتر است بدون تلف کردن حتی یک دقیقه از وقت گرانبهایتان شروع به بهینه سازی سایت وردپرسی خود برای موتور های جستجویی مانند گوگل کنید تا بازدیدکنندگان هدف خود را به سایت خود وارد نمایید. در این آموزش از سری آموزش های وردپرس و بخش جدید سئو وردپرس سایت روکش می خواهیم به طور کامل فاکتور هایی که برای سئو داخلی سایت شما مهم هستند را بررسی و بهترین حالات تنظیم بخش های مختلف افزونه وردپرس سئو نسخه ۱.۵.۲ (WordPress SEO) را بیان کنیم پس تا پایان این آموزش با ما باشید.

مزایا و دلایل استفاده از افزونه wordpress seo by yoast چیست؟

آموزش سئو و بهینه سازی وردپرس به صورت کامل با افزونه WordPress SEO by Yoast

اگر از دنبال کنندگان وبلاگ روکش بوده باشید حتما با افزونه wordpress seo آشنا هستید. همانطور که شما هم می دانید این افزونه یکی از برترین افزونه های سئو رایگان برای وردپرس می باشد که توانسته است اکثر فاکتور های لازم و ضروری جهت بهینه سازی داخلی یک سایت را در خود جای دهد به همین دلیل ما پیشنهاد می کنیم از این افزونه جهت بهینه سازی سایت خود استفاده نمایید. برخی از ویژگی های برجسته افزونه wordpress seo را می توانید در مطالبی که قبلا در مرود این افزونه منتشر کرده بودیم مطالعه بفرمایید.

گام اول: نصب افزونه سئو وردپرس

در ابتدا باید آخرین نسخه افزونه WordPress SEO را از مخزن وردپرس به صورت خودکار (از طریق داشبورد) یا به صورت دستی نصب و فعال نمایید.

گام دوم: به بهبود WordPress SEO کمک کنید

آموزش سئو و بهینه سازی وردپرس به صورت کامل با افزونه WordPress SEO by Yoast

بلافاصله پس از فعال شدن افزونه برای اولین بار یک پیغام با عنوان به بهبود WordPress SEO کمک کنید در بالای صفحه مدیریت وردپرس نمایش داده می شود. در این بخش تیم WordPress SEO از شما می خواهد تا به آنها اجازه دهید تا بتوانند یک سری آمار هایی که مربوط به کارایی افزونه هست را دنبال کنند. اگر به این افزونه و افرادی که آن را توسعه می دهند اعتماد دارید بهتر است اجازه ردگیری را بدهید تا توسعه دهندگان این افزونه بتوانند سریعتر, مشکلات موجود در افزونه و همچنین ویژگی های جدید را به آن اضافه کنند. اما اگر فکر می کنید ممکن است اطلاعات کلیدی سایت شما از طرف این افزونه ردگیری شود می تواند این اجازه را به افزونه ندهید. البته طبق گفته خود افزونه, اطلاعاتی که از تمام سایت ها جمع آوری می شود بدون نام و اطلاعات سایت می باشند پس جای نگرانی از این بابت نباید داشته باشید.

گام سوم: تنظیمات عمومی افزونه

اولین قسمت از تنظیمات چندگانه افزونه سئو وردپرس, بخش تنظیمات عمومی آن می باشد. برای ورود به این بخش کافی است تا روی آیکون سئو که در نوار کناری دیده می شود کلیک کنید. در بالای این صفحه ممکن است یک یا چند خطا مشاهده کنید. این اخطار ها در جهت بهبود سایت شما داده می شوند که بهتر است به آنها توجه کنید و سعی در رفع آنها داشته باشید.

آموزش سئو و بهینه سازی وردپرس به صورت کامل با افزونه WordPress SEO by Yoast

برخی از پیغام های خطای افزونه سئو وردپرس

You do not have your postname in the URL of your posts and pages, it is highly recommended that you do. Consider setting your permalink structure to /%postname%/.

خطای بالا به دلیل مناسب نبودن ساختار پیوند های صفحات وردپرس می باشد. بهتر آن است که در لینک صفحات سایت خود از نام سایت استفاده کنید زیرا یکی از پارامتر هایی رتبه بندی صفحات سایت ها در نتایج جستجو نوع و ساختار پیوند یکتا یا همان لینک ها می باشد. با قرار دادن عبارت زیر در فیلد ساختار دلخواه تنظیمات پیوند یکتای وردپرس می توانید کاری کنید تا لینک مطالب سایت شما بر طبق عنوان آن صفحه ساخته شود.

/%postname%/

Your theme contains a meta description, which blocks WordPress SEO from working properly, please delete the following line

این پیغام به دلیل وجود متا تگ description در قالب سایت شما بوجود می آید. برای رفع این مشکل می توانید به مطلبی که قبلا در مورد بهینه سازی قالب برای افزونه سئو منتشر کردیم مراجعه کنید یا اینکه با استفاده از دکمه ای که در همین پیغام برای شما به نمایش در می آید, این متا تگ را از قالب حذف کنید تا افزونه به درستی بتواند مدیریت توضیحات مطالب را انجام دهد.

Paging comments is enabled, this is not needed in 999 out of 1000 cases, so the suggestion is to disable it, to do that, simply uncheck the box before “Break comments into pages…”

این خطا به خاطر فعال بودن صفحه‌بندی دیدگاه‌های وردپرس ایجاد می شود. به گفته این افزونه در ۹۹۹ مورد از ۱۰۰۰ مورد لازم نیست تا دیدگاه ها صفحه بندی شوند. پس برای رفع این مشکل از طریق تنظیمات دیدگاه ها, صفحه بندی را غیر فعال کنید.

تنظیمات پیشخوان

مهمترین بخشی که در پیشخوان افزونه به چشم می خورد, ابزار های وبمستر (Webmaster Tools) می باشد. شما در این بخش می توانید کد های تاییدی که ابزار های مشهوری مثل Google Webmaster Tools یا Bing Webmaster Tools در اختیار شما قرار می دهند را وارد کنید تا دیگر لازم به آپلود فایل یا ویرایش قالب نداشته باشید.

آموزش سئو و بهینه سازی وردپرس به صورت کامل با افزونه WordPress SEO by Yoast

گام چهارم: عناوین و متاها

همانطور که قبلا هم گفیتم یکی از مهمترین کار های این افزونه مدیریت و بهبود عنوان و متا دیتا های سایت شما می باشد. در بخش عناوین و متاها می توانید مدیریت کاملی بر روی تمامی عناوین و متا دیتا هایی که در سایتتان استفاده خواهد شد, داشته باشید. در ابتدا به ترتیب تمام فیلد هایی که در این بخش مشابه هم هستند را معرفی می کنیم و شما را با بهترین حالات تنظیم آنها آشنا خواهیم کرد سپس توضیحات تکمیلی در رابطه با تب های مختلف این بخش را به شما همراهان روکش ارائه می دهیم.

توضیحاتی در مورد فیلد های بخش عنوان ها و متا ها

آموزش سئو و بهینه سازی وردپرس به صورت کامل با افزونه WordPress SEO by Yoast

عنوان قالب (title template)

در عنوان قالب یا همان title template که در تگ title صفحات استفاده می شود شما نمی توانید بیش از ۷۰ کاراکتر قرار دهید. اگر طول عنوان بیش از این باشد موتور های جستجو مانند گوگل کلماتی که بعد از کاراکتر ۷۰ قرار دارند را به صروت خودکار حذف می کند. سعی کنید عنوان صفحات را به شکلی وارد کنید که اولا با موضوع و محتوای آن صفحه تناسب داشته باشد ثانیا کاربران با مشاهده آن عنوان سریعتر جذب شوند و ثالثا کلماتی که در عنوان سایت می نویسید در آدرس یا همان url سایت هم وجود داشته باشد.

قالب توضیحات داده

محتوای فیلد قالب توضیحات داده یا meta description template در متا تگ description صفحات استفاده می شود. موتور های جستجو از محتوای همین متا تگ برای نمایش یک خلاصه از مطالب سایت ها استفاده می کنند. طول قالب توضیحات داده نباید بیشتر از ۱۶۰ کاراکتر باشد.

قالب کلمات کلیدی متا

همانطور که کمی قبل هم گفتم لازم نیست از متای کلملت کلیدی (meta keywords) استفاده کنید ولی اگر به هر دلیلی می خواهید از کلمات کلیدی استفاده کنید ابتدا تیک فعال سازی آن را در بخش پیشخوان بزنید, سپس کلمات کلیدی مورد نظرات را در فیلد مربوطه وارد نمایید. تعداد کلمات کلیدی هم بهتر هست ۵ تا ۶ عدد باشد و توسط کاما انگلیسی از هم جدا شوند.

روبات های متا (meta robots)

با انتخاب این گزینه (noindex, follow) صفحه مورد نظر توسط موتور های جستجو ایندکس نخواهد شد. این مورد برای صفحاتی از سایت که ایندکس شدن آنها باعث بوجود آمدن محتوای تکراری و کم ارزش شدن صفحات اصلی می شود باید فعال باشد.

نویسنده (عدم نمایش rel=”author”)

با تیک زدن این گزینه, افزونه سئو به طور خودکار آدرس گوگل پلاس نویسنده مطلب را در متا تگ author جای می دهد. در صورتی که می خواهید تصویر نویسنده مطلب در نتایج گوگل دیده شوید باید این گزینه را فعال کنید.

تاریخ در پیش نمایش ریز

با فعال بودن این گزینه می توانید تاریخ ارسال پست ها و ایجاد صفحات مختلف سایت را در نتایج جستجو نمایش دهید.

جعبه اطلاعات WordPress SEO

فعال کردن این بخش برای هر بخش از سایت, باعث می شود تا جعبه تنظیمات اختصاصی هر صفحه مخفی شود. مثلا با فعال کردن این گزینه برای بخش نوشته‌ها, جعبه تنظیمات سئو مطالب در صفحه ویرایش مطلب دیده نخواهد شد.

تنظیمات عمومی

اجبار به بازنویسی عنوان‌ها

اجبار به بازنویسی عنوان‌ها به این معنی است که افزونه سئو وردپرس به طور معمول اگر قالب شما استاندارد باشد می تواند تگ عنوان را تشخیص داده و آن را نسبت به تنظیماتی که ایجاد می کنید تغییر دهد, اما اگر مشکلی در قالب سایت شما وجود داشته باشد که در حالت عادی اجازه تغییر عنوان ها را به افزونه سئو ندهد با فعال کردن این گزینه تمامی عناوین به طور اجباری طبق تنظیمات افزونه تغییر می کنند. پس اگر قالب سایت شما برای افزونه WordPress SEO by Yoast آماده سازی شده باشد لازم به فعال کردن این گزینه نخواهید داشت در غیر اینصورت باید تیک این گزینه را بزنید.

آموزش سئو و بهینه سازی وردپرس به صورت کامل با افزونه WordPress SEO by Yoast

پهنای سایت متا تنظیمات (Site Wide Meta Settings)

متعسفانه در ترجمه افزونه به فارسی, عنوان این قسمت واضح و گویا نیست. در این قسمت چند گزینه وجود دارد که تنظیمات آنها بر روی تمام صفحات سایت شما اثر می گذارد, پس با دقت این قسمت را تنظیم کنید.

آموزش سئو و بهینه سازی وردپرس به صورت کامل با افزونه WordPress SEO by Yoast

با تیک زدن گزینه زیر صفحه های بایگانی فهرست راهنما نشود, از ایندکس شدن زیر صفحه های بخش های مختلف وردپرس جلوگیری می کند. پیشنهاد می کنم این گزینه را فعال کنید زیرا در صورت فعال نکردن این گزینه ممکن است گوگل محتوای تکراری در سایت شما پیدا کند و هچنین اهمیت صفحات اصلی سایت شما در موتور های جستجو کمتر شود.

آموزش سئو و بهینه سازی وردپرس به صورت کامل با افزونه WordPress SEO by Yoast

در گذشته یکی از معیار های رتبه بندی صفحات سایت ها در نتایج جستجو متای کلمات کلیدی یا همان keywords meta tag بودند, اما تقریبا از سال ۲۰۰۹ به بعد گوگل تصمیم گرفت تا دیگر از keywords meta tag در رتبه بندی سایت ها استفاده نکند. پس دیگر لازم نیست تا از متای کلمات کلیدی برای سایت خود استفاده کنید. با برداشتن تیک گزینه استفاده از متا کلمات کلیدی متا؟, می توانید متای کلمات کلیدی را غیر فعال کنید.

آموزش سئو و بهینه سازی وردپرس به صورت کامل با افزونه WordPress SEO by Yoast

اگر سایت شما در دایرکتوری یاهو و یا DMOZ ثبت شده باشد ممکن است گوگل توضیحات سایت شما را از این دایرکتوری ها بگیرد, با فعال کردن گزینه های Add noodp meta robots tag sitewide و Add noydir meta robots tag sitewide به گوگل می گویید که از description موجود در این دایرکتوری ها استفاده نکند.

پاک سازی تگ head

وردپرس به صورت خودکار یک سری متا تگ را در تگ head سایت شما قرار می دهد که ضرورتی در استفاده از آنها نیست. بسیاری از متخصصان سئو پیشنهاد می دهند تا تگ head را پاک سازی کنید زیرا ادعا می شود که گوگل یک سایت با تگ head پاک سازی شده را بیشتر می پسندد. پس بهتر است با ستفاده از این گزینه ها head سایت خود را پاک سازی نمایید.

اگر شما از Windows Live Writer یا سایر ابزار های همراه مانند تبلت یا موبایل برای انتشار مطالب سایت خود استفاده نمی کنید بهتر است تیک گزینه های Hide WLW Manifest Links و مخفی کردن لینک های RSD را بزنید.
به نظر من تیک گزینه مخفی کردن لینک کوتاه برای مطالب را نیز بزنید زیرا ضرورتی ندارد تا لینک کوتاه مطالب در تگ head وجود داشته باشد.
اما بهتر است تیک گزینه مخفی کردن پیوندهای RSS را نزنید زیرا بسیاری از پلاگین ها با استفاده از این متا تگ می توانند نحوه دنبال کردن سایت شما را به کاربرانشان نشان دهند و برای سایت شما دنبال کننده گان بیشتری را جذب کنند.

