آموزش نوشتن مطلب بهینه سازی شده توسط افزونه سئو وردپرس

آموزش نوشتن مطلب بهینه سازی شده توسط افزونه سئو وردپرس

یکی از ابزار های رایگان برای افزایش بازدید و متعاقبا افزایش فروش در گستره اینترنت, موتور های جستجو می باشند. برای دریافت ورودی بهینه و مناسب از موتور های جستجو مخصوصا گوگل باید قوانینی را که آنها برای وب سایت ها در نظر گرفته اند (سئو) را رعایت کنید. در آموزش قبلی روکش شما را با نحوه تنظیم کردن افزونه سئو وردپرس (wordpress seo by yoast) آشنا کردیم, در این مطلب می خواهیم نکاتی که باید در زمان نوشتن پست ها با این افزونه باید رعایت کنید را بیان نماییم. البته با توجه به یکسان بودن اصول سئو برای تمامی سایت ها شما می توانید از این نکات برای سایت های غیر وردپرسی نیز استفاده کنید.

گام اول : انتخاب کلیدواژه‌ی کانونی

در افزونه WordPress SEO به کلمه یا عبارتی که بیشترین ارتباط را با موضوع پست دارد, کلیدواژه‌ی کانونی یا همان focus keyword گفته می شود. اولین مرحله برای نوشتن یک مطلب بهینه سازی شده انتخاب یک focus keyword مناسب می باشد. قبل از اینکه شروع به نوشتن محتوا کنید بهتر است جواب سوال های زیر را پیدا کنید:

 1. موضوع اصلی مطلبی که می خواهم بنویسم چیست؟
 2. آیا کاربران به محتوایی که من می نویسم نیاز دارند؟
 3. کاربران با چه کلید واژه هایی به دنبال محتوایی که من تولید می کنم می گردند؟

برای اینکه یک کلمه کلیدی مناسب برای مطالبی که می نویسد پیدا کنید بهتر است تا اول به سوال ۱ پاسخ دهید, یعنی اینکه موضوع اصلی مطلب شما چیست؟ زمانی که از موضوع اصلی مطلبی که می خواهید بنویسید مطلع شدید وقت آن می رسد تا به سوال ۲ پاسخ دهید.
باید بفهمید که آیا کاربران به محتوایی که شما تولید می کنید احتیاج دارند یا خیر. مثلا شما فکر کنید که زمان بسیار زیادی را صرف نوشتن یک مطلب می کنید که همه نکات سئو در آن رعایت شده باشد اما هیچ کس یا افراد بسیار کمی به دنبال آن مطلب باشند, در این صورت محتوایی که ایجاد کرده اید مخاطبی نخواهد داشت و بی مصرف باقی خواهد ماند. اگر مطمئن شدید که مطلبی که می خواهید بنویسد مورد نیاز کاربران است, باید به سوال سوم پاسخ دهید.
باید بدانید که کاربران مختلف به چه شکل به دنبال آن محتوا می گردند. مثلا در نظر بگیرید موضوع اصلی مطلب شما نحوه ساخت توپ گلف است, کاربران برای پیدا کردن این مطلب ممکن است عبارت های مختلفی را مانند زیر جستجو کنند:

 • نحوه ساخت توپ گلف
 • توپ گلف چطور ساخته می شود
 • آموزش ساخت توپ گلف
 • توپ گلف را چگونه می سازند
 • توپ گلف چجوری ساخته میشه
 • و …

از بین اشکال مختلفی که کاربران به دنبال آن مطلب می گردند یک یا چند مورد از آنها کاربرد بیشتری دارند. برای اینکه بفهمید کاربران بیشتر به چه شکلی به دنبال آن موضوع می گردند می توانید از ابزارهای Google Trends ,google keyword planner و google search suggestion استفاده کنید.

با استفاده از ابزار Google Trends می توانید یک درک کلی درباره نوع و میزان جستجوی عبارات در گوگل پیدا کنید. همچنین توسط این ابزار می توانید روند رشد یا تضعیف کلمات کلیدی را نیز ببینید و آنها را با کلمات کلیدی دیگر مقایسه کنید.

آموزش نوشتن مطلب بهینه سازی شده توسط افزونه سئو وردپرس

اما ابزار google keyword planner آمار دقیق تری از تعداد جستجو های یک کلمه کلیدی در ماه های اخیر را در اختیار شما قرار می دهد. البته این ابزار برای عبارات فارسی که جستجوی کمی دارند به خوبی عمل نمی کند.

