در حال نمایش 15 نوشته - 1 تا 15 (از کل 21)
  • نویسنده

mk-73
    مشارکت کننده

سلام خدمت دوستان گلم؛من چند وقتی هست شروع کردن به وردپرس کار کردن من الان یک قالب سایتی را برای خودم طراحی کردم psd to htmlالان صفحه اصلی سایتم اماده است Home pageاما این سایت صفحات بسیار زیادی دارد من طی اموزش هایی که میدیدم میومدن صفحه اصلی را طراحی میکردن بعد داخل ورد پرس نصب میکردن بعد صفحات بعدیشون را میساختن؛من الان اگه به ساختن صفحاتم به بپردازم بدون اینکه نصب کنم ب روی ورد پرس ایا مشکلی برام بعدا پیش نمیاد؛ممنون میشم اگه راهنمایییم کنید.باتشکر.

سعید شعبانی
    کلید دار

با درود, نه مشکلی پیش نمیاد شما ابتدا فایل های اصلی قالب مثل صفحه اصلی (index.php) , آرشیو ها (archive.php) , صفحه مطالب تکی (single.php) و … را طراحی و سپس کدنویسی می کنید. بعد وردپرس تمامی اطلاعات جدیدی که در سایت ثبت می شه را از طریق توابع وردپرس از پایگاه داده فراخوانی و در قالب قرار می دهد, به همین راحتی

mk-73
    مشارکت کننده

ممنون دوست عزیز؛من الان بخوام این کار را شروع کنم باید برای صفحات اسم خاصی در نظر بگیرم مثلا صفحه Single.phpیا Archive.phpرا میدانم اما فرض کن میخوام صفحاتی برای مثلا تماس با ما یا در باره ما ایجاد کنم چگونه است؟ایا باید برای صفحات اسم خاصی در نظر بگیرم برای اینکه ورد پرس ان ها را بشناسد.
    ممنون میشم کمکم کنید

سعید شعبانی
    کلید دار

ببینید قالب های وردپرس از یک ساختار کلی پیروی می کنند که با Template Hierarchy شناخته می شوند. مثلا برای صفحه اصلی سایت تنها یک فایل وجود داره اون هم index.php برای برگه ها هم فایل page.php هست که می تونید از اون برای ایجاد بخش های مختلفی مثل صفحات تماس با ما, درباره ما و … استفاده کنید.

mk-73
    مشارکت کننده

من الان بخوام صفحات متنوعی را ایجاد کنم همین الان یعنی قبل از نصب بر روی ورد پرس قالبم را کامل طراحی کنم باید چیکار کنم که طبق استاندارد قالب ورد پرس باشه ؛صفحات متنوعی دارم ؛ممنون میشم در این رابطه کمکم کنید.

سعید شعبانی
    کلید دار

بگذارید یکجور دیگه بگم, وردپرس یک سلسه مراتبی را برای انتخاب فایل قالب هر صفحه در نظر می گیره. مثلا اگر قالبی که درست می کنید هیچ فایل دیگه ای بجز index.php نداشته باشه, برای قالب تمامی صفحات سایت (آرشیو ها, ادامه مطالب, نتایج جستجو و … ) از این فایل استفاده می شود. این سلسله مراتب همونطور که گفتم Template Hierarchy نام داره که در تصویر زیر به شکل کامل توضیح داده شده است.

Template Hierarchy

نحوه استفاده از فایل ها در این تصویر بالا از سمت چپ به راست هست. یعنی وقتی که وردپرس می خواهد یک صفحه از سایت را به کاربر نشون بده به ترتیب از سمت چپ بررسی می کنه که کدوم فایل وجود داره و در صورت عدم وجود اون فایل به فایل های سمت راست رجوع می کنه. در صورتی که هیچ یک از فایل ها وجود نداشتند از فایل index.php استفاده می کند.