آموزش سئو و بهینه سازی وردپرس به صورت کامل با افزونه WordPress SEO by Yoast

تنظیمات سئو صفحه ی خانه

خوب حالا روی تب خانه در بخش عنوان ها و متا ها کلیک کنید. در این بخش دو یا سه فیلد وجود دارد. فیلد اول مربوط به عنوان صفحه اصلی سایت شما می باشد. در این فیلد با توجه به موضوع سایت خود یک عنوان مناسب قرار دهید. مثلا اگر موضوع سایت شما در مورد بازی می باشد می توانید برای عنوان صفحه اصلی از عبارت دانلود بازی جدید و رایگان استفاده کنید.
فیلد دوم مربوط به متای توضیحات صفحه اصلی می باشد. در این بخش باید توضیحاتی مختصر (حداکثر ۱۶۰ کاراکتر) را وارد کنید. سعی کنید حتما از کلمات کلیدی مرتبط با موضوع سایت خود در این متن استفاده نمایید.
در صورتی که بخواهید از متای کلمات کلیدی استفاده کنید فیلد سوم نیز در این بخش برای شما نمایش داده می شود. تعداد کلماتی که در این بخش وارد می کنید بهتر است بیش از ۶ عدد نشود.

آموزش سئو و بهینه سازی وردپرس به صورت کامل با افزونه WordPress SEO by Yoast

پس از پر کردن تمام فیلد های این بخش روی دکمه ذخیره‌ی تغییرات کلیک کنید تا تمام تغیرانی که انجام داده اید ذخیره شوند.

تنظیمات سئو انواع پست ها (Post Types)

روی تب سوم که در فارسی سازی به اشتباه گونه های فرسته ترجمه شده است کلیک کنید. در این تب شما می توانید عنوان, توضیحات و تنظیمات دیگر انواع نوشته هایی که در سایت خود منتشر می کنید (نوشته‌ها, برگه ها, ) را مدیریت بفرمایید.

سئو پست ها

آموزش سئو و بهینه سازی وردپرس به صورت کامل با افزونه WordPress SEO by Yoast

طی مدتی که با وردپرس کار کردم و کمی هم سئو را دنبال می کنم به نظرم تنظیمات زیر برای پست ها مناسب می باشد. با استفاده از این تنظیمات و البته نوشتن مقالات سئو شده هم برای موتور های جستجو و هم برای کاربران می تواند پست های سایت خود را به راحتی جزء نتایج اول گوگل کنید.

%%sitename%% : نام سایت شما را فراخوانی می کند
%%title%% : عنوان پست را بر می گرداند
%%focuskw%% : کلید واژه کانونی پست را می آورد
%%tag%% : برچسب های نوشته را می گیرد
%%category%% : دسته بندی نوشته را فراخوانی میکند
%%excerpt%% : خلاصه ای از مطلب که در صورت وارد نکردن به صورت خودکار توسط افزونه تولید می شود را می آورد.

سئو برگه ها

برای برگه ها من ترجیح می دهم تا rel=”author” نمایش داده نشود زیرا اقلب برگه ها عمومی هستند و لازم نیست آواتار نویسنده برگه در گوگل به نمایش در آید. پس برای برگه ها نیز می توانید از تنظیمات زیر استفاده کنید.

آموزش سئو و بهینه سازی وردپرس به صورت کامل با افزونه WordPress SEO by Yoast

سئو رسانه ها

وردپرس برای هر فایلی که در بخش رسانه ها آپلود می کنید یک صفحه مجزا مانند پست ها ایجاد می کند. محتوای این صفحات تنها فایلی است که شما آپلود کرده اید به همین دلیل ارزش خاصی از لحاظ موتور های جستجوگر ندارند و بهتر است از ایندکس شدن آنها جلوگیری کنید. اما اگر دوست داشتید به صورت جداگانه صفحات رسانه ها را نیز ایدکس کنید می توانید تیک گزینه روبات های متا را بردارید.

آموزش سئو و بهینه سازی وردپرس به صورت کامل با افزونه WordPress SEO by Yoast

سئو پست های سفارشی

افزونه هایی مثل ووکامروس برای ایجاد بخش هایی مجزا از نوشته های عادی وردپرس یک سری پست سفارشی ایجاد می کنند. اگر از چنین افزونه هایی استفاده می کنید یا اینکه خودتان یک پست سفارشی ایجاد کرده اید در اینجا می توانید تنظیمات سئو مربوط به آنها را نیز تغییر دهید. برای پست های سفارشی هم دقیقا می توانید از تنظیماتی که برای سئو نوشته ها ایجاد کردیم استفاده کنید.

تنظیمات سئو طبقه بندی ها (Taxonomies)

در این تب افزونه سئو وردپرس به شما این امکان را می دهد تا به راحتی پارامتر های سئو داخلی را برای انوع طبقه بندی های وردپرس (دسته‌ها, برچسب ها, ساختار) تنظیم کنید.

دسته بند ها یا برچسب ها

آموزش سئو و بهینه سازی وردپرس به صورت کامل با افزونه WordPress SEO by Yoast

در اصل هدف از ایجاد دسته بندی ها و برچسب ها, برای طبقه بندی و مرتب سازی پست ها بوده است. اگر شما می خواهید موتور های جستجو بیشترین اهمیت را به مطالبی که منتشر می کنید بدهند بهتر است تا از ایندکس شدن دسته بندی ها و برچسب ها جلوگیری کنید.

آموزش سئو و بهینه سازی وردپرس به صورت کامل با افزونه WordPress SEO by Yoast

ما ساختار ها را نیز noindex کرده ایم. پیشنهاد ما هم همین است تا از ایندکس شدن ساختار های وردپرس در گوگل جلوگیری کنید.

تب دیگر افزونه سئو وردپرس

در این تب می توانید تنظیمات سئو مربوط به صفحاتی مثل بایگانی نویسنده, تاریخ و صفحات جستجو و صفحه ۴۰۴ را تغییر دهید.

بایگانی نویسنده

آموزش سئو و بهینه سازی وردپرس به صورت کامل با افزونه WordPress SEO by Yoast

اگر سایت شما دارای بیش از چند نویسنده می باشد و می خواهید تا با جستجوی نام نویسنده مورد نظر در گوگل توسط کاربران به سایت شما هدایت شوند بهتر است اجازه دهید تا صفحات نویسنده ایندکس شوند. اما من ترجیح می دهم هر گز صفحات بایگانی نوشته های نویسنده ها ایندکس نشود زیرا ممکن است گوگل آنها را به عنوان محتوای تکراری شناسایی کند.

اما مورد دوم که غیر فعال کردن بایگانی های نویسنده می باشد به شما این امکان را می دهد تا کلا آرشیو نویسنده ها را غیر فعال کنید و با رفتن به آدرس نوسنده ها به صفحه اصلی منتقل شوید.

بایگانی تاریخ

آرشیو زمانی یا همان بایگان تاریخی مطالب یک وب سایت هم می تواند کمک زیادی در جهت پیدا کردن مطالب به کاربران کند. اما با وجود مفید بودن این وِیژگی برای کاربران, موتور های جستجو علاقه زیادی به این گونه صفحات ندارند زیرا محتویات این صفحات را با محتویات صفحات دیگر موجود در سایت یکی می دانند و باعث جریمه سایت شما خواهند شد. پس بهتر است از ایندکس شدن آنها جلوگیری نمایید.

آموزش سئو و بهینه سازی وردپرس به صورت کامل با افزونه WordPress SEO by Yoast

صفحات ویژه

در این افزونه صفحات جستجو و ۴۰۴, صفحات ویژه نامیده شده اند. این صفحات به طور پیشفرض noindex هستند و فقط شما می توانید عنوان آنها را تغییر دهید.

آموزش سئو و بهینه سازی وردپرس به صورت کامل با افزونه WordPress SEO by Yoast

خوب بخش اصلی و مهم تنظیم افزونه WordPress SEO تکمیل شد. اما هنوز کار تمام نشده است و ما می خواهیم در گام های بعدی بخش های دیگر این افزونه را نیز معرفی و نحوه پیکربندی آنها را به شما بگوییم.

گام پنجم: تنظیمات اجتماعی افزونه

با رفتن به مسیر سئو >> اجتماعی می توانید سایت خود را برای اجتماعی تر شدن آماده کنید. در اصل این قسمت به این دلیل ایجاد شده است تا با اعمال تغییرات و افزودن متا تگ هایی خاص به تگ head, باعث شود تا پست ها و محتوای صفحات مختلف سایت شما بهتر در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته شود.

تنظیمات اجتماعی Facebook

آموزش سئو و بهینه سازی وردپرس به صورت کامل با افزونه WordPress SEO by Yoast

اولین گزینه در این بخش Add Open Graph meta data می باشد که با فعال کردن آن اجازه می دهید تا Open Graph meta data ایجاد شود و به تگ head اضافه گردد. Open Graph meta data ها یک سری متا تگ هایی هستند که بیشتر توسط فیسبوک مورد استفاده قرار می گیرند. این متا دیتا ها باعث می شوند تا در زمان اشتراک گذاری مطالب سایت شما در شبکه اجتماعی فیسبوک توسط خود شما یا کاربران دیگر, ظاهر محتوای اشتراک گذاری شده از سایت شما با محتوا های دیگر کمی تفاوت داشته باشد. در ضمن این متا دیتا ها به گوگل نیز کمک می کنند تا فعالیت سایت شما در فیسبوک را شناسایی کند.

این بخش از افزونه که بینش و مدیران فیسبوک ترجمه شده است به شما اجازه می دهد تا به Facebook Insights سایت خود دسترسی داشته باشید. اگر اپلیکیشن فیسبوک اختصاصی دارید می توانید از گزینه دوم (استفاده از برنامه فیس بوک به عنوان مدیر) ساتفاده کنید. اما اگر اپلیکیشنی ندارید می توانید از گزینه اول (اضافه کردن مدیر فیسبوک) استفاده کنید.
Facebook Page URL : در اینجا آدرس پیج فیسبوک سایت خود را وارد کنید

در بخش تنظیمات صفحه اصلی چند فیلد را مشاهده می کنید که نحوه اشتراک گذاری صفحه اصلی سایت شما در فیسبوک را مشخص می کند. تصویری که می خواهید در کنار عنوان صفحه اصلی سایت شما به اشتراک گذاشته شود را در فیلد آدرس تصویر وارد کنید و در فیلد توضیحات می توانید یک متن را به صورت اختصاصی برای اشتراک گذاری صفحه اصلی سایت خود به فیسبوک معرفی کنید.
در صورتی که برخی از مطلب سایت شما هیج تصویری نداشت, از تصویری که در این فیلد تنظیمات پیشفرض وارد می کنید استفاده می شود.

تنظیمات اجتماعی توییتر

آموزش سئو و بهینه سازی وردپرس به صورت کامل با افزونه WordPress SEO by Yoast

در این تب می توانید Twitter card meta data که چیزی شبیه به Open Graph meta data اما برای توییتر است را فعال کنید. برای فعال کردن این بخش ابتدا تیک گزینه اول را بزنید سپس در فیلد اول نام اکانت توییتر مربوط به سایت خود را وارد کنید و در فیلد دوم می توانی انتخاب کنید که آیا می خواهید در کنار توییت شما تصویری از نوشته مورد نظر هم توییت شود (Summary with large image) یا اینکه فقط خلاصه نوشته توییت شود (Summary).

تنظیمات اجتماعی گوگل+

آموزش سئو و بهینه سازی وردپرس به صورت کامل با افزونه WordPress SEO by Yoast

در تب آخر از بخش اجتماعی وردپرس با انتخاب گزینه Add Google+ specific post meta data و وارد کردن آدرس صفحه گوگل پلاس سایت خود در فیلد صفحه‌ی انتشار در گوگل می توانید متا دیتا های مخصوص گوگل پلاس برای اشتراک گذاری مطالب در این شبکه اجتماعی را به سایت اضاف کنید.

گام ششم: نقشه سایت XML

داشتن یک نقشه از صفحات درونی سایت آن هم با فرمت XML یکی از ضروریات و مولفه های مهم در بهینه سازی سایت برای موتور های جستجو به حساب می آید. افزونه سئو وردپرس هم به دلیل اهمیت بالای این قضیه امکان ایجاد خوکار نقشه سایت را در خود گنجانده است. برای فعال کردن نقشه xml سایت به مسیر سئو >> نقشه های XML سایت بروید.

اولین قدم برای فعال سازی نقشه سایت زدن تیک گزینه اول می باشد. با زدن تیک این گزینه یک سری تنظیمات در زیر آن ظاهر می شود که به صورت مختصر در مورد هر یک توضیحاتی را می دهیم.

آموزش سئو و بهینه سازی وردپرس به صورت کامل با افزونه WordPress SEO by Yoast

سایت مپ کاربر : با غیر فعال کردن سایت مپ نویسنده یا کاربر, دیگر صفحه ارشیو نویسنده که مثلا آدرسی مانند rokesh.ir/author/saeed دارد در نقشه سایت قرار نمی گیرد. فعال کردن این گزینه به نظر من زمانی مفید می باشد که نخواهید کاربران سایت شما یا اینکه موتور های جستجو از کسانی که در سایت شما عضو هستند و مطلب منتشر می کنند مطلع شوند.

تنظیمات عمومی

پینگ کردن یکی از ابزار های اطلاع دادن به موتور های جستجو پس از بروزرسانی یا ارسال مطلب جدید در سایت می باشد. افزونه سئو به طور خودکار به گوگل و بینگ, پینگ می فرستد اما اختیار فرستاند پینگ به موتور های جستجوی یاهو و ask را به خودتان واگذار کرده است.

آموزش سئو و بهینه سازی وردپرس به صورت کامل با افزونه WordPress SEO by Yoast

محروم کردن انواع مطالب و مانع شدن از طبقه بندی ها

با انتخاب هر یک از انواع مطالب یا طبقه بندی های موجود در این دو بخش, می توانید از قرار گرفتن آنها در نقشه سایت جلوگیری کنید.

آموزش سئو و بهینه سازی وردپرس به صورت کامل با افزونه WordPress SEO by Yoast

در آخر هم می توانید تعداد لینک هایی که در هر صفحه از نقشه سایت قرار می گیرد را مشخص کنید. در حالت پیشفرض این مقدار ۱۰۰۰ می باشد که به گفته خود افزونه اگر با مشکلات حافظه روبرو هستید می توانید این مقدار را کمتر نیز کنید.

گام هفتم: پیوند های یکتا

در این بخش می توانید مدیریت مناسبی روی المان هایی که به نحوی بر سئو داخلی لینک های سایت شما اثر می گذارند داشته باشید. دو گزینه اول را بهتر است تیک بزنید زیرا فعال بودن این تنظیمات باعث بهبود لینک های سایت شما می شود. اگر می خواهید کاربران به صفحات فایل های پیوست مثل تصاویر دسترسی نداشته باشند و به محض وارد شدن به این صفحات به آدرس پستی که از این پیوست ها در آن ساتفاده شده است منتقل شوند این گزینه را نیز فعال کنید در غیر اینصورت تیک آن را بردارید.
گزینه سوم که حذف متغیرهای ?replytocom می باشد را هم حتما فعال کنید تا گوگل صفحات سایت شما به خوبی ایندکس کند و خطای صفحاات تکراری از سایت شما نگیرد.همانطور که در توضیحات گزینه آخر Redirect ugly URL’s to clean permalinks هم ذکر شده است بهتر است این گزینه را فعال نکنید. اگر این گزینه را فعال کنید در صورت اینکه کاربرانم آدرس صفحات شما را اشتباه وارد کنند یا در اخر آدرس ها کدها یا کلامات اضافی باشد, افزونه به طور خودکار نزدیک ترین صفحه به آن لینک را پیدا می کند و کاربر را به آن صفحه منتقل خواهد کرد. گزینه های بعدی هم بدون تغییر بگذارید.

