فایل functions.php در وردپرس برای چیست؟

functions.php یا فایل توابع وردپرس در اکثر پوسته هایی که برای وردپرس ساخته می شوند استفاده می شود. در اصل فایل functions.php مانند یک افزونه عمل می کند به این صورت که هم در بخش مدیریت و هم رابط کاربری (قالب ) وردپرس لود می شود.
معمولا از این فایل برای تعریف توابع، کلاس ها، عملیات و فیلتر در قالب های وردپرس استفاده می شود. از functions.php می توان برای اضافه کردن امکانات و گسترش قابلیت های قالب و همچنین خود وردپرس استفاده کرد.
فایل functions.php را می توانید در پوشه (folder) اکثر پوسته های وردپرس پیدا کنید. شما می توایند از توابع خود وردپرس و همچنین توابع عادی PHP برای قلاب کردن و فیلتر کردن مواردی که به صورت پیش فرض در هسته وردپرس پیش بینی شده است استفاده کنید. اگر چه همه قالب هایی که شما در سایت خود نصب می کنید دارای functions.php مجزای خود هستند اما تنها فایل فانکشنی که قالب آن در حال حاظر فعال است می تواند کد هایش را اجرا کند. اگر قالبی که استفاده می کنید دارای این فایل نیست به راحتی می توانید یک فایل متنی ساده درست کنید و آن را با نام functions.php ذخیره کنید و سپس آن را در پوشه قالب سایت وردپرسی خود قرار دهید.
قالب های فرزند می توانند برای خوشان یک فایل functions.php مجزا از فایل فانکشن پوسته مادر خود داشته باشند. کد های موجود در فایل فانکشن پوسته فرزند دقیقا قبل از تمامی کدهای موجود در فایل فانکشن پوسته والد خود اجرا خواهند شد.
برخی از کارهای که با استفاده از عملیات ها و فیلتر های وردپرس می توانید انجام دهید عبارتند از : فعال کردن ساختار نوشته های وردپرس , افزودن منو به قالب , افزایش حجم آپلود فایل در وردپرس و ….

دیدگاه کاربران

  1. […] با قرار دادن کد زیر در فایل functions.php قالب یا افزونه اختصاصی سایت, شورت کد [gallery] را غیر فعال […]

  2. […] داشته باشید که این کد ها را باید بین تگ باز و بسته php در فایل functions.php ورددپرس یا افزونه اختصاصی سایت خود قرار […]

  3. سعید

    سلام من یخورده تازه کارم میتونید بگید برای ورود به function.php باید به کجای سایت برم

  4. SAEED

    برادر من این فایلو که در فانکشن قرار میدم سایتم دگ بالا نمیاد مشکل چیه

کاربر گرامی برای ارسال دیدگاه اگر عضو روکش هستید باید سایت شوید در غیر اینصورت باید عضو شوید.