مثلا برای نمایش محتویات یک دسته مثل book با شناسه 2 سلسله مراتب زیر طی می شود (وردپرس به ترتیب از سمت چپ بررسی می کنه که اگر این فایل وجود داشت از اون استفاده کنه وگرنه به فایل سمت راستی برود.):

category-book.php -> category-2.php -> category.php -> archive.php -> paged.php -> index.php

پس شما باید با توجه به صفحاتی که می خواهید در سایتتون داشته باشید فایل های اصلی را کدنویسی کنید تا وردپرس از این فایل ها برای نمایش محتویات هر بخش استفاده کند.

mk-73
    مشارکت کننده

ممنون دوست اقای شعبانی؛پس من الان بخوام صفحاتی مثلا برای همکاری؛درباره ما ؛تماس با ما؛یا صفحاتی برای لینک های اصلی Main Menuهم داشته باشم باید از چه اسم هایی انتخاب کنم وکد نویسی کنم؛الان من میدونم که برای ادامه مطب باید از Single.phpاستفاده کنم.

mk-73
    مشارکت کننده

تصویر بالا هم واضح نیست نمیشه دید.اگه میشه اپلودش کنید لینک دانلودش بذارید برام.

mk-73
    مشارکت کننده

خب دوست عزیز من متوجه شدم چیکار کنم الان؛ممنون؛من الان در نظر خودم دارم میخوام این کار رو بکنم شما ببینید روش خوب و بهینه ای است یا نه بعدا دچار مشکل میشم یانه:من اومدم صفحه اصلی قالب خود را ایجاد کرده ام خب الان میخوام بلوک بندیش کنم یعنی هر بخش را درون یک فایل مربوطه به خودش قرار دهم مثلا Header.phpخب بعد بیام مثال میخوام صفحه همکاری با ما بسازم بیام از همین روش تمپلیت استفاده کنم مثلا Template NAme:WorkUsبعد بیام Header , Footerخود را به این فایل اضافه کنم خب بعد قسمت Containerخود را بسازم با HtmlوCssخب این مربوط میشه به قسمت مثلا همکاری با بقیه صفحاتم به همین شکل بعد که قالب سایتم به این شکل کامل شد سوارش کنم بر روی ورد پرس ایا مشکلی برام پیش نمیاد ویک روش استاندارد هست یا نه؟باتشکر

سعید شعبانی
    کلید دار

لینک اون تصویر (https://developer.wordpress.org/files/2014/10/template-hierarchy.png) هست, با این لینک می تونید تصویر را در اندازه اصلی ببینید. نگاه کنید برای ساخت صفحه هایی مثل همکاری, درباره ما, تماس با ما و در کل صفحاتی که به صورت ثابت دارای محتوا, فرم و … هستند و خیلی دیر به دیر هم ممکن هست محتوا اونها بروز بشه در وردپرس می تونید از بخش برگه ها استفاده کنید. قالب برگه ها هم از فایل page.php استفاده می کند.

برای مثال سلسه مراتبی که برای فراخوانی قالب یک برگه با آدرس about و شناسه 6 باید طی بشه به شکل زیر هست:

page-about-php -> page-6.php -> page.php -> singular.php -> index.php

برای کد نویسی قالب هم شما می تونید اون را بخش بندی کنید, مثلا محتویات سربرگ را در header.php قرار بدید و محتوایت پاورقی را در فایل footer.php حالا در فایل هایی که می خواهید سربرگ و پاورقی وجود داشته باشند با استفاده از توابع PHP زیر این بخش ها را فراخوانی کنید.