آموزش نوشتن مطلب بهینه سازی شده توسط افزونه سئو وردپرس

ابزار سوم هم google search suggestion می باشد, در واقع این ابزار همان کلمات یا عباراتی هستند که همزمان با نوشتن متن جستجو در جعبه جستجوی گوگل مشاهده می کنید.

آموزش نوشتن مطلب بهینه سازی شده توسط افزونه سئو وردپرس

با استفاده از این سه ابزار شما می توانید به درک درستی از نحوه جستجوی کاربران درباره موضوع انتخابی خود دست یابید. پس بعد از اینکه متوجه شدید که کاربران به چه شکلی به دنبال محتوای شما می گردند بهتر است تا یک کلمه یا عبارت کلیدی مناسب که تقریبا بین اکثر آنها مشترک است را انتخاب کنید و آن را در جعبه کلیدواژه‌ی کانونی افزونه Yoast قرار دهید. با وارد کردن عبارت انتخابی خود در جعبه focus keyword یک لیست از عبارات مشابه و پیشنهادی را می بیند, در اصل این ویژگی از ابزار google search suggestion استفاده می کند.

آموزش نوشتن مطلب بهینه سازی شده توسط افزونه سئو وردپرس

پس از قرار دادن کلمه کلیدی در جای خودش, یک بخش جدید در زیر آن ظاهر می شود. کار این بخش بدین صورت است که افزونه با توجه به کلمه کلیدی که انتخاب کردید پست شما را آنالیز می کند و تعداد دفعاتی که از کلید واژه در بخش های مختلف مطلب استفاده کردید را به شما نشان می دهد.

آموزش نوشتن مطلب بهینه سازی شده توسط افزونه سئو وردپرس

در این بخش عبارت No به معنای عدم استفاده از کلیدواژه در بخش مورد نظر است. همچنین Yes به این معنا است که شما از کلید واژه در آن بخش استفاده کردید و تعداد دفعاتی که از آن استفاده کردید را نیز نشان می دهد. پس از اینجا به بعد ما باید به این بخش توجه ویژه ای داشته باشیم زیرا این بخش می تواند یک دید کلی از مطلبی که می نویسید به شما ارائه کند. در گام های بعدی نحوه تنظیم کردن هر بخش را که در این قسمت تاثیر گذار است را آموزش می دهیم.

گام دوم: انتخاب عنوان

حال نوبت به انتخاب یک عنوان مناسب برای مطلب می رسد. برای انتخاب یک عنوان بهینه بهتر است تا موارد زیر را در نظر بگیرید:

 1. عنوان مطلب برآیندی از تمام محتوای آن مطلب باشد
 2. با کمترین عبارتها هدف آن مطلب بیان شود
 3. عنوان مطلب برای کاربران جذاب باشد
 4. عنوان مطلب دربردارنده کلیدواژه‌ی کانونی باشد

سعی کنید عنوان مطلب را به نحوی انتخاب کنید که کاربر را در اولین نگاه مجذوب خود کند, منظورم این نیست که مانند برخی از سایت هایی که تعدادشان هم روز به روز در حال افزایش است فقط به خاطر جذب کردن کاربران عنوان هایی دروغین را به کار ببرید بلکه منظورم این است که شما باید با توجه به موضوع کلی مطلب خود یک عنوان را که سریعتر بتواند کاربر را به خودش جذب کند انتخاب کنید. همچنین سعی کنید در عنوان مطلب از کلید واژه ای که در گام یک انتخاب کردید به شکلی هنرمندانه استفاده نمایید.

آموزش نوشتن مطلب بهینه سازی شده توسط افزونه سئو وردپرس

توجه داشته باشید که شما می توانید عنوانی که در سایت دیده می شود را با عنوانی که ربات ها می بینند متفاوت کنید. برای این کار می توانید در بخش عنوان مطلب, همان متنی که می خواهید برای آن مطلب در سایت دیده شود را قرار دهید و در فیلد عنوان seo واقع در جعبه افزونه سئو, متنی که می خواهید در تگ title صفحه برای موتور های جستجوگر و مرورگر ها نشان داده شود را وارد کنید.

