جلوگیری از انتشار دیدگاه های اسپم توسط افزونه Akismet وردپرس

جلوگیری از انتشار دیدگاه های اسپم توسط افزونه Akismet وردپرس

پاسخ دادن به دیدگاه های کاربران سایت ها یکی از دغدغه ها و ملزومات تعامل با کاربران می باشد. اما زمانی که دیدگاه های اسپم سایت شما افزایش می یابد شما نمی توانید به راحتی بر روی پاسخ گویی به نظرات کاربران سایت خود تمرکز کنید. باید وقت زیادی را صرف تشخیص و حذف نظرات اسپم کنید که ممکن است شما را از ادامه کار نا امید کند. در این مطلب ما می خواهیم شما را با افزونه ای آشنا کنیم که می تواند جلوی اکثر دیدگاه های اسپم را بگیرد.

چرا از افزونه اکیسمت وردپرس استفاده کنیم؟

افزونه اکیسمت توسط شرکت Automattic که پدید آوردنده وردپرس نیز می باشد ساخته و توسعه یافته است. به گفته اکیسمت ۸۳ درصد کل نظرات یک سایت را هرزنامه ها تشکیل می دهند. در این هرزنامه ها لینک های زیادی قرار می گیرد تا بتواند کاربران سایت شما را به سایت خود منتقل کنند. با استفاده از افزونه اکیسمت شما می توانید کار شناسایی دیدگاه های اسپم (جفنگ) را بر عهده این افزونه قرار دهید و خیالتان از اسپمر ها راحت باشد.

نحوه نصب، دریافت API Key و فعال سازی افزونه اکیسمت

این افزونه به صورت پیشفرض در بسته نصبی وردپرس قرار دارد و شما می توانید آن را از طریق بخش افزونه ها فعال کنید. اما پس از فعال سازی آن, اکیسمت نیاز به یک API Key دارد تا بتواند نظرات اسپم را شناسایی و به بخش جفنگ های وردپرس منتقل کند. در ادامه این مطلب از بخش افزونه ها و امنیت وردپرس با ما همراه باشید تا با نحوه فعال سازی افزونه اکیسمت آشنا شوید.


برای دریافت API Key اکیسمت با مراجعه به بخش پلن های اکیسمت , روی دکمه sing up پلن Personal کلیک کنید.

جلوگیری از انتشار دیدگاه های اسپم توسط افزونه Akismet وردپرس

در این مرحله شما باید یک حساب کاربری برای استفاده از اکیسمت در سایت wordpress.com ایجاد کنید تا بتوانید کلید اکیسمت را دریافت نمایید. خوب در این بخش اگر از قبل یک حساب کاربری در wordpress.com داشتید می توانید با انتخاب گزینه I already have a WordPress.com account از حساب قبلی خود استفاده کنید ولی اگر تا به حال در سایت وردپرس ثبت نام نکرده اید باید با پر کردن فیلد های موجود در این صفحه یک حساب کاربری برای خود ایجاد کنید.

جلوگیری از انتشار دیدگاه های اسپم توسط افزونه Akismet وردپرس

پس از ایجاد حساب کاربری وردپرس شما به صفحه ای مانند زیر منتقل می شوید. در این صفحه اکیسمت از شما می خواهد تا اطلاعات یکی از حساب های بین المللی خود را جهت پرداخت هزینه استفاده از اکیسمت بپردازید.

جلوگیری از انتشار دیدگاه های اسپم توسط افزونه Akismet وردپرس

در واقع در این بخش به طور پیشفرض پلن های غیر رایگان انتخاب می شود. شما با حرکت دادن نوار لغزنده موجود در بخش WHAT IS AKISMET WORTH TO YOU به سمت چپ می توانید بدون پرداخت هیچ هزینه ای از پلن رایگان اکیسمت استفاده کنید. خوب همانطور که گفتیم نوار لغزنده را به سمت چپ حرکت دهید تا Yearly contribution صفر شود.

جلوگیری از انتشار دیدگاه های اسپم توسط افزونه Akismet وردپرس

در این حالت دیگر نیاز به وارد کردن اطلاعات حساب های بین المللی ندارید. پس از پر کردن فیلد های موجود در این بخش روی دکمه Continue کلیک کنید.

جلوگیری از انتشار دیدگاه های اسپم توسط افزونه Akismet وردپرس

پس از چند ثانیه شما به یک صفحه منتقل می شوید که در بالای آن نوشته شده است All Done و یک کد مانند تصویر زیر برای شما به نمایش در می آید. این کد همان API Key است که برای فعال سازی اکسمیت به آن نیاز داشتیم.

جلوگیری از انتشار دیدگاه های اسپم توسط افزونه Akismet وردپرس

حال به داشبورد وردپرس بازگردید و افزونه اکیسمت را فعال کنید. سپس به مسیر افزونه ها >> اکیسمت مراجعه کنید و روی لینک “من یک لینک از قبل دارم” کلیک کنید.

جلوگیری از انتشار دیدگاه های اسپم توسط افزونه Akismet وردپرس

در صفحه بعدی API Key اکیسمت اختصاصی خود را در فیلد مربوطه وارد کنید و روی دکمه ذخیره تغییرات کلیک نمایید.

جلوگیری از انتشار دیدگاه های اسپم توسط افزونه Akismet وردپرس

اگر کلیدی که وارد کرده باشید درست باشد, شما پیغام حساب اکیسمت شما با موفقیت نصب و فعال شد. شاد باشید! را مشاهده خواهید کرد.