آموزش سئو و بهینه سازی وردپرس به صورت کامل با افزونه WordPress SEO by Yoast

گام هشتم: پیوندهای داخلی (breadcrumb)

در این بخش می توانید قابلیت بسیار مفید Bread Crumb را به قالب سایت خود اضاف کنید. این قابلیت باعث بهبود سئو سایت شما می شود و همچنین به کاربران برای دسترسی سریعتر به صفحات دیگر سایت کمک می کند. breadcrumb در اصل مسیر صفحه فعلی را به کاربر و موتور جستجو نشان می دهد. تمامی لینک های موجود در breadcrumb در نتایج جستجوی گوگل نشان داده می شود که باعث می شود تا افرادی که نتایج سایت شما را در گوگل می بینند از خود گوگل لتوانند به صفحات دیگر سایت شما نیز دسترسی داشته باشند.

آموزش سئو و بهینه سازی وردپرس به صورت کامل با افزونه WordPress SEO by Yoast

با توجه به توضیحاتی که دادیم اگر تصمیم گرفتید از Bread Crumb استفاده کنید باید تیک گزینه فعال کردن نان‌ریزه‌ها را بزنید. سپس مطابق با میل خود فیلد های مربوطه را پر کنید البته لازم نیست همه فیلد ها پر شوند. در فیلد اول می توانید یک المان یا شکل مشخص را برای قرار گرفتن بین لینک ها قرار دهید. مثلا ما در سایت روکش از علامت » استفاده کرده ایم.
پس از پر کردن فیلد ها باید کدی که در آخر همین صفحه قرار دارد را در قالب سایت خود بگذارید تا breadcrumb ها در سایت شما دیده شوند.

<?php if ( function_exists('yoast_breadcrumb') ) {
yoast_breadcrumb('<p id="breadcrumbs">','</p>');
} ?>

بخش های جدید Bulk Title Editor و Bulk Description Editor

در این دو بخش جدید که از نسخه ۳.۵ به بعد به افزونه WordPress SEO اضافه شده است شما می توانید بدون مراجعه به صفحه ویرایش هر پست از عنوان سئو و تضویحات مطالب را در یکجا تغییر دهید. به نظر من استفاده از این بخش برای زمان هایی که می خواهید یک سری تغییرات را روی چندین نوشته اعمال کنید مناسب می باشد. در بخش Bulk Title Editor می توانید عنوان ها را تغییر دهید و در بخش Bulk Description Editor توضیحات متای صفحات را.

آموزش سئو و بهینه سازی وردپرس به صورت کامل با افزونه WordPress SEO by Yoast

ویرایش فایل ها

در بخش ویرایش فایل ها شما می توانید محتویات فایل robot.txt و htaccess را ویرایش کنید. فایل robot.txt برای موتور های جستجو ایحاد می شود و درون این فایل می توانید با نوشتن دستوراتی از ایندکس شدن برخی صفحات جلوگیری کنید, نقشه سایت را به موتور جستجو معرفی کنید و خیلی کار های دیگر که همگی مربوط به روبات ها می شوند. فایل htaccess هم ارتباط مستقیمی در سئو سایت ندارد اما با قرار دادن برخی کد ها در این فایل می توانید سرعت بارگزاری صفحات را افزایش دهید یا کار های دیگری انجام دهید که به طور غیر مستقیم بر سئوی سایت شما تاثیر بگذارد.

تنظیمات RSS

در این بخش می توانید طبق تابع های موجود یا با ستافده از کد های ساده HTML برای مطالبی که در خوراک سایت شما منتشر می شوند متن کپی رایت قرار دهید. این بخش می تواند در زمانی که روبات های خبری زیادی مطالب سایت شما را بدون ذکر منبع کپی می کنند مفید باشد.

درون‌ریزی و برون‌بری

آخرین بخشی که در تنظیمات این افزونه می خواهیم به شما معرفی کنیم, بخش درون‌ریزی و برون‌بری می باشد. در اینجا شما می توانید از تنظیماتی که تا به حال ایجاد کردید یک نسخه پشتیبان تهییه نماید تا در مواقعی که به این اطلاعات نیاز داشتید آن ها را بازگردانی نمایید.


ما سعی کردیم در این آموزش شما را با تمام تنظیمات افزونه WordPress SEO by Yoast آشنا کنیم و همچنین نکاتی کلیدی در مورد افزایش سئو یک وبسایت بیان نماییم. امیدوارم این آموزش نسبتا طولانی بتواند برای بهینه سازی سایت شما مفید واقع شود. در صورتی که مشکلی در بخش هایی از این آموزش می بینید به ما اطلاع دهید تا آن قسمت را بازبینی کنیم. راستی ما منتظر سوالات و دیدگاه های مفید شما هستیم.

دیدگاه کاربران

 1. با سلام و خسته نباشید خدمت شما جناب شعبانی گل .

  واقعا آفرین . در مدت کوتاه کم در بین سایت های معروف قرار گرفتید .

  واقعا بنده شما رو تحسین میکنم . همچنین خدمات شما و آموزش هاتون واقعا جالب و کارآمد هستند .

  موفق باشید دوست خوبم .

 2. بالاخره یه آموزش پیدا شد ما بفهمیم نان ریزه چیه
  ممنون

 3. سلام . خسته نباشید دوست عزیز . مطلب مفیدی بود .استفاده کردم .موفق باشید

 4. مرسی خیلی خوب و جامع توضیح دادین

 5. سلام و عرض ادب

  واقعا از اینکه تجربیاتتون رو اینطور خالصانه در اختیار عموم می گذارید ,خیلی ممنونم.

  خیلی خوشحالم که با وبسایت شما اشنا شدم اقای شعبانی عزیز.

  حتما پیگر مطالب مفید سایتتون میشم.

  باتشکر عبدالملکی

 6. ممنون ولی کاش راجب نان ریزه ها بیشتر توضیح میدادید که چجوری پر کنیم

  • سعید شعبانی

   بخش نان ریزه ها چیز خاصی ندارد. اولین فیلد علامت بین لینک ها را تغییر می دهد. فیلد دوم [ Anchor text برای صفحه خانگی ] اسم صفحه اصلی داخل breadcrumb را عوض می کنه. فیلد های بعدی که با پیشوند مشخص شده اند یک پیشوند برای نان ریزه های بخش های مختلف ایجاد می کنند و در آخر هم نان‌ریزه برای برگه‌ی ۴۰۴ نام breadcrumb مربوط به صفحات ۴۰۴ را تغییر می دهد.

 7. سلام و علیکم
  آقای شعبانی خیلی دوست دارم.
  مطالبت عالی و بی نظیر بود خیلی استفاده کرده ام.
  امیدوارم همیشه موفق و پایدار باشی.

 8. سلام خیلی ممنونم
  اون کد Bread cumps رو من نفهمیدم کجا باید بذارم؟ توی کدوم فایل؟ من قالب ۲۰۱۲ وردپرس رو دارم
  ضمنا خیلی مشتاقم مترجم این افزونه رو از نزدیک ببینم!! از google translate استفاده کرده بود بهتر بود

 9. با سلام
  من از هاست ویندوز استفاده میکنم و متاسفانه وقتی که پیوندهای یکتارا برای سایتم به صورت postname تنظیم میکنم دیگه سایتم کار نمیکنه و روی هر پستی کلیک میکنم دوباره به صفحه اول برمیگرده.از پشتیبان هاستم سوال کردم گفتن که بخاطر اینکه هاست شما ویندوزه این مشکل پیش اومده و باید هاست خودتو به لینوکس تغیر بدی تا درست بشه.میخواستم ببینم این حرفشون درسته یا نه؟آیا در هاست ویندوز امکان نمایش صحیح پیوند های یکتا وجود نداره؟

  • سعید شعبانی

   وردپرس به لینک هایی با ساختاری بجز ساختار پیشفرض Pretty permalinks می گه. برای استفاده از Pretty permalinks سرویسی که شما ازش استفاده می کنید باید یکی از موارد زیر را داشته باشه:

   Apache web server with the mod_rewrite module
   Microsoft IIS 7+ web server with the URL Rewrite 1.1+ module and PHP 5 running as FastCGI
   Microsoft IIS 6+ using ASAPI_Rewrite (free for single-site server, $$ for multi-site server)
   Microsoft IIS 6+ using Ionic ISAPI Rewriting Filter (IIRF) (free for single-site or multi-site server)
   Lighttpd using a 404 handler or mod_rewrite (see See Also)

   از هاستینگ بپرسید اگر یکی از این ها را داشت می تونید از Pretty permalink ها استفاده کنید در غیر این صورت باید هاستتون را عوض کنید.

 10. سلام
  خیلی جالب بود
  یه کم تنظیماتش سخته

 11. آموزش خیلی خوبی است. ولی یک چیزی که من دقت کردم نقشه‌ی ‌هایی که این افزونه میسازه امکان ارزش گذاری نداره٬ مثلا افزونه‌ی نقشه‌ی گوگل تنظیمات داشت که شما میتونستید اهمیت تیتر نوشته‌ها رو از برچسب‌ها بیشتر کنید. من برام سواله که چرا ارزش برچسب‌های سایتم از آدرس صفحات مطالب بیشتره! البته باید ذکر کنم صفحه‌ی اصلی سایتم تگ h1 نداره٬ و برای صفحات مطالب هم نتونستم تگ h2 انتخاب کنم چون واقعا از توی یک نوشته سخته انتخاب کنی کجاش مهمه.

  • سعید شعبانی

   اگر منظورتون ارزش گذاری هایی هست که در سایت مپ برای هر صفحه ذر نظر می گیره, باید بگم این افزونه به صورت خودکار این ارزش ها را تعیین می کنه. به نظر من ارزش هایی را هم که در نظر می گیره منصفانه و درست هست و لازم نیست نگران باشید.

 12. خنده دار تر اینه ارزش یک برچسب از صفحه‌ی اصلی سایتم هم بیشتره 😀

  • سعید شعبانی

   مگه میشه؟ لطفا لینک بدید تا چک کنم

   • لطفا سرج کنید site:mushekaf.com
    میبینید آدرس یک برچسب در فید جلوتره٬ بعدی ها هم برچسب‌هایی هست که میگم از صفحات اعتبار بیشتری دارند. ممنون

   • یک سوال هم دارم٬ وقتی tag h1 رو به page title فایل هدر اضافه می‌کنم٬ صفحه‌ی نخست سایت درسته ولی تگ به تمام صفحه‌های دیگر نظیر پست‌ها و برگه‌ها اضافه میشه و تگ دو تا میشه. سوال اینجاست چطور میشه فقط تگ رو برای صفحه‌ی نخست سایت تنظیم کرد؟ متشکرم

   • اجازه بدید بیشتر توضیح بدم٬ مثلا شما در تگ h1 این صفحه عنوان و لینک نوشته رو قرار دادید. صفحه‌ی اصلی سایت من h1 نداشت پس در فایل هدر٬ page title رو در تگ h1 قرار دادم(فقط عنوان نه لینک)٬ خب حالا که اضافه کردم٬ صفحات نوشته‌ها و برگه‌ها که قبلا مثلا این نوشته‌ی شما عنوان و لینکش در تگ h1 بود٬ علاوه بر قبلی تگ جدید هم اضافه شده. امکان اینکه فقط برای صفحه‌ی اصلی تگ بذاریم هست؟

    • سعید شعبانی

     منظورتون این هست که داخل صفحه ایندکس شما برای اسم سایتتون از تگ h1 استفاده کردید و می خواهید این تگ h1 داخل صفحه نوشته ها به صورت تگ h1 نباشه و داخل نوشته ها به جای نام سایت, عنوان نوشته با تگ h1 باشه؟

     • از راهنمایی‌هاتون ممنونم آقا سعید. با تنظیم کردن یک برگه‌ بعنوان صفحه‌ی اصلی و قرار دادن تگ h1 بصورت دستی در اون برگه مشکل برطرف شد! ولی حالا یک سوال دیگه دارم! آدرس برگه‌ای که بعنوان صفحه‌ی اصلی تنظیم کردم به این شکله: http://mushekaf.com/mainpage ٬ نام برگه‌ هم به شکله: «نام برگه | اسم سایت»٬ این شکل پیش فرضی هست که در تنظیمات افزونه برای برگه‌ها تعیین کردم. خب الان این صفحه‌ی اصلیه و من میخوام نام و آدرسش عین صفحه‌ی اصلی باشه و در گوگل آدرس به این صورت ایندکس نشه و بدتر از اون اول گوگل بیاد! باید چیکار کنم؟

      • سعید شعبانی

       خوب شما اول از طریق بخش شخصی سازی قالب های وردپرس این برگه را به عنوان صفحه اصلی انتخاب کنید. بعد از داخل بخش ویرایشگر, meta این برگه را بر روی noindex قرار بدید تا خود این برگه به صورت مستقیم ایندکس نشه.

 13. امیر

  سلام جناب شعبانی
  خیلی از مطلب آموزنده شما متشکرم
  بنده یک مشکل داشتم
  چرا کلمه کلیدی %%sitename%% در سایت من کار نمیکنه ؟
  مثلا وقتی برای قسمت دسته بندی به صورت زیر میزارم :
  %%sitename%% | %%term_title%%
  بعد فقط نام دسته ظاهر میشه و اسم سایت ظاهر نمیشه
  یک سوال دیگه داشتم
  کاربرد %% term_title%% چیست ؟
  باسپاس فراوان

 14. با سلام.
  بنده به اشتباه تنظیماتی رو که باید برای تب خانه انجام میدادم رو روی تب گونه های فهرست انجام دادم.
  یعنی به جای اینکه مثل زیر باشه:

  %%sitename%% : نام سایت شما را فراخوانی می کند
  %%title%% : عنوان پست را بر می گرداند
  %%focuskw%% : کلید واژه کانونی پست را می آورد
  %%tag%% : برچسب های نوشته را می گیرد
  %%category%% : دسته بندی نوشته را فراخوانی میکند
  %%excerpt%% : خلاصه ای از مطلب که در صورت وارد نکردن به صورت خودکار توسط افزونه تولید می شود را می آورد.