برای فراخوانی سربرگ :

get_header();

برای فراخوانی پاورقی :

get_footer();

mk-73
    مشارکت کننده

خب ممنون تا اینجا متوجه شدم الان من بیام برای همکاری یک قالب صحفه ای به نام Page.phpایجاد کنم بعد برای تماس با م ودرباره ما چگونه این کار را انجام دهم نمیشه که فایل هایی با نام های یکسان

mk-73
    مشارکت کننده

ممنون اقای شعبانی از زحماتی میکشید برای کمک به ما انشاالله که علمتون روز به روز افزایش پیدا کنه.من الان یک روز تو این مبحث گیر کردم والان با کمک شما دارم یاد میگیرم.شما به این عکس که لینکش گذاشتم نگاه کنیدبرای یکی از این تگ های منو مثال بزنید در مدیریت ورد پرس چگونه ایجاد کنم صفحات مربوطه اشون که همچنین بتونم صفحاتشون بصورت مجزا کدنویسی واستایل دهی با Cssانجام بدم که مسلما فقط چیزهایی که من میخوام در این صفحات یکسان باشد هدر و وفوتر این بخش ها هست.باتشکر

mk-73
    مشارکت کننده

دوست عزیز من اومدم در پوسته قالبم خب یک فایل بعنوان مثال تحت نام Blogpage.phpایجاد کردم خب بعد داخل این فایل این عنوان را ابتدای فایل قرار دادم

<?php
    /*
    Template Name: Blog Page
    */
    ?>
    خب بعد اومدم بعد دورنش برای اینکه بفهمم کار میکنه تابع GetHaederرا قرار دادم که کار میکرد بعد اومدم در قسمت مدیریت ورد پرس بخش افزودن برگه ها در قسمت قالب قالب پیش فرض را که Blog Pageدر ان قسمت قرار داشت انتخاب کردم بعد زدم نمایش برگه که برگه به نمایش در اومد الان من چگونه میتونم در منوی خودم لینکی به نام همکاری دارم ایجاد برگه که با زدن این لینک صفحه همکاری با ما بازشود ممنون

mk-73
    مشارکت کننده

دوست عزیز من به این روش بالا که گفتم تونستم برگه هایی ایجاد کنم ودر قسمت قالب همانطور که گفتم صفحات مربوطه ام را انجام بدم،فقط یک چیز من الان بخوام ان صفحه ای را که ایجاد کرده ام بخوام استایل دهی وکد نویسی کنم خب وقتی در ابتدای صفحه دستور های تابع Getبرای فراخوانی هدر ویا Templateرا قرار میدهم بعد که دستورهای Htmlرا قرار میدهم ان تابع ها کار نخواهن کرد اینجا چیکار کنم یکبار دیگه ام به این مشکل برخورد کردم درستش کردم الان فراموش کردم.بعد یک چیز این صفحاتی به این شکل گفتم ایجاد کردم وقتی روی لینک بعنوان مثال همکاری کلیک میکنم Url=http://localhost:8081/wordpress-4.2.2-fa_IR/wordpress/94-2/این عدد 94-2را بعنوان ادرس انتخاب میکندمشکلی نیست.

سعید شعبانی
    کلید دار

دوست عزیز ببخشید دیر پاسخ می دهم, خدا را شکر مثل اینکه با کمی تحقیق و سعی و خطا تونستید تا حد زیادی با نحوه عملکرد قالب های وردپرس آشنا بشید.

خب ممنون تا اینجا متوجه شدم الان من بیام برای همکاری یک قالب صحفه ای به نام Page.phpایجاد کنم بعد برای تماس با م ودرباره ما چگونه این کار را انجام دهم نمیشه که فایل هایی با نام های یکسان

نگاه کنید شما لازم نیست که برای هر برگه یک فایل جدا ایجاد کنید, قالب همه برگه ها از فایل page.php استفاده می کنند. برای ساخت برگه ها هم می تونید به مسیر داشبورد » برگه ها » افزودن برگه مراجعه کنید. اگر خواستید قالب یکی از برگه ها با دیگری متفاوت باشه می تونید از فایل های page-$id.php و page-$slug.php استفاده کنید. همچنین برای برگه های وردپرس یک قابلیت دیگه در نظر گرفته شده که میشه توسط اون یک سری قالب های متفاوتی را کدنویسی و ایجاد کرد و بعد برای هر برگه ای که خواستید از اون قالب برگه های اختصاصی استفاده کنید.