گام سوم: انتخاب url

برای انتخاب URL مطلب به نکات زیر توجه کنید:

 1. url هم مانند عنوان باید در برگیرنده کلید واژه کانونی مطلب شما باشد
 2. آدرس باید به گونه ای باشد تا کاربران راحت بتوانند آن را به خاطر بسپارند
 3. آدرس مطلب نباید طولانی باشد و بهتر است از حروف اضافه در آن استفاده نشود
 4. برای مطلب فارسی بهتر است از url فارسی استفاده شود.

آدرس مطالب نیز مانند عنوان باید شامل کلمه کلیدی ای باشد که شما برای مطلب خود انتخاب کرده اید. برای انتخاب آدرس لازم نیست که دقیقا همان چیزی را که در عنوان قرار داده اید را به عنوان url ثبت کنید. بلکه بهتر است تا حروف اضافه (مثل با, در, به) را حذف کنید. برای راحتی کاربران بهتر آن است که شما از آدرس هایی کوتاه و خوانا استفاده کنید. برای مطلبی که عنوان و محتوای آنها فارسی است توصیه می شود از url فارسی استفاده کنید اما استفاده از url انگلیسی هم مشکلی ایجاد نمی کند. استفاده از url فارسی برخی اوقات کاربران را با مشکل مواجه می کند, مثلا کاربران نمی توانند به راحتی آنها را به خاطر بسپارند یا در مواردی دیده شده که به دلیل عدم پشتیبانی برخی از سیستم عامل ها از زبان فارسی کاربران مجبور می شوند تا از زبان عربی استفاده کنند و همین موضوع باعث بروز خطای ۴۰۴ می شود. نظر شخصی بنده این است که بهتر است از url انگلیسی استفاده شود تا مشکلات فوق پیش نیاید.

گام چهارم: نوشتن محتوای پست

پس از اینکه کلید واژه کانونی را انتخاب کردید و طبق نکات بالا عنوان و همچنین آدرس مطلب را نیز تنظیم کردید نوبت به نوشتن محتوای اصلی پست می رسد. برای تجزیه و تحلیل محتوای پست ها یک زبانه با عنوان تجزیه و تحلیل صفحه در جعبه افزونه سئو قرار دارد با باز کردن این زبانه شما یک لیست از نکاتی را می بینید که در کنار آنها دایره هایی به رنگ های قرمز و سبز وجود دارند. این دایره های رنگی به شما نشان می دهند که محتوایی که تولید کرده اید کدام یک از اصول سئو را رعایت کرده اند. برخی از این موارد تقریبا همان مواردی هستند که در زیر جعبه کلید واژه کانونی نیز چک می شدند. اما در این بخش علاوه بر آن نکات کلیدی یک سری نکات ریز دیگری نیز بررسی می شوند که رعایت کردن آنها می تواند باعث افزایش رتبه محتوای شما در نتایج شود. در ادامه مطلب به ترتیب توضیحاتی در مورد نکاتی که در این بخش بررسی می شود خدمت شما همراهان روکش ارائه می دهیم.

آموزش نوشتن مطلب بهینه سازی شده توسط افزونه سئو وردپرس

چند مطلب با یک کلید واژه مشابه : در اولین قدم افزونه Yoast در بین تمامی مطلبی که در سایت خود منتشر کرده اید به دنبال مطالبی با کلید واژه مشابه با مطلب فعلی می گردد. با مشاهده پست های مرتبط شما می توانید در مطلب خود به شکل های خلاقانه ای به آن مطالب لینک دهید. این کار چند مزیت دارد, یکی از مزایای آن این می باشد که کاربران در زمان خواندن مطلب می توانند به مطالب مشابه به راحتی دسترسی پیدا کنند.

استفاده از کلید واژه در تگ های هدینگ : برای اینکه یک پست با یک کلمه کلیدی مشخصی رتبه بالاتری در موتور های جستجوگر کسب کند, می توان از تگ های هدینگ استفاده کرد. تگ H1 که در عنوان پست استفاده می شود, پس شما در متن پست می توانید از تگ های H2 تا H6 استفاده کنید. بهتر است در استفاده از تگ های هدینگ در مطلب زیاده روی نکنید و همچنین همیشه سعی کنید به شکلی ماهرانه تگ های هدینگ را استفاده کنید به طوری که همزمان رضایت کاربر و همچنین موتور های جستجو را جلب کنید.

