آموزش پشتیبان گیری از مطالب و پایگاه داده (Backup) وردپرس

آموزش پشتیبان گیری (Backup) از مطالب و پایگاه داده وردپرس

همانطور که قبلا هم گفته بودیم یکی از نکاتی که باید جهت افزایش امنیت سایت وردپرسی خود رعایت کنید ایجاد نسخه پشتیبان به صورت مرتب از سایت و پایگاه داده سایت خود می باشد. با ایجاد نسخه پشتیبان برای سایت خود همیشه یک آسودگی خاطر برای شما ایجاد خواهد شد که در صورت بروز هر گونه مشکلی برای سایت, شما می توانید به مجتویات و اطلاعاتی که قبلا ایجاد کرده اید دسترسی داشته باشید. در این مطلب از سری آموزش های وردپرس سایت روکش می خواهیم شما را با چندین روش برای ایجاد نسخه پشتیبان (Backup) از مطالب, فایل ها و پایگاه داده وردپرس آشنا کنیم. همچنین در آخر با چندین افزونه رایگان که می توانند به شما جهت بک آپ گرفتن از وردپرس کمک کنند آشنا خواهید شد پس با ما همراه باشید.

پشتیبان گیری و بازگردانی اطلاعات سایت توسط خود وردپرس

وردپرس به طور پیشفرض دارای یک ابزار مفید برای پشتیبان گیری (backup) و بازگردانی (restore) مطالب و اطلاعات از سایتی به سایتی دیگر می باشد. این ابزار مفید می تواند از نوشته ها , دیدگاه ها, زمینه های دلخواه , دسته بندی ها و برچسب ها نسخه پشتیبان تهیه نمایید. اما متاسفانه این ابزار امکان پشتیبان گیری از فایل های پیوست شده به مطالب را ندارد ولی مکانیزمی فراهم کرده است که می توانید فایل های پیوست شده ای که هنوز آنلاین هستند را به سایت جدید خود منتقل کنید.

ابزار پشتیبان گیری وردپرس را می توانید در آدرس http://www.yoursite.com/wp-admin/export.php سایت خود پیدا کنید که با نام برون ریزی شناخته می شود. در بخش برون ریزی یا همان پشتیبان گیری وردپرس شما می توانید از تمامی محتویات سایت بک آپ بگیرید یا اینکه فقط از مواردی که می خواهید مثل نوشته ها , دسته ها و … نسخه پشتیبان تهیه نمایید. همچنین می توانید از پست های سفارشی (Custom Post Type) که خودتان برای وردپرس تعریف کرده اید یا اینکه توسط افزونه های مختلف ایجاد شده است نیز پشتیبان بگیرید. فرمت فایل های خروجی این ابزار وردپرس XML می باشد.

آموزش پشتیبان گیری از مطالب و پایگاه داده (Backup) وردپرس

برای باز گردانی اطلاعاتی که در این بخش از آنها نسخه پشتیبان تهیه کرده اید لازم هست تا به بخش درون ریزی (restore) وردپرس که آدرس آن http://www.yoursite.com/wp-admin/import.php می باشد مراجعه کنید.

وردپرس در بخش درون ریزی به شما این امکان را می دهد تا محتویاتی که در سایر سیستم های مدیریت محتوا مانند بلاگر , Live Journal , وردپرس و افزونه bbPress ایجاد کرده اید را در سایت خود بازگردانی و از آنها استفاده کنید.

آموزش پشتیبان گیری از مطالب و پایگاه داده (Backup) وردپرس

برای بازگردانی فایل xml ای که در بخش برون ریزی وردپرس تهیه کردید باید گزینه WordPress را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه اگر افزونه WordPress Importer را نصب نکرده باشید یک صفحه می آید که در کمتر از چند ثانیه می توانید این افزونه را نصب کنید زیرا برای بازگردانی فایل های xml نیاز به این افزونه دارید.

آموزش پشتیبان گیری از مطالب و پایگاه داده (Backup) وردپرس

عملکرد ابزار درون ریزی وردپرس خیلی ساده است تنها لازم است شما نسخه پشتیبان xml را ا آپلود کنید و روی دکمه بارگذاری پرونده و درون‌ریزی آن کلیک کنید. در این بخش همچنین می بینید که برای حجم فایل xml محدویت قرار داده شده است که این محدودیت در اینجا ۱۲ مگابایت می باشد شاید برای سایت شما این محدودیت کمتر یا بیشتر باشد. چندین روش برای برداشتن این محدویت وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید و به درستی نسخه پشتیبان سایت خود را بارگزاری کنید.

آموزش پشتیبان گیری از مطالب و پایگاه داده (Backup) وردپرس

پس از اینکه نسخه پشتیان پایگاه داده (database) را بارگزاری کردید چندین گزینه در اختیار شما قرار داده میشود که می توانید توسط آنها نوشته های تازه را به یک کاربر اختصاص دهید یا اینکه یک کاربر تازه ایجاد کنید و نوشته ها را به آن کاربر نسبت دهید. این ویژگی زمانی که می خواهید دو وبلاگ یا سایت را با هم ادغام کنید خیلی مفید خواهد بود.

