حافظه کش مرورگر چیست و چگونه می توان آن را پاک کرد؟

حافظه کش مرورگر (Browser Caching) به عملیات ذخیره سازی موقت فایل های پر کاربرد یک سایت در مرورگر کاربران گفته می شود. در حالت عادی با باز کردن یک صفحه از یک سایت تمامی فایل های موجود در آن صفحه مانند فایل های CSS، HTML، javascript ، تصاویر و … دانلود و در مرورگر برای شما به نمایش در می آیند. اگر دفعه بعد هم بخواهید همین صفحه را باز کنید دوباره همه این فایل ها دانلود می شوند. یعنی با هر بار مراجعه به یک صفحه تمامی فایل های تشکیل دهنده آن صفحه باید دوباره دانلود شوند, همین امر موجب افزایش مصرف پهنای باند اینترنت شما و همیچنین سرور سایت می شود.

برای رفع این مشکل می توانیم از حافظه کش مرورگر ها استفاده کنیم. با استفاده از حافظه کش مرورگر می توانیم بعضی از فایل های موجود در سایت را بر روی مرورگر کاربران ذخیره نماییم. با این کار در اولین بازدید کاربر از سایت, تمامی فایل هایی که ما مشخص کرده ایم در حافظه رایانه کاربر ذخیره می شود و در بازدید های بعدی به جای دانلود این فایل ها به صورت مستقیم از سایت, مرورگر از فایل های ذخیره شده در حافظه خود استفاده می کند. با این کار سرعت بارگزاری صفحات سایت برای کاربران در بازدید های بعدی بسیار افزایش می یابد.

استفاده از این روش می تواند با کاهش حجم فایل های دانلود شده توسط اینترنت کاربر باعث صرفه جویی در مصرف پهنای باند کاربر شود, همچنین تعداد درخواست هایی که در هر بازدید, مرورگر به سرور های سایت ارسال می کند بسیار کاهش می یابد و باعث می شود تا در استفاده از منابع سرور هم صرفه جویی به سزایی شود.

نحوه خالی کردن کش مرورگرها

اکثر مرورگر های مشهور و پرکاربرد یک سری تنظیمات برای مدیریت حافظه کش را در اختیار کاربران قرار می دهند. در اینجا نحوه حذف حافظه کش برای چند مرورگر محبوب Internet Explorer ,Chrome ,Firefox را در اختیار شما قرار می دهیم.

مرورگر کروم نسخه +۱۰

دکمه های Ctrl + Shift + Delete را به طور همزمان فشار دهید تا پنجره Clear browsing data باز شود. در این پنجره ابتدا گزینه the beginning of time را انتخب کنید و تیک تمامی گزینه ها بجز گزینه Cached images and files (در برخی نسخه ها Empty the cache) را بردارید و روی دکمه Clear browsing data کلیک کنید تا فایل های کش شده در مرورگر حذف شوند.

حافظه کش مرورگر چیست و چگونه می توان آن را پاک کرد؟

مرورگر فایرفاکس

دکمه های Ctrl + Shift + Delete را به طور همزمان فشار دهید تا پنجره Clear all History باز شود. در این پنجره مقدار Time Range to Clear را بر روی Everything تنظیم کنید و سپس تیک تمامی گزینه ها بجز گزینه Cache را بردارید و بر روی دکمه Clear Now کلیک کنید.

حافظه کش مرورگر چیست و چگونه می توان آن را پاک کرد؟

مرورگر اینترنت اکسپلورر نسخه +۹

دکمه های Ctrl + Shift + Delete را به طور همزمان فشار دهید تا پنجره Delete Browsing History باز شود. حال تیک تمامی گزینه ها بجز دو گزینه اول را بردارید و روی دکمه Delete کلیک کنید.

حافظه کش مرورگر چیست و چگونه می توان آن را پاک کرد؟

کاربر گرامی برای ارسال دیدگاه اگر عضو روکش هستید باید سایت شوید در غیر اینصورت باید عضو شوید.