قرار دادن تصویر با ALT مناسب : همیشه تصاویر می توانند مفهوم اصلی یک مطلب را در یک چشم به هم زدن به کاربران نشان دهند. پس بهتر است تا در کنار محتوایی که تولید می کنید از تصاویر نیز استفاده کنید. همچنین حتما برای همه تصاویر ALT و title قرار دهید زیرا موتور های جستجو در حال حاظر تنها از طریق همین خصوصیات تگ img می توانند مفهوم عکس را بفهمند. توصیه می کنیم در بخش alt و title تصاویر از کلید واژه کانونی مطلب نیز استفاده کنید.

چگالی کلمات کلیدی را رعایت کنید : به تعداد دفعات استفاده از کلمه کلیدی در یک صفحه، نسبت به کل کلمات، Keyword Density گفته می شود. ربات ها این چگالی را، از طریق عنوان مطلب، متن داخل لینک ها و محتوای پست تشخیص می دهند. برخی از کارشناسان سئو بهترین تراکم کلمات کلیدی را ۱% بیان می کنند برخی افراد نیز چگالی ۲% و ۵% را مناسب می دانند. پس بهتر است تا در استفاده از کلید واژه کانونی مطلب زیاده روی نکنید زیرا اگر گوگل حس کن شما می خواهید با افزایش چگالی کلمه کلیدی رتبه بالاتری را در نتایج بدست آورید, ممکن است فکر کند شما از استراتژی سئو کلاه سیاه استفاده می کنید و در نتیجه رتبه سایت شما را کاهش دهد یا حتی به کلی سایت شما را از نتایج خود حذف کند.

لینک دادن به صفحات سایت های مرتبط دیگر : بهتر است در مطلبی که می نویسید به صفحات مشابه سایت های دیگر نیز لینک دهید. با لینک دادن مطلب خود به یک یا چند مرجع معتبر, موتور های جستجو مطلبی که منتشر می کنید را معتبرتر تصور خواهند کرد.

مطلب شما باید حداقل شامل ۳۰۰ کلمه باشد : از لحاظ سئو مطلبی که کمتر از ۳۰۰ کلمه داشته باشد, نشان دهنده محتوایی بی کیفیت است. بهتر است تا مطلبی که می نویسد حداقل شامل ۳۵۰ کلمه باشد.

حداکثر طول عنوان صفحه باید ۷۰ کارکتر باشد : عنوان مطلب حداکثر می تواند شامل ۷۰ کاراکتر باشد. اگر عنوان صفحه از این حد افزایش یافت موتور جستجو کاراکترهای اضافی را حذف می کند.

استفاده از کلمه کلیدی در پاراگراف اول : برای آنکه مطلب سایت شما در موتور های جستجو رتبه بالاتری را کسب کند بهتر است تا به شکلی ماهرانه از کلید واژه کانونی مطلب, در پاراگراف اول استفاده کنید. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که نباید با این کار کیفیت مطلب کاهش یابد.

گام پنجم: مشخص کردن توضیحات داده برای مطلب

پس از اینکه تمامی محتوای مطلب خود را طبق نکات ذکر شده در مرحله قبل نوشتید نوبت به تعیین یک خلاصه ای از مطلب برای موتور های جستجو می رسد. توضیحات داده یا همان meta description به یک خلاصه از محتوای صفحه گفته می شود که در اختیار موتور های جستجو قرار می گیرد. برای نوشتن یک description مناسب بهتر است تا به نکات زیر توجه کنید:

 1. بهتر است متنی که انتخاب می کنید برای کاربران جالب توجه باشد و بتواند موضوع اصلی پست را بیان کند
 2. محتوای description حتما باید با معنی باشد
 3. بهتر است از کلید واژه کانونی در توضیحات داده استفاده شود

افزونه Yoast در حالت پیشفرض وقتی شما مطلب را نوشتید به صورت خودکار یک قسمت از محتوا که کلید واژه کانونی قرار دارد را به عنوان توضیحات داده تعیین می کند. در اکثر مواقع این عملیات خودکار نتیجه جالبی در بر ندارد. پس بهتر است تا به صورت دستی یک توضیحات داده برای مطلب انتخاب کنید.

آموزش نوشتن مطلب بهینه سازی شده توسط افزونه سئو وردپرس

برای تعیین کردن دستی توضیحات داده باید متن مورد نظر خود را با توجه به موارد ذکر شده در بالا در فیلد توضیحات داده وارد کنید. توجه داشته باشید که طول این متن نباید بیش از ۱۵۶ کاراکتر شود.