در این صفحه همچنین می توانید فایل های پیوست شده را نیز بازگردانی کنید. فایل پشتیبانی که وردپرس در اختیار شما قرار می دهد شامل آدرس تمام فایل های آپلود شده نیز می شود پس اگر سایتی که ازش نسخه پشتیبان تهیه کرده اید هنوز هم آنلاین باشد شما می توانید فایل های آپلود شده را به سایت جدید خود منتقل کنید. این ویژگی برای زمانی که می خواهید سرور را تغییر دهید مفید خواهید بود اما اگر سایت قدیمی شما دیگر وجود نداشته باشد استفاده از این روش برای بازگردانی فایل های آپلود شده کار ساز نخواهد بود.

آموزش پشتیبان گیری از مطالب و پایگاه داده (Backup) وردپرس

در نهایت وردپرس یک لیست از نوشته هایی که به سایت جدید شما منتقل شده اند را نشان می دهد. اگر نوشته ای در حال حاظر در سایت شما وجود داشته باشد, دیگر به سایت جدید شما منتقل نمی شود, بنابراین اگر به اشتباه نسحه پشتیبان را دو بار آپلود کردید لازم نیست تا شما نگران ایجاد دو نسخه از یک نوشته یا برگه باشید.

آموزش پشتیبان گیری از مطالب و پایگاه داده (Backup) وردپرس

ابزار درون ریزی و برون ریزی وردپرس یک روش کاربر پسند و مفید پستیبان گیری برای کاربران تازه کار وردپرس می باشد.

پشتیبان گیری و بازیابی فایل ها و بانک اطلاعاتی وردپرس از طریق cPanel

یکی از محبوبترین و کاربر پسندترین سیستم های میزبانی وب cPanel می باشد که بسیاری از سرویس دهنده های هاست از آن استفاده می کنند. برای تهیه نسخه پشتیبان توسط cPanel از سایت خود ابتدا وارد پنل مدیریت cPanel شوید سپس از بخش Files گزینه backups را انتخاب کنید.

آموزش پشتیبان گیری از مطالب و پایگاه داده (Backup) وردپرس

برای دانلود بک آپ از پایگاه داده (database) سایت خود به بخش Download a MySQL Database Backup بروید و یکی از دیتابیس هایی که می خواهید از آن نسخه پشتیبان بگیرید را انتخاب نمایید. فرمت فایلی که دانلود می کنید gz. می باشد. برای بازگردانی (restore) دیتابیس نیز می توانید از همین بخش استفاده کنید (باید فایل gz. را در بخش Restore a MySQL Database آپلود کنید) .

آموزش پشتیبان گیری از مطالب و پایگاه داده (Backup) وردپرس

در این بخش همچنین می توانید از تمام فایل ها و فولدر هایی که در فولدر public_html قرار دارند نیز نسخه پشتیبان تهیه نمایید. تنها کافی است تا از بخش Download a Home Directory Backup گزینه Home Directory را انتخاب کنید. با این کار شما از فایل های هسته وردپرس, فایل های آپلود شده, افزونه ها , قالب ها و همچنین فایل هایی که به وردپرس ربطی ندارند نسخه پشتیبان تهیه می کنید.

این یک روش سریع و آسان برای انتقال فایل ها و پایگاه داده وردپرس از یک مکان به مکان دیگر می باشد. فقط به این نکته باید توجه کنید که شما در دو سایت یعنی سایت قدیمی و سایت جدید باید از Cpanel استفاده کنید.

پشتیبان گیری از پایگاه داده وردپرس از طریق PHPMyAdmin

استفاده از PHPMyAdmin متداول ترین روش برای مدیریت پایگاه های داده MySQL می باشد. شما می توانید از طریق محیط هاستینگ سایت خود مانند cpanel به طور مستقیم به PhpMyAdmin دسترسی پیدا کنید.
وقتی که وارد PhpMyAdmin شدید باید از سمت چپ بالای صفحه, پایگاه داده سایت خود که می خواهید از آن نسخه پشتیبان تهیه کنید را انتخاب نمایید (اگر مطمئن نیستید که سایت وردپرسی شما از کدام پایگاه داده استفاده می کند بهتر است فایل wp-config.php را چک کنید).

آموزش پشتیبان گیری از مطالب و پایگاه داده (Backup) وردپرس

پس از انتخاب پایگاه داده باید تب export را از منوی بالای صفحه انتخاب کنید. در این بخش گزینه Custom را انتخاب کنید تا نام جدول ها را مانند زیر ببینید. برای بک آپ گرفتن از جداول شما دو روش را می توانید دنبال کنید.

آموزش پشتیبان گیری از مطالب و پایگاه داده (Backup) وردپرس

روش اول

تمامی جداول را با زدن گزینه Select All انتخاب کنید و با زدن دکمه Go در پایین همین صفحه نسخه پشتیبان را دریافت کنید. اما این روش کمی دارای ریسک است زیرا ممکن است زمان بازگردانی جداول یک سری مشکلات احتمالی بین دیتا ها بوجود بیاد که موجب از دست رفتن مطالب شود برای اینکه مشکلی پیش نیاید ما پیشنهاد می کنیم که از روش دوم استفاده کنید.