  بنده تغییر دادم و کارکرد تب خانه رو اینجا انجام دادم.
  چطور میتونم به حالت قبل برگردم؟

 15. سلام و خسته نباشید
  اگر امکان دارد ادرس ایمیل منو از لیست خبرنامه تون حذف کنید
  چون خیلی برام نامه میاد و نمیتونم بخونم
  باتشکر

 16. alireza

  سلام من این افزونه رو که فعال می کنم پست ها نمایش داده نمی شود و صفحه سفید بالا میاد فقط با پست ها اینطور برگه ها باز میشن
  قالب هم عوض کردم درست نشد
  افزونه رو غیر فعال می کنم درست میشه

  • سعید شعبانی

   خود افزونه که مشکلی نداره. شاید اختلالی بین افزونه وردپرس سئو با افزونه های دیگه سایت شما به وجود اومده باشه. پیشنهاد می کنم اول همه افزونه ها را غیر فعال کنید بعد قالب را بر روی همون قالبی که می خواهید قرار بدید. بعد هم افزونه سئو را فعال کنید. حالا به صورت جداگانه افزونه ها را فعال و تست بگیرید ببنید با فعال شدن کدوم افزونه مشکل بوجود میاد.

 17. سلام
  با تشکر از مقاله خوب شما
  ۱ سوال:
  آیا یاید خوراک فید رو هم باید به گوگل معرفی کرد یا خودش اتوماتیک اون رو میخونه؟
  یکی از فرمت هایی که گوگل برای Site map قبول میکنه rss/ هست. که میشه برای وبلاگ ها به جای نقشه سایت ارش استفاده کرد.
  آیا برای سایت های استاندارد،به غیر از Sitemap باید rss ها رو هم به گوگل معرفی کنیم؟

  • سعید شعبانی

   به نظر من اگر سایت مپ را به گوگل معرفی کردید دیگه لازم نیست feed را ثبت کنید. خود گوگل گفته می تونید از rss هم به جای sitemap استفاده کنید ولی وقتی که شما می تونید به راحتی برای سایتتون یک sitemap درست کنید چرا از rss استفاده کنید؟ rss را گوگل برای سایت ها و وبلاگ هایی گذاشته که امکان ایجاد sitemap را ندارند. یکی از برتری های sitemap نسبت به rss این هست که sitemap اطلاعات زیادی مثل زمان بروزرسانی, تعداد تصاویر نوشته, درجه اهمیت صفحه و … را می تونه به همراه خودش داشته باشه.

 18. سلام

  ممنونم از مطلب جامعی که قرار دادید.در هنگام ارسال پست یک باکس برای قرار دادن کلمات کیلدی وجود دارد. در صورت امکان کمی در مورد این باکس و متغییر هاش توضیح بدید.

  ممنونم

 19. حسین

  سلام،در قسمت کلیدواژه‌ی کانونی واسه من همش اینجوری میاد دلیلش چیه؟
  کلیدواژه‌ی کانونی شما یافت شد در:
  عنوان سئوNo
  عنوان برگه:No
  آدرس برگه:No
  محتواNo
  متای توضیحاتNo

  • سعید شعبانی

   خوب شما باید برای هر پست یک کلمه کلیدی در نظر بگیرید و طبق اون مطلبتون را بنویسید, اگر کمی صبر کنید به زودی شاهد قسمت جدید آموزش افزونه سئو Yoast که تمرکز بیشتری بر روی مطالب دارد خواهید بود

 20. مهدی

  سعیدجان سلام. ممنون از توضیحات کاملتون
  داداش وقتی رسیدم به تنظیمات پیوند های یکتا
  جستجو کردم دیدم پیوند یکتای من خوب نیست، ادرس پست های من اینجوریه
  /%post_id%/%postname%.html
  الان میخوام تغییرش بدم برای اینکه به ارور ۴۰۴ نخورم دنبال افزونه گشتم، change permalinks help رو پیدا کردم. این افزونه برای همه ی پیوند های یکتا درست کار میکنه الا postnam.html !
  اگه پیوندت مثل من (/%post_id%/%postname%.html ) باشه، و بخوای تغییرش بدی، این افزونه پست ها رو ریدایرکت نمیکنه!

  هیچ افزونه درست درمون به غیر از این سراغ نداری که کار کنه؟

 21. مهدی

  اقا یه سوال دیگه هم دارم
  در گوگل وب مستر فقط یابد ادرس http://yoursite/sitemap_index.xml رو داد یا باید ادرس هایی که در این صفحه قرار گرفته رو هم جدا بهش معرفی کرد؟
  منظورم این ادرس هاست:

  http://yoursite/page-sitemap.xml
  http://yoursite/category-sitemap.xml
  http://yoursite/post_tag-sitemap1.xml
  http://yoursite/post_tag-sitemap2.xml
  
 22. با سلام
  تشکر فراوان از زحمات جنابعالی. خیلی از مطالب استفاده کردم. خصوصا از آموزش سئو. موفق باشید.

 23. با سلام خدمت دوستان.من سئو نصب کردن روی سایتم ولی از روزی که نصب کردم سایتم با مشکل برخورده.
  یا بالا نمیاد یا بالا که میاد مطالبی که گذاشتم نشون نمیده یا داخل وردپرس نمیره یا وقتیکه میره کار نمیکنه نمیشه مطلب گذاشت البته وقتی سئو نصب کردم تنظیماتش انجام دادم وردپرس اپ کردم نسخه۳.۹.۱ و فایرفاکسم اپ کردم و جالب اینجاست که وقتی فایرفاکس قلبی نصب میکنم بعضی وقتها درسته بعضی وقتها نه و جالبتر اینجاست که روی کامپیوتر دوستام کار میکنه البته این هم بعضی وقتها.خوب میشه راهنماییم کنید یا کمک که بتونم درستش کنم
  مرسی با تشکر

  • سعید شعبانی

   اینجور که خودتون گفتید, به نظر می رسه مشکل از مرورگر یا رایانه شما هست. بهتر هست اولا کش و کوکی های مرورگر را کاملا پاک کنید بعد امتحان کنید. اگر بازم نشد با مرورگرهای دیگه تست کنید.

  • مشکل نه از افزونه سئو هست نه از مرورگر نه از سیستمت بلکه بخاطر نسخه وردپرسه ایه که نصب کردی یا همون آپدیت کردی
   من یه بار چندوقت پیش وردپرسم رو به ۳.۹۱ آپدیت کردم و خوب بود اما به کل نصف افزونه ها و اطلاعات سایتم روش اجرا نمیشد!
   هرچیزی یک بهایی داره که این آپدیت هم بهاش همینه اما نگران نباش اگه بطور دستی وردپرستو دوباره به نسخه ای که هنوز آپدیت نکرده بودی برگردونی همه چی ردیفه.
   من قبلا اینکارو کردم درست شد تازه همین الانم افزونه سئو رو نصب و تنظیم کردم آخم نگفت.

 24. ببخشید میشه یه توضیحی درباره کش سایت بگید و طریقه فعال کردنش بهم بگین؟؟؟!!!!

 25. با سلام خدمت دوستان.اقا سایت من به طور عجیب درست شده حالا نمیدونم چه اتفاقی افتاده ولی دست شده و راحت سایت بالا میاد و داخل وردپرس میتونم برم ولی یه مشکل کوچولو البته از قبل بوده که فراموشش کرده بودم و اینکه وقتی اسم سایتو داخل گوگل سرچ میکنی فارسی که نمیاد اینگلیسی هم که سرچ میکنی اول باید www اولش باشه تا بیاد بعد که میاد و داخل سایت میرم پیغام ۴۰۴ میده
  {{
  http://www.silentsms.ir/wp-content/plugins/fullwidth-audio-player/popup.html}}}}
  و داخل سایت نمیره اقا مرسی دارین کمکم کنین :))

  • سعید شعبانی

   عماد آقا من چه با www و چه بدون www که سرچ کردن در هیچکدام یک از این دو حالت اصلا سایت شما در نتایج جستجوی گوگل بالا نیومد. دلیلش هم این می تونه باشه که به دلیل اینکه سایت شما تازه شروع به کار کرده هنوز گوگل اون را ایندکس نکرده. برای اینکه سریعتر گوگل صفحات سایت شما را ایندکس کند می تونید در وحله اول سایت خودتون را داخل Google webmaster tools ثبت کنید بعد هم نقشه سایتتون را از طریق همین سرویس به گوگل معرفی کنید. بعد اینکه شما حتما مطلب آدرس سایت با www یا بدون www, تاثیر آن بر سئو + روش حل برای وردپرس را مطالعه کنید.

 26. […]در آموزش قبلی روکش شما را با نحوه تنظیم کردن افزونه سئو وردپرس آشنا کردیم, در این مطلب می خواهیم نکاتی که باید در زمان […]

 27. سلام; من تیک فعال کردن نقشه سایت رو زدو ولی وقتی به آدرس
  mercurywebdesign.ir/sitemap_index.xml
  میرم بر می گرده صفحه اول سایت.

 28. آقا سعید من ورژن جدید این افزونه رو نصب کردم فقط این تب محروم کردن انواع مطالب و مانع شدن از طبقه بندی ها نیست
  من میخواستم برچسب ها ایندکس شه.بالان تو این ورژن جدید این تب نیست ایندکس میشه یا نه؟

 29. و سوال بعدی اینکه من این کد رو

  <?php if ( function_exists('yoast_breadcrumb') ) {
  yoast_breadcrumb('<p id="breadcrumbs">','</p>');
  } ?>
  

  داخل index.php بزارم؟

  • سعید شعبانی

   بستگی داره که بخواهید لینک های داخلی کجای قالب سایت شما قرار بگیره. اگر داخل فایل index.php قرار بدید این لینک ها فقط داخل صفحه اصلی قرار می گیره. اگر بخواهید breadcrumb در همه صفحات قرار داده بشه بهتر است از فایل های header.php یا footer.php استفاده کنید.

 30. با سلام من قبلا افزونه All In One SEO Pack رو روی وردپرس نصب کرده بودم ولی به گفته دوستان افزونه WordPress SEO رو هم نصب کردم حالا کدومش رو نگه دارم یا هر دوتا هم میشه ؟

 31. سلام آقا سعید
  آموزشتون بدون نقص و باید بگم عالی بود,فقط اینو اضافه کنم که بعضی قالب های حرفه ای وردپرس قالبیت نان ریزه رو قبل از نصب این افزونه دارن پس فعال کردنش اشکالی نداره اما قرار دادن کدش در هدر زیاد تغییری ایجاد نمیکنه.
  راستی جناب یک سوال داشتم:
  من الان یک هفته میشه که هاست دانلود واسه سایت خریدم و سایتم موضوع فیلم و سریال داره{لطفا حتما از سایت بازدید کنید}و تا الان بروزترین فیلم ها و سریال ها و اخبار فیلم رو درسایتم گذاشتم و همچنین نکات سئو و چیزای دیگه هم رعایت کردم و همچنین قالب من جریده{آپدیت شده در دوهفته اخیر} هست که میدونید قالبش خیلی حرفه ای هست و هیچ چیزی رو جا نذاشته,اما برای سایتم در روز یک نفر هم بازدید ندارم حتی یک نفر جز تعدادی از دوستان که بهشون میگم و میان وگرنه هیچکسی نمیاد خواستید مطالب سایتم رو بررسی کنید اگه زحمتی نیست و تمام منابع سایت هم اختصاصی هست و با لینک مستقیم فیلم و سریال ارائه میدم اما دریغ از یک بازدید.لطفا کمکم کنید؟خواهش میکنم

  • سعید شعبانی

   خوب طبیعی هم هست, شما نباید توقع داشته باشید که در عرض یک هفته از طرف موتور های جستجو بازدیدکننده داشته باشید. شما سعی کنید اصول سئو را رعایت کنید و برای کاربران محتوا تولید کنید به مرور زمان گوگل خودش براتون بازدید کننده می فرسته. حتما هم سایتتون را داخل گوگل وبمستر تولز ثبت کنید.

 32. سلام ممنون از مغاله خوب شما.من سایتم رو تازه راه انداختم.برای سئو تمام مراحل مقاله شما رو انجام دادم.به نظر شما کی این تنظیمات عملی می شن.در ضمن فایل نقشه سایت رو باید با کدوم قسمت google webmaster بهش معرفی کنم؟لطفا کمکم کنید

 33. بنظرتون راهی داره که سایتم در جستجوی گوگل {که من اسم فارسیشو مینویسم و تا ۱۰صفحه بعد رو میگیردم پیدا نمیکنم اما آدرس انگلیسی رو مینویسم میاد} این سایتم با نام فارسی در صفحه اول قرار بگیره
  هزینه اش مسئله ای نیست فقط میخوام ورودی گوگل و موتور جستجو به سایتم یکدفعه زیاد بشه

  • سعید شعبانی

   داداش برای بالا آوردن سایتتون شما باید روی سئو سایت خودتون خیلی خوب و اصولی کار کنید, سایت های زیادی مشابه با سایت شما وجود دارند و اکثر اونها هم در زیمنه سئو قوی عمل می کنند. من خودم کار سئو انجام نمی دهم ولی پیشنهاد می کنم که از یک سئو کار کار بلد برای سایتتون استفاده کنید.

 34. امیر

  اگر میشه فایل تنظیمات این افزونه برای درون‌ریزی برای دانلود بزارید
  یا اگر نمی شود به ایمیل بنده ارسال کنید
  ممنون

 35. درود
  جناب آقای شعبانی
  آموزشتون خیلی کامل وبی نقص بود من برا سایتم ابتدا از افزونه افزونه All in One SEO Packاستفاده میکردم ولی بعد از اینکه مقاله آموزشی شما رو خوندم از این افزونه(wordpress seo by yoast)که شما آموزش دادید نصب کردم وتنظیمات رو مطابق آنچه که توی آموزش قید شده بود انجام دادم ولی از زمانی که این افزونه رو نصب کردم وتنظیمات اونو طبق گفته شما انجام دادم گوگل عنوان مطالبم رو ایندکس نمیکنه ودیر تر هم به سایت میاد زمانی هم که مطالبم رو ایندکس میکنه بدون عنوان توی نتایج جستجو منتشر میکنه خوشحال میشم در صورت امکان سریعتر جواب منو بدید تا شاید بقیه دوستان هم مشکلی مثل من داشته باشند بتونند از اون بهره ببرنند .متشکرم

 36. من الان چک کردم درست است مطالب هم ایندکس شدن ولی بدون عنوان

 37. سلام چطور میتونم
  کلمات کلیدی متا
  رو در این افزونه غیر فعال کنم ؟
  اگر این گزینه در این افزونه موجود باشد و به ان کاری نداشته باشم مشکلی بوجود میاد؟؟
  با تشکر

  • سعید شعبانی

   همونطور که در گام چهارم همین آموزش هم گفته شده, شما می تونید با زدن تیک گزینه “استفاده از متا کلمات کلیدی متا؟” در بخش تنظیمات عمومی این افزونه, کلمات کلیدی متا را غیر فعال کنید. بهتر هست تیک این گزینه را بزنید تا به طور کلی در سایت شما از keywords meta tag استفاده نشود.