برای ایجاد قالب برگه هم همونطور که خودتون هم اشاره کردید می تونید در ابتدای فایل مورد نظر کد زیر را قراار بدید و در مقابل عبارت Template Name هم نام قالب را وارد کنید حالا زیر این کد می تونید قالب خودتون را کدنویسی کنید.

<?php
    /*
    Template Name: ...
    */

پس از اتمام کدنویسی اون در صفحه ایجاد برگه جدید می تونید از طریق بخش صفات برگه » قالب, قالبی که ایجاد کردید را انتخاب کنید تا برای اون برگه مورد استفاده قرار بگیره.

شما به این عکس که لینکش گذاشتم نگاه کنیدبرای یکی از این تگ های منو مثال بزنید در مدیریت ورد پرس چگونه ایجاد کنم

برای قرار دادن منو در قالب های وردپرس شما می تونید از بخش فهرست های وردپرس استفاده کنید که به طور اختصاصی برای همین منظور ایجاد شده است. شما ابتدا برگه ها را از طریق بخش برگه های ایجاد می کنید و بعد لینک اون ها را در منو قرار می دهید. نحوه استفاده از منو در قالب های وردپرس را می تونید در آموزش گام به گام ساخت منو کشویی برای وردپرس دنبال کنید.

خب وقتی در ابتدای صفحه دستور های تابع Getبرای فراخوانی هدر ویا Templateرا قرار میدهم بعد که دستورهای Htmlرا قرار میدهم ان تابع ها کار نخواهن کرد اینجا چیکار کنم

خوب ببینید وردپرس برای ایجاد قالب هاش از php استفاده می کنه. مثلا تابع get_header یک دستور php هست که حتما باید در تگ باز و بسته php قرار بگیره که کار کنه, مثل نمونه زیر:

<?php
    get_header();
    ?>

پس شما باید جاهایی از قالب که از توابع وردپرس استفاده می کنید را در تگ باز و بسته php قرار بدید. بعد هم اینکه در تگ باز و بسته php شما به صورت مستقیم مجاز به استفاده از کد های html و css نیستید. برای قرار دادن این کد ها باید از توابع و قواعد زبان برنامه نویسی php تبعیت کنید. یکی از تابع های php که برای قرار دادن کدهای html میشه ازش استفاده کرد echo هست. مثلا ما در کد زیر بعد از تابع get_header با استفاده از تابع echo یک تگ h1 به همراه یک متن را قرار دادیم.

<?php
    get_header();
    echo ('<h1>سلام روکش</h1>');
    ?>

خوب پس شما برای قرار دادن کد های html یا css در فایل های قالب وردپرس می تونید از توابع php استفاده کنید. یک کار دیگه ای هم که می تونید انجام بدید این هست که شما تنها توابع و کدهای php را در تگ باز و بسته php قرار بدید و بقیه محتوای قالب را خارج از محدوده php کدنویسی کنید. به مثال زیر توجه کنید:

<?php
    get_header();
    ?>
    <h1>سلام روکش</h1>

ما به جای اینکه تگ h1 را با استفاده از تابع echo در قالب قرار بدیم اومدیم و اون را خارج از تگ باز و بسته php و به صورت html خالص وارد کردیم.

بعد یک چیز این صفحاتی به این شکل گفتم ایجاد کردم وقتی روی لینک بعنوان مثال همکاری کلیک میکنم Url=http://localhost:8081/wordpress-4.2.2-fa_IR/wordpress/94-2/این عدد 94-2را بعنوان ادرس انتخاب میکندمشکلی نیست.

این آدرس اشتباه هم به احتمال بسیار زیاد به دلیل عدم رعایت کدنویسی استاندارد php فایل های قالب پیش اومده باشه.

در حال نمایش 15 نوشته - 1 تا 15 (از کل 21)

کاربر گرامی برای پاسخ به این موضوع اگر عضو روکش هستید باید سایت شوید در غیر اینصورت باید عضو شوید.