روش دوم

برای اینکه با بالاترین سطح اطمینان بک آپ بگیرید بهتر هست تا از هر جدول به صورت جداگانه نسخه پشتیبان تهیه فرمایید. اما اگر این کار برای شما کمی زمانبر و خسته کننده است می توانید چند جدول را با هم انتخاب کنید و از آن ها بک آپ بگیرید.
به عنوان پیشنهاد بهتر است از جدول wp_comments و wp_commentmeta به صورت جداگانه بک آپ بگیرید زیرا بخش نظرات وردپرس در مسیر فایل های مزاحم تبلیغاتی هستند و حجم نسبتا بالایی را به خود اختصاص می دهد که با جدا کردن این دو جدول حجم نسخه های پشتیبانی را کم می کنید و هم ریسک مشکل دار بودن آنها را با مطالب دیگر سایت شریک نمی کنید.
اگر سایت پر کاربری دارید می توانید از جدول های wp_posts , wp-postmeta و wp_term_taxonomy نیز یک نسخه پشتیبان تهییه نمایید و مابقی جداول را نیز در یک نسخه پشتیبان قرار دهید.

نکته مهم : به این نکته مهم توجه داشته باشید که در نسخه های پشتیبانی که تهیه می کنید یک جدول نباید در دو نسخه مشترک باشد, یعنی از هر جدول فقط یک بار بک آپ بگیرید زیرا در زمان بازگردانی دچار مشکل جدی می شوید.

سرویس ها و افزونه های پشتیبان گیری خودکار وردپرس

چندین سرویس آنلاین هم وجود دارند که با پرداخت مبالغی می توانند از سایت وردپرسی شما نسخه پشتیبان تهیه کنند. که البته با توجه به عدم دسترسی کاربران ایرانی به حساب های بین المللی مانند پی پال ممکن است استفاده از این سرویس ها مشکل یا حتی غیر ممکن باشد اما اگر بتوانید از این سرویس ها استفاده کنید دیگر لازم نیست به صورت دستی با استفاده از روش هایی که در این مطلب به شما معرفی کردیم از سایت خود بک آپ بگیرید. تنها کافی است با نصب افزونه های مورد نیاز آن سرویس ها و تنظیم آنها با خیالی راحت و آسوده از وردپرس لذت ببرید و نگران از دست داده اطلاعات سایت خود نباشید.
در اینجا تنها نام برخی از این سرویس ها را می بریم که اگر خواستید بتوانید از آنها استفاده کنید.

VaultPress از ماهیانه ۱۵ دلار برای هر سایت
BackupBuddy از ۷۵ دلار
ManageWP از ۷ دلار
WordPress Smart Backup قیمت ۲۰ دلار
CodeGuard از ۵ دلار در ماه برای یک سایت

چند افزونه پشتیبان گیری رایگان برای وردپرس

دایرکتوری افزونه های سایت اصلی وردپرس در برگیرنده افزونه های زیادی در زمینه پشتیبان گیری از وردپرس می باشد. تمام این افزونه ها برای دانلود رایگان هستند و شما می توانید از این افزونه ها برای افزایش امنیت سایت خود استفاده نمایید. به این نکته هم توجه کنید که ممکن است دانلود برخی از این افزونه ها رایگان باشد اما زمانی که می خواهید از سرویس های آنها استفاده کنید باید هزینه ای را پرداخت کنید.

MyRepono WordPress Backup Plugin پشتیبان گیری خودکار و بدون محدویت با استفاده از سرویس بکا آپ MyRepono
WordPess EZ Backup پشتیبان گیری از فایل ها و پایگاه داده در سرور وب سایت شما
WP Online Backup بک آپ از وب سایت وردپرسی شما در فولدری از سرور سایت یا ایمیل
WordPress Backup To Dropbox پشتیبان گیری خودکار از فایل ها و پایگاه داده در حساب شخصی دراپ باکس شما
WP DB Backup یک افزونه ساده برای گرفتن بک آپ از پایگاه داده در سرور سایت شما
Snapshot Backup ایجاد نسخه پشتیبان از تمام وب سایت و ارسال آن به FTP
WordPress SQL Backup به شما این امکان را می دهد تا از پایگاه داده و فولدر wp-contents بک آپ بگیرید
Backup WordPress قابلیت برنامه ریزی برای دریافت نسخه های پشتیبان روزانه از پایگاه داده و فایل ها روی سرور سایت شما. شما همچنین می توانید برخی از فایل ها و فولدر هایی که میخ واهید را از لیست بک آپ خارج کنید.

بروزرسانی (۲۱ بهمن ۱۳۹۲)

آیا تنها پشتیبان گیری از دیتابیس وردپرس کفایت می کند

زمانی که ما با استفاده از روش های گفته شده در بالا از دیتابیس بک آپ می گیریم در حقیقت تمامی اطلاعاتی که توسط خودمان یا افزونه ها در سایت تا به حال ثبت شده است را دریافت می کنیم. مثلا اطلاعاتی مثل متن نوشته ها, اطلاعات نوشته ها, تنظیمات افزونه ها, زمینه های دلخواه و کلا همه اطلاعاتی که نیاز به ذخیره سازی در جداول پایگاه داده را دارند.
اما بغیر از پشتیبان گیری از این اطلاعات باید از برخی از فایل ها و فولدر های موجود در هاست نیز نسخه پشتیبان تهییه کنیم زیرا این فایل ها در جداول وجود ندارند و باید به صورت مستقیم اطز خودشان نسخه پشتیبان بگیریم. مثل قالب ها, افزونه ها, تصاویر آپلود شده, فایل wp-config.php و ….

لیست کامل فایل ها و فولدر هایی که باید از آنها نسخه پشتیبان تهییه کنید

پوشه wp-content و فایل های :

wp-config.php
.htaccess
.htpassword
htpassword(Directory)
sitemap.xml
robots.txt
human.txt 

این فایل ها و فوادر ها را باید از طریق ftp یا هر روش دیگری دریافت کنید و در یک جای امن ذخیره نمایید.