جلوگیری از انتشار دیدگاه های اسپم توسط افزونه Akismet وردپرس


از این زمان بعد دیگر با خیال راحت می توانید جلوی نظرات اسپم را بگیرید و به تولید محتوا و پاسخ دادن به دیدگاه های کاربران سایت خود مشغول شوید.

دیدگاه کاربران

 1. ظاهر

  تشکر بسیار زیاد آقا سعید!
  به زبان بسیار ساده توضیح دادین! چون تمام مراحلش با عکسش بود!
  موفق باشید!

 2. سلام
  ببخشید می تونم بپرسم که شما از چه نسخه وردپس استفاده می کنید؟

 3. حميد

  باسلام و تشکر از توضیحات ارائه شده
  بعد از بروز رسانی به وردپرس ۳.۸.۳ اکیسمت سایت دچار مشکل شده به نحوی که الان اسپم های زیادی دریافت میکنم.
  درقسمت بالای دیدگاههااین پیغام رو دارم:

  Akismet has detected a problem. Some comments have not yet been checked for spam by Akismet. They have been temporarily held for moderation. Please check your Akismet configuration and contact your web host if problems persist

  وقتی یروی لینک پیغام کلیک میکنم :

  We can’t connect to your site

  Your firewall may be blocking us. Please contact your host and refer to our guide about firewalls

  رو دریافت میکنم.
  ضمنا در قسمت افزونه های نصب شده ، برای این افزونه این اخطار رو دارم:
  Used by millions, Akismet is quite possibly the best way in the world to protect your blog from comment and trackback spam. It keeps your site protected from spam even while you sleep. To get started: 1) Click the “Activate” link to the left of this description, 2) Sign up for an Akismet API key, and 3) Go to your Akismet configuration page, and save your API key

  که بازهم لینک این پیغام هم عملکردصحیحی ندارد وخطایhttps میگیرم.
  لطفا راهنمایی کنید.
  متشکرم.

 4. حميد

  سلام و تشکر
  یعنی افزونه ی موجود را حذف و دوباره نصب کنم؟
  این افزونه خیلی وقت است که بروی سایت نصب است و کار میکرده منتها ما اجبارآ تغیر هاست داشتیم که نمی دانم به این خاطر به مشکل خورده ام یانه؟

 5. با تشکر از آموزش مفیدتان
  آیا بروزرسانی (آپدیت) خودکار افزونه باعث ریست تنظیمات میشه؟؟ و API Key رو دوباره باید بگیریم و وارد کنیم؟

 6. با عرض خسته‌نباشید خدمت شما ٬ یک سوال مهم و جالب در مورد پلاگین اکیسمت داشتم ٬ وقتی که کاربری یا سیستمی به صورت کامپیوتری(ربات) برای سایت ما جفتک ارسال می‌کنند اکیسمت اطلاع می‌دهد که مثلا در دیدگاه‌های شما دو عدد جفتک وجود دارد ٬ خب این که دیگر اطلاع دادن نمی‌خواد وقتی که ما دونه‌دونه دیدگاه‌ها را می‌خونیم دیگر نیازی به اکیسمت نیست. هم‌چنین در اکیسمت می‌توانیم بگوییم که اگر دیدگاهی دارای چنین کلماتی بود این دیدگاه را جزو جفتک در نظر بگیر ٬ خب ما که خودمان آن دیدگاه‌ها را می‌خونیم وقتی که در آن دیدگاه‌ها کلمات مورد نظر ما وجود داشته باشد خب آن دیدگاه‌ را حذف می‌کنیم دیگه ٬ به هر حال ممنون می‌شوم اگر در این مورد راحنماییم کنید. با تشکر از شما.

  • سعید شعبانی

   خوب بعضی از نظرات اسپم به این شکل هستند که تعدادشون اونقدر زیاد نیست و راحتم تونید اونها را تشخیص و پاک کنید ولی بعضی از مواقع یک سری اسپمر هایی که به صورت ربات هستند هزاران نظر اسپم می فرستند که برای حذف اونها باید وقت زیادی بگذارید ولی وقتی از این افزونه استفاده می کنید دیگه اون زمان را نمی خواهد برای حذف اسپم ها صرف کنید.

 7. فوق العاده بود

  خیلی ممنون بابت وب سایت خوبتون

 8. سلام
  آیا از این یک کد می شود برای چندین سایت استفاده کرد؟

 9. pouya

  با سلام
  ممنون بابت پستی که گذاشتین
  من دو تا سوال داشتم
  یکی این که من الان اسکیمت رو فعال کردم اما بازم دوباره واسم جفتک میاد
  دوم این که الان تو سایت من ۶۰۰۰ جفتک اومده چطوری میشه همه اون ها رو یکباره حذف کرد
  ممنون میشم کمک کنید

  • سعید شعبانی

   این افزونه جلوی اومدن اسپم ها رو نمیگیره در اصل اونها را تشخیص می ده و از بخش نظرات عادی وردپرس جداسازی می کند. شما با وارد شدن به بخش جفنگ ها می تونید روی دکمه خالی کردن جفنگ کلیک کنید تا همه جفتگ ها پاک شوند.

 10. m.afshari

  سلام. با تشکر از سایت خوبتون.
  من مبتدی هستم. چه ورژنی از ورد پرس را نصب کنم؟
  ورژن فارسی را نصب کنم یا انگلیسی؟
  لطفا لینک دانلود هم برایم قرار دهید.

کاربر گرامی برای ارسال دیدگاه اگر عضو روکش هستید باید سایت شوید در غیر اینصورت باید عضو شوید.