 38. با سلام
  من این افزونه رو نصب کردم بعد یک هفته افت شدید بازدید دارم چیکار باید بکنم همه آموزش ها رو هم مو به مو انجام دادم یک راهنمایی بکنید باتشکر.

 39. sara

  من این افزونه رو نصب کردم قبلش رنک سایت ۲۰ میلیون بود با افزونه ی دیگه ای اما از وقتی با این اوکی کردم رنک الکسا سایت شده – دلیلش به نظر شما چی میتونه باشه آیا؟

  • سعید شعبانی

   افزونه به خودی خود که سایت شما را برای موتور های جستجو سئو نمی کنه. در اصل افزونه های سئویی مثل این کار بهینه سازی سایت را برای شما راحتر می کنند. شما باید با استفاده از این افزونه ها استراتژی سئو خودتون را پیدا کنید تا موفق بشید. رنک الکسا هم ارتباط مستقیمی با تعداد بازدیدکننده های سایت داره.

 40. sevda

  سلام چرا به نظات دیر جواب میدید؟
  من مشکلم رو چندین بار مطرح کردم ولی جوابی نگرفتم من وقتی یه پست میزارم کنار عنوان پست عنوان سایت هم اضافه میشه یا تو قسمت دسته بندی مثلا نرم افزار رو میزنم کنار نرم افزار عنوان سایت هم هست.

 41. سلام
  اگه از افزونه ی xml sitemap کنار این افزونه استفاده کرد برای نقشه سایت مشکلی پیش نمیاد؟

 42. باسلام
  ممنون از مطالب بسیار مفیدتون من با خواندن این پست طرقیب شدم افزونه را نصب کردم و طبق توضیحات شما تنظیمات را انجام دادم فقط یک مورد در سایت من باعث شده بعد از فعال کردن افزونه وقتی از طریق فهرست موضوعی سایت همون دسته بندیها رو دسته مطلب و پست کلیک میکنم خطای ۴۰۴ میده و صفحه یافت نمیشه میتونید راهنماییم کنید آیا لازم دوباره دسته بندی تمام مطالب سایت را دوباره از اول انجام بدم و سوال دیگه من ایا با نصب این افزونه دیگر لازم به نصب افزونه نقشه سایت نیست؟
  شاید سوالاتم پیش پا افتادست ولی لطفا راهنماییم کنید من تازه کارم
  باتشکر.

  • سعید شعبانی

   ۱- وارد مسیر تنظیمات » پیوندهای یکتا بشید و روی دکمه ذخیره سازی همه تغییرات کلیک کنید ببیند درست میشه یا نه.
   ۲- نه دیگه نیاز به استفاده از افزونه نقشه سایت نیست چون این افزونه خودش نقشه سایت هم برای سایت شما ایجاد می کنه که در گام ششم همین آموزش هم در موردش صحبت کردیم.

 43. سلام
  فوق العاده بود ممنون

 44. علی

  با سلام
  هنگام تنظیم متها در پلاگین و در صفجه ی “گونه های فرستنده) شما تک هایی را در عکی نمایش داده اید،که هنگام درج در بلوک مورد نظر از چپ به راس آنها برعکس می شود ،ترتیب منطقی این تک ها چگونه است؟
  مثلا در عکسی که شما قرار داده اید ،ترتیب قرا گرفتن به این شکل است
  %%focuskw%%,%%tag%%,%%category%%
  ولی هنگام درج تکها ،توسط ما به شکل زیر است
  %%category%%, %%tag%% , %%focuskw%%
  بالاخره کدام روش درست است و راه حل چیست؟
  در ضمن هنگام درج در ورد (حالت چپ چین به راست(حالت تایپ انگلیسی) تست شد ،ولی برعکس ،عکسی است که شما قرار داده اید.)
  با تشکر از شما

  • سعید شعبانی

   به دلیل اینکه در زمان ثبت اسکرین شات قالب بخش مدیریت وردپرس دارای direction راست به چپ بوده به این شکل دیده می شود. ترتیب این موارد از چپ به راست می باشد یعنی اول %%focuskw%% بعد %%tag%% و در آخر هم %%category%%. البته برای بخش کلمات کلیدی فرق چندانی نمی کند.

 45. محمد جواد

  با تشکر از مطالب فوق العاده مفید حضرتعالی و آرزوی توفیق بیش از پیش نسبت به آموزش های همگانی که قطعا از لحاظ دنیوی و اخروی ستودنی است.
  جسارتا چند سوال هم داشتم
  اول اینکه با داشتن چنین افزونه ای آیا پرکردن کلید واژه های خود وردپرس لازم است؟ آیا پرکردن این بخش در خود وردپرس و این افزونه منافاتی با هم دارد؟ تعداد کلید واژه ها در هر نوشته اهمیتی دارد؟ چگالی کلید واژه ها در متن در چه میزان صحیح می باشد؟
  سوال دوم من چندان ارتباطی به این موضوع نداره
  چگونه امکان دارد که یک سایت خوب و سئو شده که در کلید واژه های خود در صفحات اول یا دوم بوده بعد دو سال در برخی از کلید واژه ها دیگر وجود خارجی در گوگل نداشته باشه
  سوال بعدی
  طرز صحیح نگارش پیوندهای یکتا چیست ؟ یعنی آیا پیوندها به زبان فارسی باشد مناسب است یا به زبان انگلیسی یا فرقی ندارد با توجه به اینکه سایت های فارسی اغلب با عناوین فارسی نگارش می شوند
  سوال بعدی
  لطفا اگر مقدور است توضیح مناسبی درباب H1….H6 بدهید. مثلا چگالی این موارد و اینکه آیا در هر پست باید تنظیم شود و یا اینکه تنها در صفحه اول (خانه) بایستی تنظیم شود. این سوال از آنجا برای من مطرح شده که در برخی از مقالات چگالی H1 را یک عدد عنوان می کنند حال منظور این یک عدد در هر پست است یا در کل سایت ؟

  مجددا از تلاش های حضرتعالی در پاسخگویی کمال تشکر را داریم
  با آرزوی توفیق و قبولی طاعات در ماه مبارک رمضان

  • سعید شعبانی

   جناب محمد جواد عزیز از شما خیلی متشکرم که به ما انقدر لطف دارید.

   ۱,۳ – پیشنهاد می کنم مطلب آموزش نوشتن مطلب بهینه سازی شده توسط افزونه سئو وردپرس را مطالعه کنید به تمام این سوالات پاسخ داده شده است.

   ۲- خوب ممکن هست اون سایت در این مدت دو سال با پیشرفت قوانین سئو پیش نرفته باشه و از فاکتور هایی که مقایر سئو روز هستند استفاده کرده باشه. همچنین رقیب های اون سایت را هم باید در نظر گرفت.

   ۴- از تگ های هدینگ باید در سایت استفاده شود. قبلا در هر صفحه تنها می توانستیم یک تگ h1 استفاده کنیم و در استفاده از تگا های هدینگ دیگر محدودیت خاصی وجود نداشت (البته زیاد روی هم نباید کرد). اما در حال حاظر با آمدن html5 می توانید در هر صفحه بیش از یک تگ h1 استفاده کنید.

 46. محمد جواد

  مجددا سلام
  جسارتا سوال دیگری هم داشتم
  آیا به هر پوسته ای می توان اعتماد کرد ! منظورم این است که در هنگام فارسی سازی این پوسته ها معمولا تغییراتی اعمال می شود آیا این تغییرات می تواند به صورت ناخوشایندی در سئو سایت بروز کند ؟ چگونه می توان از سلامت یک پوسته اطمینان حاصل کرد؟ آیا پوسته های متعارف و ساده ی که توسط خود وردپرس عرضه می شوند بهتر است یا برخی از پوسته های طراحی شده ای که گاها امکانات گیج کننده بسیاری را نیز دارند؟ پیشنهاد شما برای یک پوسته شکرتی برای یک سایت پر بازدید چیست ؟

  مجددا از صداقت حضرتعالی تشکر می کنم. این جانب مطالب بسیاری را در باب افزونه های وردپرس و راهنمای تنظیمات آن ها مطالعه کردم ولی به جد می توانم بگویم که توضیحات شما بسیار عالی و قابل فهم بود به علاوه عدم داشتن چشم داشت در ارائه این آموزش بسیار قابل تحسین است
  بی نهایت سپاس

  • سعید شعبانی

   در بحث فارسی سازی قالب ها دو چیز مد نظر است یکی راست چین کردن متون و المان های قالب و دیگری فارسی سازی لغات استفاده شده در پوسته. اگر سایتی تنها این دو مورد را به صورت استاندارد برای فارسی سازی قالب ها انجام دهد هیچ مشکلی از لحاظ سئو ایجاد نمی شود. البته باید به سئو و نهوه کد نویسی خود قالب هم توجه داشته باشید. پوسته هایی که خود وردپرس ارائه می کند هم از لحاظ سئو و هم کد نویسی استاندارد می باشند و استفاده از اونها برای شما مفید خواهد بود. برای داشتن یک قالب خوب شما می تونید اگر با سسئو آشنایی دارید قالب را بررسی کنید و از کد نویسی درست اون آگاه شوید اما برخی از شرکت ها هم هستند که قالب های استانداردی را به صورت وِزه با قیمت های مناسبی عرضه می کنند که کد نویسی آنها استاندارد و بهینه می باشد. یک خبر خوش هم دارم اینکه به زودی قالب های حرفه ای وردپرس با قیمت های مناسب در سایت قرار داده می شوند.

 47. سلام
  درمورد گذاشتن در header.php ، چون اصلا تجریه ندارم ممنون میشم بگید متن گام هشتم رو دقیقا کجا باید کپی کنم؟
  هر جا میزارم سایت بالا نمیاد و به همون خط خطا میده

  • سعید شعبانی

   با توجه به اینکه خروجی این کد html هست شما این کد را باید داخل تگ body قرار بدید. تگ باز body هم در اکثر قالب ها داخل فایل header.php هست پس برای اینکه breadcrumb در همه صفحات دیده بشه می تونید این کد را بعد از تگ باز body در header.php فایل قرار بدید.

 48. دادخواه

  سلام
  اقای شعبانی داخل مطلب گفتید که تگ ها رو در بخش طبقه بندی در حالت noindex قرار بدیم حالا اگه ایندکس نشن کلا تگ چه فایده ای داره؟
  ما تگ میزاریم که روبوت ها بواسطه اون داخل سایت بیان
  ممنون

  • سعید شعبانی

   هر تگ یک صفحه برای خودش ایجاد می کنه و مثل دسته بندی ها مطلب را بر اساس اون تگ دسته بندی می کنه. با این کار شما در واقع دارید به موتور جستجو می گید اون صفحات هم مهم هستند و باید اون ها را هم داخل نتایج جستجوی خودش بیاره. به نظر من استفاده زیادی از برچسب ها باعث می شه تا تمرکز موتور جستجو از روی محتوای اصلی سایت کم بشه و بیشتر تمرکزش را روی برچسب ها بگذاره. همچنین کاربرا خیلی از نتایجی که وارد صفحات برچسب ها می شوند خوششون نمیاد و دوست دارند تا به صورت مستقیم وارد مطلب مورد نظرشون بشند, پس بهتر هست برچسب ها را ایندکس نکنید.

 49. سلام اقای شعبانی
  من یه سایت درست کردم با ورد پرس اوایل کار سایتم با کلمه دوربین مداربسته صفخه ۷ گوگل بود ولی الان اصلان تو هیچ صفخه ای از نتایج گوگل نیست
  نمی دونم مشکلش چیه میشه یه چک کنید و به ایمیلم پاسخ بدین؟
  بد به این سایت احتیاج دارم
  ممنون میشم
  http://www.aryadidcctv.com

 50. امیرحسین

  بسیار عالی بود دوست من
  تشکر میکنم انشالله با انگیزه بیشتر کارت رو ادامه بدی

 51. من این افزونه رو نصب کردم ارتباطم با پایگاه داده قعط شد بعدشم که دوباره وصل شد خیلی دیر سایت لود میشد علت چیه و باید چیکار کرد؟

  • سعید شعبانی

   خوب این افزونه برای انجام کار های خودش یک سری دستوراتی را در زمان بارگذاری سایت اجرا می کنه که طبیعتا روی سرعت لود سایت تاثیر می گذاره. ولی شاید به دلیل محدودیت سخت افزاری هاست شما این کاهش سرعت بیش از حد شده باشه.

 52. سلام
  به نظر من مهم اینه که بازدید کننده از مطلب و سایت راضی باشه مثل الان که واقعا ازتون راضیم 😀
  آموزش جامع و کاربردی بود خیلی ممنون

 53. سلام داداش چقدر میگیری این افزونه رو کامل واسه ما ردیف کنی؟؟به ایمیلم جوابت رو بفرس

 54. ali

  سلام
  ممنون از این آموزش شما
  من تغییر کوچکی تو یک سایت می خواهم بدهم می تونید کمکم کنید البته با پرداخت هزینه؟

 55. باسلام
  شاید سوالم با آموزشتون ارتباط کمی داشته باشه, تعداد برچسب هایی که برای هر مطلب قرار میدیم چندتا باشه خوبه مثلا اگه من یه پست طولانی مینویسم و تعداد کلمات کلیدی و مرتبط با مطلبم ۵۰ تا است ۵۰ برچسب بزارم خوبه یعنی تعداد مناسب برچسب برای هر مطلب چقدر است.
  باتشکر.

 56. باسلام
  ❇فرق این افزونه با all in one so pack چیه؟
  ❇کدومشون بهتره؟
  ❇اگه هر دوشون نصب باشن اشکالی داره؟
  ❇یه سوال دیگه: من وقتی تو سایتم یه آدرس الکی مثل salar98.ir/SKLCCclLCC رو میزنم، بجای ارور ۴۰۴ میره به یه سایت خارجی بنام هاستینگر.کو.یوکی نمیدونم چرا؟

  • سعید شعبانی

   خوب این دوتا افزونه با توجه به ویژگی ها و امکاناتی که در اختیار کاربر قرار می دهند با هم تفاوت دارند. ولی کار اصلی هر دو افزونه سئو هست. امکلاناتی افزونه WordPress SEO نسبت به all in one so pack خیلی بیشتر هست. بهتر هست یکی از این افزونه ها را فقط نصب کنید. مورد آخر را هم بهتر ههست از پشتیبانی هاست خودتون سوال بفرمایید.