چگونگی بازگرداندن نسخه پشتیبان

حال که از دیتابیس و فایل های وردپرس نسخه پشتیبان تهییه کردید لازم است تا با روش برگرداندن آنها نیز آشنا شوید. در مورد برگرداندن اطلاعات جداول پایگاه داده وردپرس برای هر کدام از روش های ذکر شده (پشتیبان گیری از طریق cpanel , پشتیبان گیری از طریق direct admin) توضیحاتی را دادیم که با مطالعه هر کدام از آن بخش ها می توانید جداول وردپرس را بازرگردانی کنید. تنها بازگرداندن فایل ها و فولدر ها باقی می ماند.

برای باز گرداندن فایل ها و فولدر های که در بالا توضیح دادیم به شکل زیر عمل کنید :

اگر روی یک سرور دیگر می خواهید اطلاعات سایت خود را بازرگدانی کنید:

ابتدا باید اطلاعات مربوط به هاست و دیتابیس جدید را در فایل wp-config.php وارود کنید و وردپرس را نصب نمایید. پس از نصب وردپرس باید فایل هایی که ذکر شد را از طریق ftp روی سرور جدید آپلود نمایید.

اگر روی سرور فعلی می خواهید اطلاعات را بازگردانی کنید

برای این کار نیاز به تغییر در فایل wp-config.php نخواهید داشت و باید تمام فایل ها را آپلود و جایگیزین فایل های موجود کنید.

امیدواریم که این مطلب هم برای شما مفید بوده باشد. لطفا نظرات و دیدگاه های خود در مورد این مطلب را با ما در میان بگذارید.


منابع : وردپرس پارسی , noupe

دیدگاه کاربران

 1. سلام سعید جام واقعا متشکرم

 2. سایت ارائه دهنده هاست پارس پک رو دیدی؟
  میتونیم یک بکاپ بگیریم از سایت و به جی میل یا گوگل درایو بفرستیم

  یادمه خواستم با استفاده از یک افزونه همین کار رو انجام بدم
  اما ازم گوگل درایو آیدی خواست و بعد هم صفحه عدم دسترسی به علت ایرانی بودن

  درباره افزونه هایی که بشه روی گوگل درایو یا در جی میل ، فایل بکاپ گرفت و اپلود کرد لطف میکنی بنویسی؟
  بین افزونه های بکاپ گیری به گمونم دراپ باکس بهتر از همه ست چون فایلت همیشه در اینترنت موجوده

  در دیدگاه های وردپرس ، امکان خصوصی فرستادن کامنت رو چطور میشه فعال کرد؟

  • سعید شعبانی

   برای تهییه نسخه پشتبان از وردپرس روی گوگل درایو می تونید از افزونه Google Drive for WordPress استفاده کنید.
   برای ارسال خصوصی کامنت هم من تا به حال روش درستی را ندیده ام ولی شما می تونید از افزونه Semi-Private Comments استفاده کنید یا اینکه دیدگاه ها را پس از تایید به نمایش در آورید در این میان اگر دیدگاهی محتویاتش خصوصی بود اون را منتشر نکنید.

 3. سلام .سعید جان ممنونم .محبت میکنید روش برگرداندن روش دوم پشتیبان گیری از پایگاه داده وردپرس از طریق PHPMyAdmin را بفرمایید . اگر میشود کمی واضح عین همین آموزشی که دادید محبت نمایید. ضمنا من اگرگزینه Select All راانتخاب کنم وبه دلیل اینکه با بازگرداندن بکاپ حجم هاسم افزایش پیدا نکند میتوانم تمامی گزینه های public_html درcpanel راپاک نمایم وریست بکاپ برگرداند . برایتان آرزوی سلامتی دارم .باتشکر

  • سعید شعبانی

   سلام عزیز
   ۱- روش دوم پشتیبان گیری از طریق PHPMyAdmin که بعد از روش اول گفته شده.
   ۲- در این مورد هم شما باید از فایل های

   wp-config.php
   .htaccess
   .htpassword
   htpassword(Directory)
   sitemap.xml
   robots.txt
   human.txt
   

   به همراه پوشه wp-content و فایل های که خودتان آپلود کردید در یک مکان امن بک آپ بگیرید بعد می توانید بقیه فایل ها را پاک کنید. البته پشتیبان گیری از پایگاه داده را هم نباید فراموش کنید.

 4. باسلام دوست عزیزم .خسته نباشید .ممنون ازتوضیحات شما ولی فکر کنم سئوالم رابدمطرح نمودم که جواب نگرفتم .سئوال دوست ناچیزت این بود که چطوراز روش دوم پشتیبان گیری از طریق PHPMyAdmin که بعد از روش اول گفته شده

  را بازگردانی (restore)نمایم.البته بکاپ راگرفتم ولی روش بازگردانی بکاپ را توضیح ندادید.لطف نمایید وبه روش ساده عین آموزش بکاپ گیری توضیح دهید.ودر باره (۲-در این مورد هم شما باید از فایل های
  wp-config.php
  .htaccess
  .htpassword
  htpassword(Directory)
  sitemap.xml
  robots.txt
  human.txt

  به همراه پوشه wp-content و فایل های که خودتان آپلود کردید در یک مکان امن بک آپ بگیرید .)