گام ششم : تصمیم خود را در رابطه با کلمات کلیدی متا قطعی کنید

کلمات کلیدی متا یا همان keywords meta tags مدت ها است که برای موتور جستجوی google و bing بی اهمیت شده اند. یعنی برای کسب رتبه های بالاتر در این دو موتور جستچو دیگر نمی توانید از آنها استفاده کنید. پس اگر دوست دارید از این دو موتور جستجو که کاربران بسیاری زیادی هم دارند رتبه بهتری بگیرید بهتر است دیگر از متای کلمات کلیدی استفاده نکنید. برای غیر فعال کردن متای کلمات کلیدی هم می توانید از آموزش تنظیمات افزونه سئو استفاده کنید. اما اگر به هر دلیل می خواهید از این وِیژگی منقرض شده استفاده کنید بهتر است تا حداکثر ۵ کلید واژه را در فیلد کلمات کلیدی متا وارد نمایید.

آموزش نوشتن مطلب بهینه سازی شده توسط افزونه سئو وردپرس

یک نکته کلیدی: keywords meta tags با بخشی که شما برچسب های وردپرس را وارد می کنید کاملا متفاوت است. وقتی شما یک یا چند کلید واژه را در فیلد افزونه Yoast وارد می کنید این کلید واژه ها به صورت زیر در تگ meta قرار می گیرند.

<meta name="keywords" content="پخت کباب، آموزش کباب، آموزش پخت کباب" >

اما برچسب های وردپرس مانند دسته بندی ها عمل می کنند, یعنی با استفاده از برچسب ها شما می توانید آرشیوهای مختلفی از مطالب مشابه درست کنید و آنرا در اختیار کاربران سایت خود قرار دهید. همچنین برای نمایش مطالب مرتبط نیز بهترین گزینه استفاده از برچسب های وردپرس می باشند.

آموزش نوشتن مطلب بهینه سازی شده توسط افزونه سئو وردپرس

گام هفتم : بررسی کامل مطلب

خوب حال نوبت به بررسی مطلب می رسد. برای بررسی مطلب خود می توانید به زبانه تجزیه و تحلیل صفحه مراجعه کنید.

آموزش نوشتن مطلب بهینه سازی شده توسط افزونه سئو وردپرس

همانطور که در گام چهارم هم گفتیم در این بخش اصول ریز سئو برای نوشتن یک محتوای بهینه بررسی می شود. مواردی که با رنگ سبز نشان داده شده اند به این معنا هستند که آن مورد به خوبی در محتوای شما لحاظ شده است اما مواردی که با رنگ زرد مشخص شده اند به این معنا می باشند که در آن بخش شما در حد متوسط کار کرده اید و می توانند بهتر از ایم هم باشند. اما مواردی که در کنار آنها رنگ قرمز قرار دارد به این معناست که شما هیچ توجهی به آن بخش نکرده اید. بهتر است با توجه به نکاتی که در گام چهارم بیان کردیم سعی کنید علامت کنار تمامی گزینه ها را حداقل به رنگ زرد تغییر دهید. البته باید به این نکته مهم هم توجه داشته باشید که نباید هیچ لطمه ای به محتوا وارد شود. یعنی شما نباید رضایت کاربران را فدای رضایت موتور های جستجو کنید.

آموزش نوشتن مطلب بهینه سازی شده توسط افزونه سئو وردپرس

در آخر هم افزونه Yoast با توجه به تمام نکات بهینه سازی ای که در نوشتن مطلب خود رعایت کرده اید یک امتیاز به مطلب شما می دهد. این امتیاز بین بد (رنگ قرمز) تا خوب (رنگ سبز) متغییر است. هرچه این امتیاز بیشتر باشد یعنی اینکه شما اصول سئو را در نوشتن آن مطلب بیشتر رعایت کرده اید.


دوستان عزیز سعی کردم تا تمام محتوای این آموزش مطابق با اصول سئو و همچنین تجربه شخصی خودم باشد. اما در صورتی که در بخشی از این آموزش به نکته ای برخوردید که اصول سئو را نقض می کند بهتر است که آن را به ما اطلاع دهید تا آن بخش را مورد بازبینی قرار دهیم.

دیدگاه کاربران

 1. سلام;
  عزیز اسم این افزونه که این امکانات رو داره رو هم بده لطفاً.