 57. سلام.خسته نباشید.من می خوام رنگ متن breadcrumb تماما سفید باشه و نه فقط بخش اخر.
  در سی اس اس با font:white نتونستم درستش کنم.از php چیزی بلد نیستم.لطفا راهنمایی کنید.
  البته منظورم color:white بود

 58. سلام خسته نباشید
  آقای شعبانی عزیز تبریک بابت ماه مبارک رمضان خدمت شما عزیز میرم سر اصل مطلب :
  همان طور که می دونید از افزونه wordpress seo استفاده می کنم یه مدتی هست در گوگل وب مستر تولز به یه سری خطای تخیلی بر می خورم مدا در کراول ارور به من پیغامی میده که از لینک های این مدلی مثل زیر استفاده می کنی

  http://example.com/آموزش فارسی طراحی سایت با مثلا فتوشاپ/.html
  یعنی چی یعنی بعد از / میاد .html قرار میده
  example.com/matlab har chi bod fargh nemikone/.html
  این طوری
  و گوگل هم مدام داره خطا میده پیوند یکتای خود وردپرس رو روی postname گذاشتم این طوریه

  /%postname%/

  بعد تمام گزینه هایی که تو تنظیمات پیوند های یکتای وردپرس سئو رو تیک زدم اینا هستن

  تهی کردن مبنای دسته (معمولا /category/) از نشانی دسته‌ها.

  افزودن علامت انتهایی ممیز به نشانی دسته و برچسب

  حذف کلمات زائد از نامک‌ها

  حذف متغیرهای ?replytocom.

  تمام

  و در ضمن مشکل دیگری که هست با فعال کردن این گزینه در همین تنظیمات پیوند های یکتای افزونه وردپرس سئو

  Redirect ugly URL’s to clean permalinks. (Not recommended in many cases!)

  بعد از فعال کردنش در افزونه ای به نام wp download mirror counter به مشکل می خورم و بعد از کلیک روی لینک دانلود لینک دانلود نه در مرورگر اجرا می شود نه در دانلود منیجر ! اما با غیر فعال کردن این گزینه مجددا لینک های دانلود فعال و قابل استفاده میشود ممنون میشم اگر هر دو مورد رو علت به وجود اومدن مشکل و حلش رو بگید با تشکر.
  ارادتمند : مسلم فلاح نیت

  • سعید شعبانی

   ۱- شما باید بررسی کنید و ببیند که این آدرس ها را گوگل از کجا پیدا می کنه. آدرس مطالب سایت شما که درست هستند و به این شکل ایجاد نشده اند. به احتمال زیاد در برخی از مطالب شما یا اینکه در سایت های دیگه ای از این نوع لینک ها استفاده شده که گوگل اونها را به عنوان صفحات ۴۰۴ به شما گزارش می دهد.
   ۲- این مشکل بین این دو افزونه هست پس اگر می خواهید که از گزینه Redirect ugly URL’s to clean permalinks استفاده کنید نمی تونید از اون افزونه به درستی استفاده نمایید. می تونید با غیر فعال کردن این گزینه از افزونه wp download mirror counter هم استفاده کنید.

 59. افزونه ای دیگری با کاربرد Redirect ugly URL’s to clean permalinks نیست ؟ در ضمن متوجه منظور شما در مورد اول نشدم میشه بیشتر توضیح بدین الان اول باید چیو بررسی کنم تو وردپرسم ؟
  یعنی می گید مطمن بشم که لینک های خودم تو سایتم به این شکلی که گفتم نباشه؟
  چه طوری اینو بررسی کنم ؟
  ۱- شما باید بررسی کنید و ببیند که این آدرس ها را گوگل از کجا پیدا می کنه.

  • سعید شعبانی

   ۱- افزونه ای که به این شکل عمل کنه را حداقا من نمی شناسم.
   ۲- همونطور که بهتون گفتم شما باید ببیند این لینک ها اکجا قرار دارند بعد ببیند آیا این لینک ها توسط چه چیزی ساخته می شوند اگر توسط سایت های دیگه این لینک های اشتباه ساخته می شوند می تونید به صورت جدا هر لینکی که خواستید را از طریق بخش remove url وب مستر گوگل از ایندکس گوگل حذف کنید.
   ۳- روی هر لینک یا خطای ۴۰۴ که کلید کنید سه تا زبانه یا همون tab بالای پنجره باز شده نشون داده میشود که یکی از اون شامل آدرس صفحاتی هست که این خطا ها داخل اون ها بوجود اومده.

 60. سلام خسته نباشید اقای شعبانی عزیز

  می خواستم بدونم چرا وقتی از متن انگلیسی در آدرس وب سایت استفاده می کنیم افزونه wordpress seo عنوان برگه رو با رنگ قرمز نشون میده !
  و اینکه چگالی کلمات کلیدی تو افزونه wordpress seo چرا فارسی مشکل داره و همیشه رو ۰ هست
  من تازه متوجه شدم اگر انگلیسی وارد کنم کلمه کلیدی مرکزی رو خیلی خوب چگالی کلمات کلیدی رو قبول می کنه و نشون میده مشکل چیه به نظرتون با تشکر.
  ارادتمند : مسلم فلاح نیت

  • سعید شعبانی

   ۱- خوب وقتی شما آدرس را به صورت انگلیسی وارد می کنید افزونه نمی تونه تشخصی بده که آیا شما از کلیدواژه‌ی کانونی مطلب داخل آدرس استفاده کردید یا خیر. شما اگر می دونید که از کلیدواژه‌ به صورت انگلیسی داخل آدرس استفاده کردید لازم نیست تا شک کنید و می تونید با اطمینان مطلبتون را با همون آدرس منتشر کنید.
   ۲- من که مشکلی با کلیدواژه‌ی کانونی با زبان فارسی نداشتم افزونه هم خوب کار می کنه فقط موضوعی هست اینه که شما باید دقیقا همون طور که داخل فیلد کلیدواژه‌ عبارت را نوشتید به همون شکل هم داخل بخش های مختلف مطلب از اون استفاده کنید تا افزونه بتونه تشخیص بده. مثلا اگر یک فاصله اضافی بین کلمات باشه افزونه نمی تونه اون راتشخیص بده.

 61. سلام دوست عزیز
  ممنون از این آموزش های کاملت که شک های ما را بطرف کردی میشه درباره Robots.txt توضیح بدید و بگویید چه گونه می تونم نقشه سایتم رو به گوگل بدم تا در صفحات جستجو سایتم زیر مجموعه های داشته باشه و دیگر کابرد های ویرایش فایل هادر وردپرس سئو رو توضیح بدید خیلی ممنون

 62. حسین

  سلام

  ممنون از مطلب مفیدتون، فقط یک سوال:
  تنظیمات صفحه خانه برای من فعال نیست و دوتا لینک هست که ارجا میده به ویرایش برگه هایی که برای صفحه خانه قرار دادم، ولی باز اونجا تنظیمات وردپرس سئو نیومده، چه کنم؟
  ممنون

  • سعید شعبانی

   خوب شما صفحه اصلی سایتتون را یک برگه قرار دادید که برای تغییر تنظیمات سئو صفحه اصلی باید تنظیمات اون برگخ را تغییر بدید. وقتی داخل بخش ویرایش اون برگه شدید می تونید از طریق بخش سئو بخش هایی مثل عنوان صفحه, توضیحات و … را ویرایش کنید.

 63. نیما

  سلام
  بر اساس راهنمایی های شما افزونه سئوی سایتم رو کانفیگ کردم
  ببینم چقدر میتونه مفید باشه
  دستتون بابت انتشار این مطلب درد نکنه

 64. با درود به شما جناب شعبانی که مطالب مفید و کاربردی را ارائه فرمودید.
  می خواستم اگر امکان دارد به سایت ما نگاهی بیاندازید، زیرا به نظرم می رسد با وجودیکه تلاش می کنیم، با توجه به مطالبی که قرار می دهیم و انتخاب واژه های کلیدی ، هنوز نتیجه مناسبی را نداریم. ضمنا اگر امکان دارد بررسی بفرمایید که چار سئو سایت هنوز مشکل دارد. از لطف حضرتعالی بی نهایت سپاسگذارم. با تشکر

 65. سلام
  من یه سایت با وردپرس ساختم ولی یکبار هک شده و بعد از بالا اومدن دوباره، هی پیام های اسپم به زبان چینی میاد. چیکار باید بکنم؟

 66. فوق العاده بود

  خیلی ممنون بابت وب سایت خوبتون

 67. مرسی عالی بود…دستتون درد نکنه خیلی سایت عالی دارین…

 68. سلام
  ببخشید یه سوال داشتم
  اون کد مربوط به پیوندهای داخلی رو چطور باید توی قالب و کجای قالب بزارم؟
  ممنون

  • سعید شعبانی

   باید اول دقیقا جایی که می خواهید پیوندهای داخلی را قرار بدید تعیین کنید. بعد از تعیین مکان قرارگیری اون باید کدی که در همین آموزش هم گفته شده را در فایل مربوط به همون بخش در قالب سایت خودتون قرار بدید.

 69. با سلام
  بسیار عالی بود
  تشکر

 70. سلام . من درست فهمیدم:
  اگر در افزونه سئو در قسمت عنوان ها متا ها و قسمت طبقه بندی، برچست ها رو نو ایندکس کنیم دیگه برچسب هایی که برای پست ها میذاریم و در انتهایی اونا به نمایش در میاد، در گوگل ایندکس نمیشه؟

 71. سلام

  واقعا از اینکه تجربیاتتون رو اینطور خالصانه در اختیار عموم می گذارید ,خیلی ممنونم.

  خیلی خوشحالم که با وبسایت شما اشنا شدم اقای شعبانی گل

 72. با سلام و احترام
  در بخش پیش خوان >> ابزارهای وب مستر
  اینها رو از کجا بیارم:
  شناسه تاییدیه الکسا:…………………….
  ابزار مدیران سایت Bing:……………………….
  تنظیمات گوگل وبمستر:…………………………
  پین‌ترست:……………………………
  جعبه ابزارهای وبمستر Yandex:…………………

 73. آریو

  با سلام
  چطور می توان جستجوی داخلی را در سایت فعال کرد. یعنی پس از هدایت کاربر توسط گوگل و پیدا نشدن نتیجه مورد نظر، در این حالت یک جستچوی داخلی (اصطلاحا جستجوی مرتبط) در سایت فعال شود و محصولات مشابه نمایش داده شود.

  با تشکر

 74. ممنون خیلی توضیحتون کامل بود

  ممنون

 75. با سلام
  مدتی است که سایت من در کلید واژه تخصصی خودش که ورمی کمپوست بود بالا نمی آد. از اون موقعی که صفحه بندی هام به هم ریخت یعنی در یک زمانی وقتی سرچ می کردم ورمی کمپوست تو گوگل اینجور می اومد http://www.irvermicompost.com/ورمی کمپوست ولی حالا هر چی سرچ کنم فقط این میآد http://www.irvermicompost.com
  راهنمایی بفرمایید

 76. حسین

  سلام
  ممنون به خاطر آموزش خوبتون
  من وقتی تیک گزینه ی نقشه ی سایت XML رو می زنم، گزینه ی XML sitemap فعال میشه و بعد از اینکه روی اون کلیک می کنم ، ارور عکس زیر رو میده:
  http://8pic.ir/images/t61ek6dknl39en285je2.jpg
  و وفتی رو فید سایت هم کلیک می کنم این ارور رو میده:
  http://8pic.ir/images/bb7he9y9rmbtd6g8lsmy.jpg
  اگه میشه راهنمایی کنید؟

 77. حسین

  راستی من با این آموزش
  http://p30user.com/hale-moshkel-feed-wordpress
  مشکل فید رو حل کردم
  اگه میشه نگاه کنید کدهای این آموزش چیز خاصی نداره؟

 78. باسلام ممنون عالی ومفیدبود

 79. محمدامین

  سلام می بخشید تو این صفحتون
  http://rokesh.ir/professional-wordpress-theme-divi/
  وقتی میریم روی لینک قالب یه سری توضیحات ظاهر میشه و زیرش نوشته توضیحات کامل با لینک وجود داره میخواستم بدونم این کار با چه افزونه ای ایجاد شده؟؟؟
  لطفا به ایمیل پیام بدین ممنون

 80. با سلام و خسته نباشید
  یک سوالی داشتم
  خواستم ببینم

  <?php if ( function_exists('yoast_breadcrumb') ) {
  yoast_breadcrumb('<p id="breadcrumbs">','</p>');
  } ?>
  

  این کد رو باید دقیقا کجا قرار بدیم؟
  تو فانکشن بذاریم اشکال نداره؟
  با تشکر از شما

 81. سلام ممنون از مطالب مفیدتون
  ببخشید کد Bread Crumb رو دقیقا تو چه فایلی و کجاش باید وارد کنم
  اسم فایلش چیه و ادرسش کجاست؟

  • سعید شعبانی

   داخل همین آموزش و چند بار هم داخل نظرات گفتم که باید این کد را داخل فایلی که می خواهید لینک های داخلی نشون داده بشند قرار بدید. به دلیل اینکه ساختار فایل های قالب ها و همچنین کاری که هر کاربری می خواهد انجام بده متفاوت هست نگفتم که دقیقا این کد را داخل کدوم فایل قرار بدید.

 82. با سلام و خسته نباشید
  ببخشید یک سوال داشتم
  خواستم ببینم میشه این افزونه رو طوری تنظیم کرد که به طور خودکار یک لینک در مطالب رو در فیس بوک یا گوگل پلاس منتشر کنه؟
  مثلا هر نوشته که در سایت قرار دادیم لینکش هم به طور خودکار در شبکه ها اجتماعی منتشر بشه؟
  با تشکر از سایت خوبتون و مطالب مفیدتون

 83. مصطفی

  سلام
  من قالب سایت، قالب سون مگ است .این هم آدرس قالب سایت بنده در تم فارست
  http://themeforest.net/item/sevenmag-blogmagzinegamesnews-wordpress-theme/7114090?WT.ac=search_thumb&WT.oss_phrase=sevenmag&WT.oss_rank=1&WT.z_author=T20
  سوال
  من نمیخواهم برای سایت ام، افزونه سئو نصب کنم زیرا قالب ام، قالب خوبی است و نیازی به سئو کردن سایت ندارم.
  آیا این حرف من درست است؟ من تازه کارم و دارم مطالب را منتشر می کنم در سایت. همین
  تشکر

  • سعید شعبانی

   توجه کنید، سئو فقط این نیست که شما از قالبی استفاده کنید که کدنویسی اون بهینه باشه، این مورد فقط یک بخش از سئو هست شما برای اینکه سئو سایت خودتون را خوب کنید باید روی محتوا، کدنویسی، لینک بیلدینگ و … کار کنید.