  آیا همان بکاپ نوع دوم کفایت نمیکند. تابابکاپ گیری ازآن طریق وپاک نمودن کل اطلاعات public_html در cpanel از طریق ریست نمودن بدرستی اطلاعات برگردد.
  باتشکر

  • سعید شعبانی

   توجه کنید داخل دیتابیس تمام اسناد مربوط به کاربران, مطالب , دیدگاه ها و … , کلیه تنظیمات وردپرس و همچنین اطلاعات دیتابیسی افزونه ها ذخیره می شوند که با بکاپ گرفتن از دیتابیس این موارد را در یک مکان امن ذخیره می کنید.
   اما فایل هایی که در وردپرس آپلود کردید مثل عکس ها , فایل های متنی , صوتی , … , قالب ها و افزونه ها داخل پوشه wp-content قرار دارند که باید از این پوشه یک نسخه پشتیبان تهیه کنید و از هر نوع فایل دیگری که خودتان داخل هاست آپلود کردید نیز باید بک آپ بگیرید.

   بعد از بعضی فایل هایی که ممکن است داخل روت سایت شما باشد هم باید بکاپ بگیرید مثل :

   .htaccess
   .htpassword
   htpassword(Directory)
   sitemap.xml
   robots.txt
   human.txt
   

   فایل wp-config.php هم که حتما باید در جایی ذخیره کنید چون اطلاعات مربوط به هاستتان در این فایل هست و وردپرس از اطلاعات این فایل استفاده می کند.


   سعی می کنم طی چند روز آینده این آموزش را ویرایش کنم و این بخش که به نظرم سوال خیلی از کاربران وردپرس هست را هم جواب بدم.

 5. ممنون فقط قربانت روش برگرداندن بکاپ راهم در آموزش بیاورید .باتشکر

 6. سلام لطفا آموزش را فراموش نکنید.باتشکر

 7. […] : هم اکنون می توانید آموزش کامل پیشتیبان گیری از وردپرس را در روکش […]

 8. ایول.فقط خودتونید این آخرش بود یه عالمه افراد اومدن سیستم چیو چی زدن و ادعای پشتیبانی و دانستن دارند که یکیشون این راه ساده رو بلد نبودند ازتون مچکرم اجرتون با خدا.ایول بازم

 9. وردپرس اونقدرا هم سخت نیست اونایی که من ازشون سوال کردم همه خودشون رو استاد می دونن در حالی که روش هیچکدومشون نتیجه نداشت ولی اینجا علی رغم مبتدی بودن من ، راحت به جواب رسیدم و موفق شدم که همه شو مدیون شما می دونم خیلی ازت ممنونم داداش و استاد عزیزم

  • سعید شعبانی

   درسته وردپرس سخت نیست و خیلی راحت تر از بقیه cms ها میشه یادش گرفت, باهاش کار کرد و توسعش داد. من هم به خاطر اینکه خودم مبتدی هستم و البته از هیچ دارم وردپرس را یاد می گیرم سعی می کنم مطالب و آموزش های روکش را طوری بنویسم که برای کاربران تازه کار قابل فهم باشه.
   امیدوارم همیشه موفق باشید

 10. سلام واقعا عالی بود
  در ضمن گفته بودین آموزش ایجاد خبرنامه به سبک خودتون میزارن
  ما کماکان منتظریم
  با تشکر

 11. نام (لازم)هادی

  مطلب بسیار مفیدی بود
  ممنون و خسته نباشید

 12. masoud

  سلام آقا سعید،توی کنترل پنل هاست یه گزینه هم هست به نام import wesite که میشه کل سایت رو در اون قسمت restore کرد آگه میشه توضیح بدین که روش کارش دقیقا چجوریه و چجوری بهید این کارو کرد

 13. mikaeel

  سلام به همه مهندساااااا
  من به یه مشکل عجیب برخوردم
  سایتم روی هاست بدون مشکل کار میکنه از دیتابیسش بکاپ گرفتم و فایلهاش راهم رو سیستمم کپی کردم
  دیتابیس را به صورت لوکال رو سیستمم ایمپورت کردم . حالا سایت را که رو لوکال بالا میارم فقط صفحه اولش لوکاله یعنی همه لینکاش بجای اینکه لوکال باشه به سایت اصلی روی نت وصل میشه!!!
  رفتم فایل SQL که از دیتابیس هاستم گرفته بودم را باز کردم و همه ی لینکها که توش http://mysite بود را با http://127.0.0.1 جایگزین کردم
  اینبار همه لینکها درست شده بود ولی بعضی از قسمتهای سایت نبود!!!!
  به نظر شما مشکل کجاست؟؟؟

 14. […] کنید. برای ایجاد نسخه پشتیبان پیشنهاد می توانید از آموزش پشتیبان گیری از مطالب و پایگاه داده وردپرس استفاده […]

 15. حميد

  سلام و تشکر
  آموزش نصب افزونه ها درسایت دارید؟
  لطفا آدرسش رو بزارید.
  متشکرم

 16. با سلام

  من سایت اصلیم که با وردپرس کار شده رو تو public_html نصب کردم و حالا میخوام یه ایندکس اینترو اضافه کنم که لینک بشه به سایت اصلی و تو public_html قرار بگیره و سایت اصلی رو تو یه فولدر دیگه قرار بدم لطفا” راهنمایی کنید که چیکار باید بکنم برای این کار

  با تشکر

  • سعید شعبانی

   اول از همه طبق همین آموزش از سایتتون یک بک آپ کامل بگیرید. بعد وارد تنظیمات همگانی بشید و آدرس ها را با آدرس های قدیمی را با آدرس های جدید جایگزین کنید (همچنین می تونید از روش های گفته شده در این آموزش هم استفاده کنید). حالا یک ساب دامین درست کنید و تمامی فایل ها و فولدر های وردپرس را به فولدر جدید داخل هاست منتقل کنید.