 2. خیلی ممنون از شما.
  اگه این افزونه همراه All In One SEO Pack نصب بشه مشکلی پیش میاد؟ (کلاً نصب چندافزونه که یه کار رو می کنن خوبه؟)
  اگه مشکلی درست میشه بگین که All In One SEO Pack رو پاک کنم

  • سعید شعبانی

   شاید در ظاهر مشکلی پیش نیاد (که بعید می دونم) اما افزونه های مشابه که یک کار را انجام می دهند به احتمال زیاد روی عملکرد هم تاثیر منفی بگذارند. پس بهتر است یکی از افزونه هایی را که قویتر هست انتخاب کنید.

 3. سلام ممنونم از شما سعید جان
  ارادتمند : مسلم فلاح نیت

 4. بسیار کامل بود عالی. میخواستم یه همچین آموزشی برای نویسنده های سایتم بسازم اما همین کامل تر از اونیه که من میدونستم! حتما بهشون میگم اینو بخونن. بازم تشکر

 5. با سلام. ممنون از آموزش شما. استفاده کردم و نکاتی را که در مورد تنظیمات این افزونه و نیز بهینه سازی سایت و پستهای سایت نیاز داشتم فراگرفتم. ممنون
  سوالی که داشتم این است که آیا شما در زمینه سئو سازی سایت هم فعالیت دارید؟
  تشکر فراوان

 6. سلام مرسی آموزش کاملی بود فقط من یک مشکلی دارم وقتی رو ادامه مطلب میرم اسم سایت رو هم میاره این خوبه یا بد؟ ولی خیلی طولانی میشه و افزونه هم میگه متن شما طولانی هست.

  • سعید شعبانی

   اولا اینکه اسم سایت نباید طولانی باشه. مثلا اسم سایت شما سپهر دانلود هست که تقریبا خوبه. شما می تونید داخل عنوان همه مطالبی که منتشر می کنید اسم سایتتون را هم قرار بدید به با این شرط که طول عنوان سایت بیشتر از ۷۰ کاراکتر نشه, اگر طول عنوان بیشتر از ۷۰ کاراکتر شد بهتر هست اسم سایت رو حذف کنید.

 7. از کدوم بخش افزونه باید این گزینه رو غیر فعال کنم که تو ادامه مطلب نام سایت رو نشون نده؟

 8. سلام اقا سعید.
  من یک قالب دارم که مشکل داره .یعنی قالب سالمه و کدهای قسمت فوتر هم هستنداما وقتی قالب نصب میشه اصلا فراخوانی نمیشن و قسمت فوتر سایت غیر فعال است.
  اسم این قالب بروزترین هاست .(همانند سایت بروزترین ها)
  میخواستم بدونم میتونید این قالب رو برام درستش کنید ؟
  من این قالب رو ۵۰ تومان خریدم .
  اگه مایل باشید این قالب رو براتون پیوست کنم تا بررسی کنی.؟
  ممنون از پشتیبانی سایت خوبت

 9. من فقط عنوان مطلب رو در قسمت کلید واژه کنونی قرار میدم .و بقیه قست ها رو خالی میزارم .
  درصورتی که مطلبم بیش از ۳۰۰ کلمه باشه گزینه خوب نمایش داده میشه .
  بنظر شما این کار من غلط است یا درست ؟؟

  • سعید شعبانی

   اگر آموزش را به طور کامل مطالعه کرده باشید گفتم که کلید واژه کانونی فقط یک عبارت هست که شما برای بهینه سازی مطلبی که می نویسید می تونید از اون استفاده کنید. در اصل کلید وازه کانونی اصلا داخل سایت قرار نمی گیره بلکه فقط یک معیار برای سنجش رتبه مطلب شما می باشد.

 10. پس بقیه گزینه ها چی ؟
  یعنی این کارمن اشتباهه؟
  به این روش من کل متن در قسمت توضیحات داده قرار میگیره و..
  ///
  بنا به دلایلی نمیتونم با سازنده قالب در ارتباط باشم .
  اگه بتونی این قالب منو اصلاحش کنی که فوترش فعال بشه هزینشم میدم بهتون .
  ممنون داداش
  بفرستم ؟

  • سعید شعبانی

   ۱- داداش علی ببخشید ولی بهتر هست تا اول آموزش را کامل بخونید بعد سوال بپرسید. داخل آموزش به طور کامل در مورد همه این موارد توضیح دادم (گام پنجم). شما در بخش توضیحات باید یک متن ۱۵۶ کاراکتری را وارد کنید.
   ۲- آقا علی فعلا وقت ندارم و البته اینکه در حال حاظر کار ویرایش قالب انجام نمی دهم.