 84. ممنون ازتون
  ببخشید الان من کارایی که بالا گفتید داخل سایتم با افزونه انجام دادم اما هنوز بعد از چند روز نتایج سرچ داخل گوگلم مثل عکسی ک گذاشتین نشده
  http://rokesh.ir/wp-content/uploads/2014/03/wordpress-seo-plugin-26.jpg
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  با تشکر

  • سعید شعبانی

   باید کمی صبر کنید تا گوگل ایندکس هایی که از صفحات سایت شما در دیتابیس خود ذخیره کرده است را بروز کند. پس از بروز شدن ایندکس ها بخش لینک های داخلی در نتایج گوگل نمایش داده خواهد شد.

 85. ممنون عالـــــــــــــــــی خوب توضیح دادی (:

 86. mjk

  خیلی عالی بود.
  فقط حجم صفحه یکمی بالاست دادا.
  ۲ قسمت می کردی بهتر بود.
  مرسی.

 87. سلام.داداش سعید .یه سوال دارم
  این نقشه سایتمه http://parstoop.ir/sitemap.xml
  ببینید مشکل داره یانه؟واقعا ممنون میشم
  سایتم یک ماه درست شده .هیچ ورودی گوگل نداره چرا؟ممنون

  • سعید شعبانی

   نقشه سایت شما مشکلی نداره, نداشتن ورودی گوگل هم دلایل مختلفی می تونه داشته باشه که بهتر هست با یک متخصص سئو در این مورد مشورت کنید.

  • یک ماه؟
   ۱:سایتتون رو در گوگل وب مستر ثبت کنید
   نقشه سایتتون رو در گوگل وب مستر ثبت کنید.
   اگه بخوای میتونم یه چیزایی در این رابطه کمکت کنم که سایتت در گوگل و بینگ یه چیزایی محبوب کنی خوشحال میشم بتونم کمکت کنم.

 88. سلام
  از مقاله خوب شما در این زمینه سپاس گزاریم ، اما ورژن آخری که هم اکنون ما نصب و تنظیم کردیم ظاهرا کمی تغییر کرده و با بعضی از قسمت های آموزش همخوانی نداره .

  • سعید شعبانی

   درسته, این افزونه خیلی سریع بروز میشه و یک سری ویژگی های جدید به اون افزوده یا برخی از اونها حذف می شوند. اما کلیت افزونه تغییری نمی کنه فقط یک سری جزئیات هستند که تغییر می کنند. اگر بخش جدیدی در این افزونه برای شما مبهم هست بفرمایید تا راهنمایی کنم.

 89. سلام. اقای بانه وب
  چجوری میتونم باهات در ارتباط باشم؟.از کمکت ممنون میشم

 90. ۲ تا سوال :
  ۱ _در تنظیمات این افزونه من گزینه
  نویسنده : عدم نمایش rel”=” author”
  رو ندارم !!!
  بنظرتون مشکل از کجاست ؟
  ۲_ درقسمت رسانه این نوشته برنگ قرمز آمده :

  رسانه
  Take note:

  As you are redirecting attachment URLs to parent post URLs, these settings will currently only have an effect on unattached media items!

  So remember: If you change the attachment redirection setting in the future, the below settings will take effect for *all* media items

  مشکل چیست؟ممنون میشم راهنمایی کنید .

  • سعید شعبانی

   ۱- با توجه به اینکه گوگل اعلام کرده دیگه نمی خواهد نام و یا تصویر نویسنده های مطالب را در نتایج جستجو بیاره این افزونه هم در بروزرسانی های جدید که ارائه داده این قابلیت را حذف کرده و مشکل وجود نداره.
   ۲- گفته که با توجه به اینکه صفحات پیوست ها به پست های مربوط به آنها منتقل می شوند این تنظیمات فقط بر روی رسانه هایی که به هیچ پستی پیوست نشده اند اعمال می شود.

 91. ugd

  با سلام
  نمو دانم چرا چند روز است که اصلا رتبه الکسا با اینکه روزانه بیش از ۷۰۰ الی ۱۵۰۰ بازدید واقعی دارد ،تکان نمی خوره و ثابت است،به نظر شما علت چی میتواند باشد
  الان رتبه نزدیک ۱ میلون جهانی و ۹۵۰۰ ایران است
  با تشکر

 92. سلام
  دوتا سوال برام پیش اومد:
  ۱. استفاده از yoast_breadcrumb بعد از ایندکس شدن صفحات، تاثیری بر لینک های ورودی نداره؟
  ۲. همینطور استفاده از گزینه .html در پیوند یکتا بعد از ایندکس شدن داخل موتور های جست و جو تاثیری نداره؟

  ممنون

  • سعید شعبانی

   ۱- بله زمانی که گوگل صفحات ایندکس شده سایت شما را بروز کنه از وجود لینک های داخلی آگاه می شود و حتما تاثیر گذار خواهد بود.
   ۲- نه فرقی نمی کنه که پسوند صفحات سایت شما چی باشه مهم محتوا هست. شما حتی می تونید یک پسوند دلخواه برای صفحات استفاده کنید مثل name.com/page.rokesh

 93. سلام
  خسته نباشید
  من از این افزونه استفاده میکردم ولی چون عنوان ها و متا ها رو خوب تنظیم نکرده بودم برای همین خوب ایندکس نشده بود
  جدا از اون از خرده نون استفاده میکنم و نام سایت رو هم اشتباه نوشتم و چون در همه صفحات خرده نون وجود داره و نام سایت لینک شده اولش،گوگل نام سایت رو کلمه اول خرده نون تشخیص داده و اون رو وارد کرده!!به قول معروف گوگل” برند” رو اشتباه فهمیده و برای همین همه چی رو اشتباه ایندکس کرده!!
  سرچ کنید
  site:fazetaze.com
  نام برند رو “فازه تازه” در نظر گرفته که باید فازتازه مینوشت!
  دستشون درد نکنه .قبلا آقای حامد حسینی هم یه راهنمایی هایی کرده بودن!!
  حالا به نظرتون درست میشه یا نه؟منتظر پاسخم

 94. سلام.من قالبم خودش نان ریز داره.کاریی نان ریزه قالب با این افزونه فرقی داره؟

 95. mehdi

  salam.man peyvandhaye khurdde riz ra fa al kardam o code ra dar ghaleb gharar dadam vali dar google va dar khode site nemayesh dade nemishavad.chera?

 96. سلام عالی بود بیشتر در مورد سئو بزارید ممنون می شم .

 97. بابک

  سلام اگه تگ هارو نو ایندکس قرار بدیم و توی سایت مپ هم قرارش ندیم بعد دیگه نیازی نیست توی پست ها تگ بدیم ؟

 98. مجتبی

  سلام
  متشکر از راهنماییتون
  من وردپرس رو نصب کردم، ولی وقتی پیوندهای یکتا رو میذارم روی حالت نام نوشته یا همون /%postname%/ هیچکدوم از صفحات را باز نمیکنه و ارور ۴۰۴ میده، حتی برگ نمونه خود وردپرس رو باز نمیکنه. اما روی حالت پیشفرض یا postid مشکلی نداره.
  نکته جالب اینجاست که وقتی با زمپ کار میکردم این مشکل رو نداشتم اما با ومپ این مشکل هست. ولی زمپ وقتی باهاش کار میکردم میبستمش دیگه mysqlاش اجرا نمیشد و مشکل از فایل ibdata بود. نمیدونم چکارش میکرد.
  الان mysql , php , apache رو خودم نصب کردم و مجددا مشکل پیوندهای یکتا رو دارم.
  یکی کمکم کنه…

 99. mansour

  سلام دوست عزیز من سایت آهنگ دارم و از این افزونه استفاده میکنم ! یه چیز ک منو متعجب کرد قابلیت ایندکس نکردن برچسب ها و دسته هاست ! در صورتی که برای یه سایت آهنگ اینها مهمه ! به نظر شما
  براساس تنظیماتی دادین برچسب هارو ایندکس نکنم ! یا غیرفعال کنم !

  بنده چن ماه از این روش استفاده کردم ! ولی ایندکس از گوگلم خیلی خیلی پایین اومده ! به نظر شما به این مربوط میشه ؟! لطفا اگ میشه سریعا به سوال بنده پاسخ بدید با سپاس
  و راهنماییم کنین در خصوص این افزونه برای یک سایت آهنگ !

 100. مرجان

  سلام . قبل از نصب این افزونه من دروب مستر تولز ثبت نام کردم و در هاستم فایل وب مستر و سایت مپ را گذاشتم . الان برای قسمت تنظیمات وب مستر در این افزونه نمیدانم چه چیزی باید قرار بدم . خیلی سعی کردم ولی نتوستم به جوابی برسم . ممنون میشم راهتمایی بفرمایید .

  • سعید شعبانی

   وب مستر تولز گوگل چندین روش برای تایید اینکه این سایت برای شما هست داره. یکی از اونها قرار دادن فایل داخل هاست هست و یکی دیگه قرار دادن یک کد داخل هدر هست. حالا شما فایل را داخل هاست گذاشتید پس دیگه لازم نیست کد را وارد کنید.

 101. با سلام و احترام.

  در ورژن جدید این افزونه یه قسمتی رو من نمیتونم پیدا کنم.

  قسمت اهمیت صفحات . قبلا اگر در ورژن های قدیمی اگر یادتون باشه قسمتی بود برای تنظیم اهمیت صفحات . مثلا برای صفحه اصلی نمره ۱ رو میدادیم و برای صفحه نوشته ها نمره ۰٫۸ میدادیم.
  قسمت ۹ همینجایی که گفته اید
  این قسمت دیگه نیست . من چجوری میتونم این قسمت رو ادیت یا ویرایش کنم؟؟؟
  الان در ورژن جدید کدام قسمت قرار داره این قسمت؟؟؟

 102. بابک

  سلام امیدوارم جواب بدید !
  سوال ۱ – اگه تگ هارو نو ایندکس بزنیم دیگه نیازی نیست توی پست ها تگ وارد کنیم ؟؟؟
  سوال ۲ – و یا تگ هارو نو ایندکس نکنیم و توی پست ها ۳ ۴ تا تگ بدیم ( هرچی کمتر بهتر ) و توی سایت مپ بیاریمش و مهم بودنش رو روی ۲ ۳ قرار بدیم و صفحه اصلی رو روی ۱۰ و پست هارو روی ۸ و یا ۹ ؟؟؟
  سوال ۳ – مربوط به سوال ۲ میشه اما همه کار های سوال ۲ رو انجام بدیم و فقط توی سایت مپ نیاریمش ؟ تا گوگل دیرتر تگ هارو ایندکس کنه ؟؟

  ممنون میشم کامل جواب بدید ممنون میشم
  تشکر

 103. ممنون توضیحات روشن و کامل بود

 104. با سلام
  برادر من مبتدی هستم و زیاد هم از ووردپرس و قلان سر در نمیآورم
  ولی وقتی افزونه ووردپرس سئو را چه از داشبورد و چه از لینکی که شما دادید دانلود و نصب میکنم پیغامی که میدهد به بهبود ووردپرس سئو کمک کنید به زبان انگلیسی است !
  چرا ؟

 105. خسته نباشید من سئو را در سایتم نصب کردم اما پیغام خطای فوق ظاهر شد مجبور شدم از بک آپی که داشتی استفاده کنم
  You do not have your postname in the URL of your posts and pages, it is highly recommended that you do. Consider setting your permalink structure to /%postname%/.
  الان دیگر سئو را نصب نکردم راهنمایی ام کنید اگر با ایمیل در تماس باشید ممنون

 106. واقعا حیف بود نظر ندم ، ممنون از وقتی که گذاشتید .

 107. ممنون از توضیحتون

  سایتتون عالیه

 108. درودبرشما
  واقعا عالی بود .کمک بزرگی به بنده و امثال بنده هستش این مطالب شما
  امیدوارم همیشه با مطالبه جدیدتربروز باشید
  خداقوت

 109. حسن

  سلام . من یه سوال دارم از حضورتون. اونم اینکه زمانی که نام سایت رو بصورت فارسی در گوگل سرچ میکنم توضیحات متا یا به قول گوگل snippet درسته و هر چیزی که خودم تعریف کردم نمایش میده. اما زمانی که نام سایت رو بصورت انگلیسی سرچ میکنم مثلا name.com توضیحات متا رو از فوتر سایت برمیداره که نوشتم “استفاده از مطالب فقط با ذکر نام و آدرس سایت مجاز می باشد”

  چطوری این مشکلو حل کنم. البته تنظیمات من با اینکه شما انجام دیدید فرق میکنه

  • سعید شعبانی

   این مشکل نیست, گوگل خودش می دونه داره چیکار می کنه شما فقط در سایت چک کنید ببینید که همه چی درست هست اگر درست بود نگران محتوایی که در نتایج جستجوی گوگل برای توضیحات صفحات شما نشون میده نباشید.

 110. سلام آقای شعبانی

  ۱-سایت من که فقط ۱ نویسنده داره، باید تیک (غیرفعال کردن سایت مپ نویسنده/کاربر) رو بردارم؟
  ۲-ما آخرش نفهمیدیم که (محروم کردن انواع مطالب>رسانه) فعالش کنیم یا نه؟؟؟

  • سعید شعبانی

   ۱- خیلی فرقی نمی کنه که آرشیو نویسنده ها در سایت مپ باشه یا نه فقط همونطور که گفتم اگر تعداد نویسندگان فعال سایت شما زیاد هست می تونید اجازه بدید تا آرشیو نویسنده ها هم ایندکس بشه.
   ۲- بهتر هست این گزینه فعال بشه

 111. ساشا

  سلام خسته نباشی من می خوام دیگه این نوشته tagتوی گوگل کنار یو ار ال های پست هام نیاید کجارو باید دست کار یکنم که دیگر این نوشته نیاید

 112. آقا واقعا دمتون گرم
  خیلی مفید بود

 113. سلام عالی بود. فقط نمی تونم نقشه سایت رو فعال کنم . کارش رو انجام میدم اما وقتی روی نمایش میزنم ارور میده و نشون نمیده

 114. سلام و خسته نباشید
  اول تشکر کنم بابت آموزش خوبتون !!
  بعدش اینکه من قبل از اینکه از این افزونه استفاده کنم از افزونه دیگری برای ساخت نقشه استفاده کردم و در ضمن ادرسش رو به گوگل معرفی کردم !! الان تو این افزونه هم ساختم !! دوتا باشه مشکلی پیش نمیاد ؟؟
  به نظرتون یکیش رو پاک کنم ؟؟ چیکار کنم ؟؟

  • سعید شعبانی

   بهتر هست شما از یک افزونه برای نقشه سایت استفاده کنید. اگر می خواهید از این افزونه استفاده کنید می تونید افزونه قبلی را پاک کنید و آدرس سایت مپ اون از گوگل وبمستر تولز را هم همینطور پاک کنید و آدرس سایت مپ جدید که این افزونه ایجاد می کنه را به گوگل معرفی کنید.