 17. سلام دوست عزیز ازت خیلی خیلی ممنونم من یه ماهه میخوام هاستمو عوض کنم ولی از فرم ها وصفحاتم میترسیدم ولی باین روش هاستمو عوض کردم دمت گرم اینم سایتمvasighidesign.ir

 18. تشکر میکنم
  افزونه ی خیلی قوی امنیتی iThemes Security هم امکان بک آپ از دیتابیس رو داره

 19. مثل همیشه خوب و به درد بخور .ممنون

 20. ممنون از آموزش بسیار مفیدتون

 21. امیرحسین

  سلام بسیار مفید و کاربردی بود خیلی ممنون از حوصله ای که گذاشتید و نوشتید

 22. MJ

  سلام
  ممنون آموزش خوبی بود
  فقط من از هاست قبلیم در بخش Backup روی Home Directory زدم و بکاپ گرفتم.
  الان اون بکاپ رو دارم اما همه فایل های سایتم و پاک کردم و از اول وردپرس و پایگاه داده و … رو درست کردم
  چجوری میتونم پایگاه داده رو از Home Directory که بکاپ گرفتم پیدا کنم ؟ و به یکی از همون ۲ روش میتونم برگردونم ؟ در پایگاه داده جدید نام دیتابیس فرق میکنه اگه دیتابیس قدیمی رو ریستور کنم و نام دیستابیس رو در wp-config.php عوض کنم درست میشه ؟

  لطفا راهنمایی کنید و هر چیزی که مربوط میشه رو توضیح بدید

  ممنون

  • سعید شعبانی

   راستش این مورد را امتحان نکردم. به احتمال زیاد پس از restore کردن بکاپ, پایگاه داده با اسم قبلی ایجاد خواهد شد و شما باید از همون اسم در فایل wp-config.php استفاده کنید. امتحان کردنش ضرر نداره شما اطلاعات را بازگردانی کنید و ببیند به چه شکل خواهد شد. اگر مشکلی بود می تونید تمامی اطلاعات را پاک کنید و دوباره اقدام کنید.

   • MJ

    بکاپ پر از اشکال و خرابی هست
    نمیدونید دیتابیس کجای بکاپ ذخیره میشه ؟

    • سعید شعبانی

     ببخشید یک موردی که اصلا بهش توجه نکردم این بود که شما از Home Directory نسخه پشتیبان گرفتید. همونطور که داخل این مطلب هم گفتم زمانی که از بخش Home Directory Backup استفاده می کنید در اصل شما دارید از تمامی فایل ها و فولدر هایی که در فولدر public_html قرار دارند بکاپ می گیرد. داخل این بکاپ اصلا اطلاعات دیتابیس وجو نداره. برای بکاپ گرفتن از دیتابیس می بایست از بخش Download a MySQL Database Backup استفاده می کردید.

 23. MJ

  راستی داخل این دیتابیس جدیده ۷ تا مطلب نوشتم و دارم بیشترش میکنم میتونم کاری بکنم که هم اون مطلب قدیمی ها رو داشته باشم و هم جدیده ؟

  اگه جدیده نمیشه مشکلی نیست چون ۷ تا بیشتر نیست و با کپی پیست حل میشه

  • سعید شعبانی

   می تونید همین حالا که هنوز اطلاعات را بازگردانی نکردید با استفاده از ابزار برون ریزی خود وردپرس یک نسخه پشتیبان از مطالب جدید تهییه کنید و بعد از بازگردانی مطالب قبلی این مطالب را به سایت اضافه کنید.

 24. MJ

  سلام
  این فایل ها کجا قرار دارن ؟
  .htpassword
  htpassword(Directory)
  human.txt

 25. MJ

  یعنی مطالبم پرید ؟
  آقا خداراشکر روز قبل اینکه سایتم رو پاک کنم از دیتابیس بکاپ گرفته بودم. اصلا یادم نبود!
  ببینید مراحی که میگم رو درسته
  الان من داخل وردپرس جدیده برون ریزی رو انتخاب میکنم و از مطالب بکاپ میگیرم.(داخل وردپرس جدیده نام دیتابیس با قبلی فرق میکنه)
  بعدش میرم داخل PHP My Admin و دیتابیس جدیده رو پاک میکنم و از قسمت import بکاپی که گرفته بودم رو میگردونم. چون نام دیتابیس قدیمی و جدیده فرق میکنه میرم داخل فایل wp-config.php و نام دیتابیس و یوزر و پسورد رو عوض میکنم. تا الان باید مطالب قدیمی اضافه شده باشه.
  حالا که میخوام مطالب جدید هم اضافه بشه میرم داخل وردپرس و از قسمت درون ریزی اون فایله رو که از قسمت برون ریزی گرفته بودم رو برمیگردونم و تمام مطالب جدید و قدیمی اضافه میشه
  درست گفتم ؟

  و خیلی ممنون بابت مطلب مفیدتون خیلی بدردبخور بود

  منتظر جوابتون هستم

 26. سلام.ببخشید.من.بکاپ.گرفتم.و.انتقالم.دادم.ولی.از.۹۲۹ نوشته.من.فقط.
  ۲۳۷ نوشته.بکاپ.گرفته.شد!ممنون.میشم.توضیح.بدین.باید.چیکار.کنم!

