در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)
 • نویسنده
  نوشته ها
 • #33942

  kare
  مشارکت کننده

  معمولاً قبل از ثبت شرکت در هر قالبی، باید در مورد آن قالب ثبتی، اطلاعات مناسبی کسب کرد. برای به دست آوردن این اطلاعات می توانید مقالات سایت موسسه ثبت شرکت کارا را مطالعه نمایید. اگر می خواهید برای ثبت شرکت مختلط غیر سهامی اقدام کنید بهتر است اطلاعات زیر را که از همین سایت برداشته شده، مطالعه بفرمایید.

  تعریف کلی در مورد این شرکت: شرکت مختلط غیر سهامی شرکتی است که برای امور تجاری با نام مخصوصی بین یک یا چند شریک ضامن و یک یا چند شریک با مسئولیت محدود، بدون انتشار سهام، تشکیل می شود. (ماده ی 141 ق.ت)

  در زبان فرانسه به این شرکت در اصطلاح (societe on commandite simple) گفته می شود و علت نامگذاری آن به این نحو، این است که این نوع شرکت از قراردادی به نام command سرچشمه می گیرد که در قرون وسطی وجود داشته است. به موجب این قرارداد (که در تجارت های دریایی مرسوم بوده و مورد استفاده قرار می گرفته و سپس به تجارت زمینی نیز تسری پیدا کرده است)، شخصی که می خواست اموال و دارایی اش را از طریق سرمایه گذاری افزایش دهد، مقداری از کالاها یا پول خود را به دریانورد یا تاجری واگذار می کرد که به فروش برساند یا با آن معامله کند. پس از انجام گرفتن معامله، سود حاصل، میان طرفین تقسیم می گردید.
  ویژگی این قرارداد در این بود که صاحب کالا یا پول در صورت زیان در معامله، فقط تا میزان ارزش مال یا پولی که در میان گذاشته بود، مسئول زیان معامله تلقی می شد. بعدها، این قرارداد به قرارداد شرکت تبدیل گردید و وسیله ای شد برای اشراف و مقامات مذهبی، سیاسی و اداری تا با استفاده از اشخاص ثالث و نه به طور مستقیم، به تجارت بپردازند. چنین قراردادی اجازه می داد که اشخاص از معاملات ربوی رو برگردانند و به جای وام دادن پول خود در مقابل بهره که حرام تلقی می شد، در سود حاصل از معامله ای که با پول واگذاری انجام می شد، به همان مقصود، یعنی افزایش دارایی خود برسند.

در حال نمایش 1 نوشته (از کل 1)

انجمن ‘بحث های دیگر’ برای جستار ها و پاسخ ها جدید بسته است.