 11. با سلام من یک مشکل دارم لطفا به عکس زیر نگاه کنید………
  http://up98.ir/uploads/140335386571281.jpg

  • سعید شعبانی

   این مشکل به خاطر تنظیم نکردن درست بخش تنظیمات سئو انواع پست ها (Post Types) می تونه باشه. بهتر هست تا این بخش آموزش را دوباره مطالعه کنید. البته اگر شما داخل تنظیمات وردپرس یک عنوان طولانی برای سایتتون انتخاب کرده باشید می تونید در اینجا یک عبارت کوتاه را جای %%sitename%% قرار بدید تا از اون استفاده بشه.

 12. ali

  سلام

  سایت بسیار خوبی دارید، اگر دوست داشتید میتونید با انجمن تخصصی وبمستران و طراجان وب همکاری کنید یعنی انجمن تخصصی آقای وب یار ..

  موفق باشید

 13. با سلام من دقیقا نمیدونم url کجاست ؟
  میشه بگید دقیقا کجاست ؟
  میشه با این گزینه کاری نداشته باشیم ؟؟؟
  با تشکر

  • سعید شعبانی

   دقیقا پایین فیلدی که عنوان مطلب را وارد می کنید یک بخش به نام پیوند یکتا قرار داره. پیوند یکتا همون url مطلب شما هست. شما می تونید کاری به url نداشته باشد و بگذارید تا وردپرس به صورت خودکار یک آدرس را با توجه به عنوان مطلب برای شما ایجاد کنه ولی باید عواقب این کار را که تا حدودی در همین آموزش گفته شده را هم بپذیرید.

 14. ساسان

  سلام
  من حدود ۵ سال هست که در زمینه های سئو طراحی وب و… فعالیت می کنم
  می خواست تجربیات خودم رو در سایت شما قرار بدم
  سایت شما رو با هم شریک بشیم به مدت یک سال پول هاست رو من میدم
  من فقط قصد همکاری رو دارم.

 15. بازم سلام به دوست عزیز ..
  من تمام مراحل رو با توضیحات شما جلو رفتم و پست رو ارسال کردم اما نمبدونم چرا بعضی موقع ها روبروی آدرس برگه مینویسه no ادرس و بعضی مواقع ۱ میزنه .
  ممنون میشم راهنمایی کنید . با تشکر

 16. با سلام و وقت بخیر و تشکر فروان از مطلب مفید شما در مورد سئو
  در برگه زیر در قسمت تجزیه و تحلیل صفحه دو مورد هر کاری می کنم سبز نمی شه
  http://m.ssgiran.com/?page_id=700
  ۱ . The keyword density is 0%, which is a bit low, the keyword was found 0 times.
  ۲ . The keyword doesn’t appear in the first paragraph of the copy, make sure the topic is clear immediately.

  کلید وازه : راهنما
  ممنون در صورت امکان راهنمایی نمایید

  • سعید شعبانی

   اول ببنید که چه مشکلاتی وجود دارند:

   ۱- گفته که کلید واژه کانونی که انتخاب کردید ۰ مرتبه در مطلب شما پیدا شده.
   ۲- کلید واژه کانونی شما در پاراگراف اول دیده نشده.

   شما ببنید که آیا واقعا کلید واژه کانونی که انتخاب کردید در داخل مطلب و همچنین پاراگراف اول هست یا نه. توجه کنید که حتی یک فاصله هم می تونه در تشخیص کلید واژه کانونی توسط این افزونه مشکل ایجاد بکنه.

 17. محمد

  سلام
  جناب شعبانی ما اگر مطلبی اختصاصی بنویسیم که متشکل از چند هزار کلمه باشد آیا برای سئو خوب هست یا نه؟ یعنی اینطوری نسبت به سایتی که در مورد همون موضوع ۵۰۰ کلمه نوشته، مطلبمون بهتر دیده میشه؟! (اگر فرض کنیم که از بقیه لحاظ هر دو سایت یکسان باشن و فقط مطلبشون در مورد یک موضوع خاص از تعداد کلمات متفاوتی برخوردار باشه)
  چون بعضی ها میگن تعداد کلمات باید بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ باشه!
  با تشکر

  • سعید شعبانی

   به نظر من هر چه مطلب غنی تر باشه و از جنبه های مختلف به یک موضوع پرداخته باشه رتبه بهتری نزد موتور های جستجو پیدا خواهد کرد. البته ممکن هم هست مطلبی با تعداد لغات کمتر جایگاه بهتری را نسبت به اون مطلب کسب کنه. در کل رتبه بندی مطالب به خیلی فاکتور ها بستگی داره.