 27. پس.چرا.جواب.نمیدین:|
  بالاخره.ماهم.میخوایم.مشکلمون.حل.شه.لطفا.سریعتر.جواب.بدین:((

 28. ببخشید.من.از.هاست.بک.اپ.میخواستم.بگیرم
  ولی.اررور.میده.که.فایل.هام.بیشتر.۲۰۰.مگه.و.باید.کمش.کنم
  راهی.برای.برداشتن.این.محدودیت.هست؟؟؟

 29. با سلام و خسته نباشی
  بی هیچ دلیل سایتم دچار صفحه سفید مرگ وردپرس شد. حتی نمی توانستم وارد مدیریت وردپرس شودم از طریق اضافه کردن این کد به کانفیگم error_reporting(E_ALL); ini_set(‘display_errors’, 1);
  define( ‘WP_DEBUG’, true); متوجه شدم که با چند پوسته دچار مشکل شده انها راپاک کردم حالا دیگر می توانم وارد مدیریت سایتم شوم همه مطالبم هست ولی روی پوسته قبلی اش و بقیه پوسته ها که اصلا مطالب نمایش داده نمی شود به جز بعضی پوسته ها که ان هم فقط قالب را نمایش می دهد مطالبم نمایش داده نمی شود. نمی دانم چه کار برای برگرداندن سایتم انجام دهم.قبلا از طریق گزینه ی پشتیبان گیری وردپرس بک اپ گرفته ام ولی نمی دانم چطور از ان استفاده کنم لطفا کمک کنید

  • سعید شعبانی

   به نظرم بهتر هست تا شما یک بار نسخه اصلی وردپرس را دانلود کنید و محتویات فایل wp-config-sample.php اون را داخل wp-config.php سایت خودتون کپی کنید سپس اطلاعات هاستتون را هم مثل زمانی که می خواستید وردپرس را نصب کنید درون این فایل جایگذاری کنید و آن را ذخیره نمایید. اگر مشکل بر طرف نشد با قالب پیشفرض وردپرس امتحان کنید ببینید درست میشه.

 30. سلام.ببخشید.من.الان.موفق.شدم.به.صورت.کامل.از.wp-content.پشتیبان.تهیه.کنم.ولی.به.این.صورته:
  http://8pic.ir/images/u3lse7nhzijq06jxscpq.png
  حالا.میشه.بهم.بگید.چطوری.میتونم.همه.این.فایل.هارو.روی.سایت.جدیدم.آپلود.کنم؟

 31. سینا

  سلام آقا سعید
  مرسی از مطالب خوبت بسیار دقیق بود من هر جا گشتم اینقدر کامل و دقیق توضیح نداده بودند
  باز هم متشکر

 32. ROMINA

  سلام یه سوال داشتم
  فایل پشتیبان ، شامل نویسنده های سایتمون و برگه هایی که درست کردیم هم میشه؟

  • سعید شعبانی

   اگر منظورتون ابزار برون ریزی وردپرس هست, شما می تونید انتخاب کنید که از همه محتوا که شامل برگه ها هم میشه بکاپ بگیره یا اینکه به صورت تکی از یک بخش بکاپ بگیره. در مورد نویسنده ها هم به این شکل هست که بعد از اینکه بکاپ گرفتید و خواستید اون را بازگردانی کنید ابتا چک می کنه که هر کدام از محتوا ها (مثل برگه, پست , …) را چه کاربری نوشته اگر اون کاربر وجود نداشت از شما می پرسه می خواهید اون کاربر را ایجاد کنید یا نوشته های اون را به یک کاربر دیگه اختصاص بدید. برای بکاپ گرفتن از نویسنده ها می تونید از روش های دیگه که در همین آموزش گفته شده استفاده کنید.

 33. mojtabamax

  سلام…یه سوال داشتم

  سایتم دچار مشکل عجیب و غریبی شده ، وقتی وارد سایت میشم پیغام میده که فلام فایل رو دانلود کنید!!! و در نهایت وارد سایت نمیشه ، در قسمت مدیریت هم همین مشکل جود داره ولی cpanel مشکلی نداره ، می خوام بدونم میشه از طریق cpanel از پست ها هم بکاپ بگیرم؟ و پس از نصب مجدد بسته وردپرس او رو بازیابی کنم؟

  • سعید شعبانی

   بله۹ شما می تونید از طریق cpanel یا دایرکت ادمین از دیتابیس سایت وردپرسی خودتون بک آپ بگیرید. بعد وردپرس راا دوباره نصب کنید و اون بکاپ را هم زا طریق cpanel یا دایرکت ادمین باز گردانی نمایید.