 115. اسماعیل

  ممنون سعید خان

 116. من برای قالب وردپرس از این آموزش شما نتیجه گرفتم – به تمام دوستان هم پیشنهاد میدم این آموزش رو دقیق بخونن و برای سایت وردپرسی خودشون اجرا کنن

 117. با سلام
  اون کدی که مال نان ریزه است را در کدوم فایل قالب قرار بدهیم؟
  index
  single
  function

 118. سلام
  برای سئو از Autoptimize استفاده میکنم کارکرد این افزونه با این افزونه که شما معرفی کردید چیست
  و کدوم بهتره از لحاظ کارکرد.

  • سعید شعبانی

   افزونه Autoptimize فقط فایل های JS, CSS, HTML قالب را فشرده می کنه و سعی می کنه مکانهایی از این فایل ها استفاده کنه که سرعت بارگزاری صفحات سایت بهتر بشه. اما افزونه سئو وردپرس برای چیز دیگری هست که در این اموزش به طور کامل در موردش صحبت شده.

 119. ممنونم ، جامع و کامل بود ولی آپدیت مطلب با آپدیت افزونه هماهنگ باشه !

 120. با سلام وتشکر پیشاپیش از لطف ورا هنمایی شما :لطفا یک برسی از سایت من داشته باشید واگر امکان دارد برطرف نمایید متشکر اقا سعید

 121. سلام

  ممنون از راهنماییتون

  من بلد نیستم کد <?php if ( function_exists('yoast_breadcrumb') ) {
  yoast_breadcrumb('’,”);
  } ?>

  بزارم توی قالبم

  کجاش باید بزارم
  ان کدوم فایلارو باید ادیت کنم؟؟؟
  کجای اون فایل باید قرار بدم؟؟

  ممنون اگه کمکم کنید…

 122. واقعا نمی دونم .

  مگه میشه کامل تر از اینم مطلبی رو توضیح داد ؟؟؟؟
  واقعا عالی بود و بسیار مفیـــــــــــــــــــــــــــــــد.
  ممنون.

 123. رامین

  با سلام و عرض خسته نباشید
  اول از همه تشکر میکنم بابت آموزش کامل شما و این همه وقت و دقت نظری که میذارید برای تهیه آموزش های فوق العادتون

  یک سوالی داشتم – برای یک وب سایت که حالت خبری داره بهتره که دسته ها و برچسب ها رو noindex بکنیم یا اینکه ایندکس بشن بهتره؟
  چون موضوعات علاوه بر دسته بندی به وسیله برچسب ها یک نوع زیر دسته بندی درشون ایجاد میشه، وقتی مثلا فردی توی گوگل کلمه ای کلی مثل “بدافزار” رو وارد کرد و این برچسب تو سایت ما موجود بود همه مطالبی که این برچسب رو بهشون دادیم اگر گوگل تگ بدافزار رو در سایت ما ایندکس کرده باشه از طریق لینک گوگل کاربر به صفحه اون برچسب در سایت ما منتقل میشه و تمامی مطالب با اون برچسب رو مشاهده میکنه به صورت یکجا (از نظر بنده این فاکتور مناسبی هست)
  ولی چون شما گفتید بیشترین اهمیت به مطالب صفحه اصلی داده شده باشه به شک افتادم و میخواستم بدونم در مورد یک سایت خبری با موضوعات متنوع هم این نکته ای که گفتید صدق میکنه یا خیر؟
  اگر نه در چه مواردی منظورتون بوده

  باز هم تشکر میکنم
  پیروز و سربلند باشید

 124. سلام
  وقتی از قسمت نقشه ی سایت گزینه ی مشاهده ی نقشه (یه همچین چیزیه اسمش) رو میزنم ارور ۴۰۴ میده!!

  مشکل از کجاست؟؟

 125. asaliii

  سلام
  من میخوام بدونم سایت ashrafii.com از چه افزونه ای استفاده کرده و میخواهم یاد بگیرم که اگر کسی از سئو یاست استفاده کرد بفهمم می شه یه توضیح بدید.
  ممنون

 126. milad2014

  عذر میخوام من میخواستم وقتی کسی وارد صفحه اصلی سایتم میشه ، عنوان رو مثلا به اینصورت ببینه :
  دیجیاتو – زندگی با تکنولوژی
  اما وقتی وارد یک نوشته یا دسته بندی میشه عنوان رو مثلا اینجوری ببینه:
  تکنولوژی – دیجیاتو
  و همچنین عنوان دسته بندی ها و پست ها و برگه ها و … هم به همین صورت در گوگل ایندکس بشه.یعنی اون جمله زندگی با تکنولوژی فقط برای صفحه اصلی نمایش داده بشه.
  برای اینکار باید چیکار کنم ؟

  • سعید شعبانی

   در گام چهارم همین آموزش به طور کامل در این مورد توضیح داده شده. شما باید تنظیمات سئو صفحه ی خانه را به اون شکل که گفتید (دیجیاتو – زندگی با تکنولوژی) وارد کنید و در بخش طبقه بندی » دسته از ساختار زیر استفاده کنید. در ضمن لطفا سوالات را در انجمن مطرح کنید تا راحت تر بشه به اونها پاسخ داد.

   %%term_title%% | دیجیاتو

 127. mohsen14270

  سلام ممنونم از آموزش خوبتون
  من همه کارهایی ک گفتید انجام دادم فقد میخواستم بدونم داخل نوشته ها وقتی ی پست یا نوشته جدید میزاریم در قسمتی ک مربوط خود همین افزونه هست احتیاجی هست چیزی بنویسم یا خیر؟؟ یا باید خالی بزاریم اون قسمت؟؟ یا اگ باید بنویسیم لطفا راهنمایی کنید.

  با تشکر از شما.

 128. milad.mq@gmail.com

  سلام
  خسته نباشید
  منظورتون از
  “در گذشته یکی از معیار های رتبه بندی صفحات سایت ها در نتایج جستجو متای کلمات کلیدی یا همان keywords meta tag بودند, اما تقریبا از سال ۲۰۰۹ به بعد گوگل تصمیم گرفت تا دیگر از keywords meta tag در رتبه بندی سایت ها استفاده نکند. پس دیگر لازم نیست تا از متای کلمات کلیدی برای سایت خود استفاده کنید. با برداشتن تیک گزینه استفاده از متا کلمات کلیدی متا؟, می توانید متای کلمات کلیدی را غیر فعال کنید.”
  چیه؟
  همون کلمات کلیدی که در all in one seo برای هر مطلب می گداشتیمه؟
  دیگر موتورهای جست و جو هم مثل گوگل در این مورد عمل می کنند؟
  الان خیلی از سایت ها دارند از این قابلیت استفاده می کنند و خیلی از سایت های سئو توی مقالاتشوت از اون تعریف می کنند.آیا کارشون بیهوده است؟
  اگز برای هر مطلب کلمات کلیدی بنویسیم مشکلی پیش میاد(که متخصصان سئو میگن نباید تعدادش بیشتر از ۱۱ بشه)؟
  ——–
  ویک سوال دیگه: جسارتا در قسمت عضو گیری و پروفایل سایتتون از چه افزونه ای استفاده می کنید؟
  تشکر

  • سعید شعبانی

   منظور از keywords meta tag کلمات یا عباراتی هستند که در متا تگ keywords استفاده می شوند. هیچ ربطی به برچسب هایی که در وردپرس زمان ارسال مطلب وارد می کنید ندارند. مثل زیر:

    <meta name="keywords" content="HTML,CSS,XML,JavaScript">
   

   گوگل که دیگه از این متا تگ استفاده نمی کنه ولی ممکن هست برخی از موتور های جستجوی دیگه از این امکان استفاده کنند. لطفا سوالات دیگه را در انجمن های سایت مطرح کنید.

 129. hadi1257

  سلام.
  من وبم رو در بینگ وبمستر ثبت کردم…..ولی بعدش (نزدیک ۱ ساعت بعدش)وقتی وبم رو باز می کنم در سربرگی(از مرورگرم)که باز میشه به جای نام وبم این نوشته میاد :your SEO optimized title.
  نمیدونم این چیه؟خوبه یا بدِ؟اگر بدِ من باید چکارش کنم؟؟؟ممنون میشم یه توضیحی بدید.

 130. hadi1257

  داداش از من سایت نیست ,وبلاگ ………..بعد اگه لطف کنی ،ممنونت میشم بگی دقیقا باید کجا برم ؟چکار کنم؟باید برم تو وب مستر بینگم و از اونجا این مشکل رو حل کنم ؟؟یا اون کد تایید ی که برا این که مشخص بشه وب برا خودم در قالب گذاشتم رو پاک کنم……

 131. memar_blue

  سلام خسته نباشید
  محصولات فروشگاه ووکامرس من در گوگل به این شکل ایندکس شده!
  نام محصول | نام سایت – یه کلمه (که شبیه به نصف عنوان دسته اصلی است )

  من نمیدونم این نصف عنوان دسته هست یا چیز دیگه ولی هر جای محصولات و دسته هاشون نگاه کردم پیداش نکردم جز در دسته اصلی که اونم نصفش بود!
  لطفا بگید این تیکه که بعد از ( – نصف عنوان دسته ) امده مربوط به کجاست و چطور حذفش کنم؟

 132. memar_blue

  سلام مجدد
  قالب سایت من مولتی نیوز هست و خودش در صفحات نان ریزه ها رو نمایش می دهد ایا بازم باید این کد را در قالب بزارم ؟

  <?php if ( function_exists('yoast_breadcrumb') ) {
  ۲ yoast_breadcrumb('’,”);
  ۳ } ?>
  تشکر

 133. darkalone87

  سلام
  من تعدادی سوال دارم که تو یه سایت دیگه و اینجا مطرح می کنم . با توجه به عالی بودن این وبسایت مطمئنم جواب هام درست ترینه تو اینترنت
  من از افزونه سئو یوآست استفاده می کنم
  چندتا سوال داشتم که توی نت جواب درست و تخصصی پیدا نکردم. محبت کنید اگه مقدور بود جوابو به ایمیلم هم ارسال کنید. باتشکر
  ۱- نقشه سایت افزونه سئو بهتره یا افزونه های تخصصی؟
  ۲- کلا برای سئو بهتر ساختار ها ، دسته ها ، برچسب ها باید ایندکس بشن؟ در نقشه سایت چطور؟ باید وارد بشن؟
  ۳- کلا هرچیزی که توی افزونه از ایندکسش جلوگیری کردیم دیگه لازم نیست توی نقشه سایت بیاد. درسته؟
  ۴- فقط پست ها ، برگه ها و رسانه ها ( برای ورودی از گوگل ایمیج ) ایندکس بشن و داخل نقشه سایت هم باشن کافیه ؟
  ۵- برای سایتی که کاربرهای مختلفی داره که مطلب میذارن. اگه بایگانی نویسنده رو ایندکس نکرده باشیم ، ولی توی نقشه سایت ، سایت مپ کاربر رو فعال کنیم عیبی داره ، یا اصلا لازم نیست کاربرها وارد نقشه سایت بشن؟
  ۶- آدرس سایت مپی که افزونه سئو یوآست میده خودش شامل چندتا زیر مجموعه ست. مثل post-sitemap.xml و … وقتی میخوایم به گوگل این آدرس رو معرفی کنیم باید آدرس اصلی یعنی sitemap_index.xml رو وارد کنیم یا برای پست ها ، برگه ها و .. هرکدوم یه آدرس بدیم؟
  ۷- آخرین سوال. من نفهمیدم باید آدرس بدیم به گوگل یا فایل xml دانلود کنیم و به گوگل بدیم؟

  با تشکر از پاسخگویی فوق العاده شما

 134. AshkanA

  سلام سعید خان عزیز همیشه پاسخگو خواهشا بازم ج بدید
  من قبلا
  http://shomalgardi.com/sitemap.xml/
  را وارد میکردم خودکار آدرس
  http://shomalgardi.com/sitemap_index.xml
  باز میشد اما از طریق
  http://www.xml-sitemaps.com/
  نقشه را در هاست قرار و گوگل ثبت کردم و ..
  اما وقتی دوباره اومدم این
  نقشه را از هاست پاک کردم الان هرکاری میکنم ادرس زیر را وارد میکنم
  http://shomalgardi.com/sitemap.xml/
  خودکار به آدرس زیر نمیزه و ۴۰۴ میده
  http://shomalgardi.com/sitemap_index.xml
  میگم اصلا اینکه دوباره این دستی را کنار yoaset قرار بدم و در گوگل ثبت کنم مشکلی داره ؟
  چون انگار این دستی بیشتر از ۵۰۰ نمیشه ایندکس کرد آره ؟..

  • سعید شعبانی

   دلیلی که برای استفاده از نقشه سایت دستی دارید چی هست؟ خوب وقتی که افزونه سئو وردپرس برای شما امکان ساخت و مدیریت نقشه سایت را به صورت خودکار می ده چه کاریه که شما دوباره بخواهید یک نقشه سایت جدا در هاست آپلود و به گوگل معرفی کنید؟

 135. سلام
  وقت بخیر
  یه خواهشی داشتم اینکه اگر ممکنه آموزش رو با آبدیت جدید این افزونه که گزینه های جدیدی وجود داره بزارید.
  تشکر

  • سعید شعبانی

   خیلی ممنونم, درسته که یک سری امکان جدید به افزونه اضافه شده و محل قرار گیری برخی از بخش ها تغییر کرده ولی به نظر من که تغییر اساسی ای در افزونه سئو وردپرس ایجاد نشده, اگر بخشی از تنظیمات نسخه جدید افزونه برای شما مبهم هست می تونید اون را در انجمن افزونه های وردپرس سایت روکش مطرح کنید تا راهنمایی کنم. اگر هم دیدم واقعا نیاز به بروزرسانی این آموزش هست حتما این کار را انجام خواهم داد.

 136. mohsen001

  سلام خسته نباشید و ممنونم از مطالب مفیدتون من از این افزونه استفاده کردم ولی یک سوال برام پیش امده ممنونم می شوم جواب منو بدید ۱-لینک های ایندکس شده توی گوگل مرتب نیست یک سری اضافاتم داره مورد دوم این هست که برخی از لینک هایی که از تگ ایندکس شدم کلمه بایگانی داره اون واسه چی هستش
  اینم آدرس سایتم هست ممنون میشوم من را راهنمایی کنید
  http://asan-hejrat.ir

کاربر گرامی برای ارسال دیدگاه اگر عضو روکش هستید باید سایت شوید در غیر اینصورت باید عضو شوید.