 34. tapesh

  آقا سعید آیا با روش برون ریزی میتوان از فایل های php هم بکاپ گرفت

 35. مظفر

  سلام

  من فقط از پشتیبان پایگاه داده مای اس کیو ال از طریق افزونه که به ایمیلم ارسال میکند و یک بار هم دستی این کار رو انجام دادم
  الان با ایمپورت کردن دیتابیس میتوانم مواردی که برای پشتیبان پایگاه داده ذکر کردید را از جمله نوشته ها و… بازیابی کنم؟

  اگه امکان داره به چه صورت؟
  ابتدا وردپرس نصب کنم یا پشتیبان پایگاه داده را ایمپورت کنم؟

  متشکر

 36. morteza

  سلام
  ضمن تشکر از آموزش بسیار مفیدتون یک سوالی برای من پیش اومد..
  من طبق آموزش شما پیش رفتم و از سایتم بکاپ تهیه کردم و مشکلی نبود .. ولی چون تازه چند ماه بیشتر نیست که دارم کار وبمستری میکنم می خواستم بدونم که آیا اطلاعات افزونه ی wordpress seo هم در این بکاپ وجود دارد؟مثل عنوان ها و کلمات کلیدی و چیزهای دیگه ای که توی این افزونه برای سایتمون انتخاب کردیم؟
  سوال دیگه ی من در مورد سایت مپ هست.. من از طریق افزونه ی گوگل برای سایتم سایت مپ ساختم و هیچ فایل خاصی برای سایتمپ در هاست وجود نداره.البته سایتمپ بدون هیچ مشکلی کار میکنه.حالا میخوام بدونم در هنگام انتقال به یک هاست و سرور دیگه و یا رستور بکاپ در مورد سایتمپ به مشکل برنمی خورم؟
  با تشکر..

 37. ممنون….عالی بود…..گفتم نظر ندم نامردیه >>> دمت گرم دادا

 38. محمد

  سلام
  من مراحل را همون طور که گفتید(راه اول)رفتم ولی اطلاعاتم بر نگشت
  این نوشته را به من می دهد

  mport WordPress
  نوشته “داروهای گیاهی، گاهی بی‌خطر و بی‌فایده” already exists.
  برگه “برگه نمونه” already exists.
  رسانه “Capture” already exists.
  رسانه “redlogo” already exists.
  نوشته “آزمایشی” already exists.
  رسانه “Capture” already exists.
  نوشته “آزمایشی۲” already exists.
  نوشته “آزمایشی ۳” already exists.
  نوشته “داروهای گیاهی، گاهی بی‌خطر و بی‌فایده” already exists.
  نوشته “آزمایشی” already exists.
  نوشته “بررسی دنیای تاریک توسط دانشمندان” already exists.
  نوشته “۱۴ نکته برای خواب بدون استرس” already exists.
  رسانه “zoozleir.wordpress.2015-02-01.xml_.txt” already exists.
  نوشته “یبلیبلیب” already exists.
  All done. Have fun!

  Remember to update the passwords and roles of imported users.

  خواهشا کمکم کند

 39. uploader

  سلام دوست عزیز
  این مساله بکاپ گیری برای من یک معزلی شده… هر کسی یک چیزی می گiه من کامل گیج شدم… اصلا” واقعا” معلوم نیست کامل ترین و مطمئن ترین نسخه بکاپ چطوری می شه گرفت… مثلا” سایت اقای برنامه نویس گفته از همون phpmyadmin بدون حالت کاستیوم بکاپ بگیریم… بکاپش کامل هست.. ولی شما شما اینجام نوشتید اون بکاپ کامل نیست .. و ممکنه باز مشکل پیش بیاد…می شه لطفا” بگید مطمئن ترین بکاپی که می شه گرفت چی هست ( به صورت دستی) که دیگه اگر مشکلی برای سایت پیش اومد خیالمون صد در صد راحت باشه که سایت با همه ویژگی های قبلی از جمله قالب و پست ها و .. همه چیز مثل اول رستور می شه؟

  • سعید شعبانی

   خوب یک بک آپ باید از دیتابیس گرفته بشه که میتونه از همون phpmayadmin یا cpanel گرفته بشه. یک بک آپ هم باید از فایل ها گرفته بشه که به صورت دستی می تونید همه فایل ها را با نرم افزار های ftp داخل سیستم خودتون کپی کنید.

 40. پوریا

  سلام.
  من میخوام یک سایت جدید درست ولی در عین حال میخوام تمامی مطالب و محتوا وردپرس سایت قبلی بدون هیچ تغییر وجود داشته باشه چطور باید از وردپرس سایت اول بکاپ بگیرم

 41. Mojtaba0

  سلام
  من تازه کارم. الان یه سایت درست کردم و تنظیمات اولیه و دیتابیس همه ردیفه.
  میخوام اطلاعات اولیه رو بصورت کامل یه بکاپ داشته باشم تا در هفته های اول که تستی کار میکنم مشکلی ایجاد شد دیگه نصب و تنظیمات وردپرس و دیتابیس رو انجام ندم.

  کاری که من کردم اینه:
  یه بکاپ از فایلهای روی هاست بصورت کامل شامل etc,log,mail,public_ftp,public_html,ssl,tmp,access_log,www گرفتم
  یعنی کل این فایلها و فولدرها:
  http://s6.picofile.com/file/8180719534/host.PNG

  یه بکاپم از phpmyadmin رفتم و فول بکاپ زدم که یه فایل sql داد بهم.

  درسته کارم؟

 42. شهرام

  باسلام من فایل زیلا رو نصب کردم بعد به هاست هم وصل شدم فایل رو ارسال کردم (مثلا ۱ عکس)نمی دونم چجوری لینک فایل رو
  بزارم رو ورد پرس برای دانلود .
  لینک رو گذاشتم رو ورد پرس اما وقتی کاربر کلیک میکنه صفحه فایل رو براش باز میکنه

کاربر گرامی برای ارسال دیدگاه اگر عضو روکش هستید باید سایت شوید در غیر اینصورت باید عضو شوید.