 18. با سلام و خسته نلاشید برادر من مشکل من این که هیچ کدام از تغییراتی که من در سئو دادم تو گوگل اعمال نمیشه مثلا تمام عنوان های مطالب من در گوگل اسم سایت میاد نه عنوان مطلب من و توضیحات متا خلاصه ای از مطلب میاد نه متا که من موشتم میشه کممک کنید؟

 19. مهدی

  با درود خدمت سعید عزیز
  دستت درد نکند بابت کار با افزونه عالی بود .
  و سوالاتی که برای بنده پیش آمده پستی که شما انجام دادید گزینه های اولش هنوز قرمز هستند!
  و در مورد تگ های h1 ,h2,h3 چطور باید بسازیم بنده با این موضوع مشکل دارم اگر تصویری انجام میدادید خیلی ممنون میشدم ،
  سوال بعدی بنده در مورد پستی هستش که انجام دادم آنالیزش بدین صورت هست خوشحال میشم توضیحات لازم در مورد قسمت قرمز رنگش راهنمایی کنید .
  http://www.uplooder.net/img/image/75/bde424d66150cb855cf42a4bc09d32cf/h1.jpg
  یاعلی

  • سعید شعبانی

   ۱- این تصویر را فقط برای درک بهتر زبانه “زبانه تجزیه و تحلیل” قرار دادم. البته لازم نیست همه گزینه ها به رنگ سبز باشند شما اگر مواردی که در این آموزش مطرح شده را رعایت کنید رتبه خوبی از افزونه خواهید گرفت.
   ۲- این ها تگ های هدینگ (سر تیتر) هستند. شما می تونید این تگها را از طریق ویرایشگر خود وردپرس ایجاد کنید و لغاتی را درون اون ها استفاده کنید. داخل خود قالب هم بخش هایی مثل عنوان مطلب یا عنوان بخش ها از تگ های هدینگ استفاده می کنند. سعی می کنم در یک مطلب اختصاصی در موردشون توضیح بدم.
   ۳- ببخشید در مورد همه این موارد داخل آموزش توضیح داده شده است.

 20. سلام
  من وقتی مطلبی ارسال میکنم بعضی مواقع قسمت ادرس برگه رو yes 1میزنه و بعضی مواقع میزنه no
  مشکل از کجاست ؟
  و اگه no باشه مشکلی پیش میاد ؟؟؟
  با تشکر از سایت خوبتون

  • سعید شعبانی

   ببخشید همین نظر را قبلا هم گذاشته بودید ولی من متوجه نشده بودم که منظورتون از yes , no چی هست. خوب اگر شما داخل آدرس پست از کلید واژه کانونی استفاده کنید روبروی آدرس برگه کلمه yes را به همراه تعداد دفعاتی که اون کلید واژه را در آدرس استفاده کردید خواهید دید. اگر از لینک انگلیسی استفاده کنید عبارت no را خواهید دید.

 21. خب در قسمت تنظیمات کلی روبروی ادرس برگه نوشته noوyes???
  داداش این سوالمو جواب ندادی ک اگر no یا yes باشه مشکلی در سئوی مطلب …بوجود میاد یا نه تاثیری نداره ؟

  • سعید شعبانی

   بستگی به موارد متعددی داره. نمیشه به صورت ۱۰۰ درصدی گفت که مثلا اگر yes بود همه چی درست هست یا اگر no بود دیگه همچی خراب شده. همونطور که در نظر قبلی هم گفتم yes یا NO بودن این بخش بستگی به این داره که آیا داخل آدرس شما از کلید واژه کانونی مد نظرتون استفاده کردید یا خیر. همونطور که در گام سوم همین آموزش گفتم برای انتخاب URL باید یک سری فاکتور هایی را رعایت کنید تا رتبه بهتری در نتایج کسب کنید. پس اگر این موارد را رعایت کرده باشید و هنوز عبارت NO را می بینید لازم نیست نگران باشید چون تشخیص YES یا NO در این افزونه بر عهده ربات (برنامه) هست و برنامه ها هم همیشه مثل انسان نمی تونند درستی یا نادرستی همه چیز را به صورت دقیق تشخیص بدند.

 22. با عرض سلام و وقت بخیر و تشکر فراوان
  دو مورد زیر در بخش تجزیه و تحلیل سئو هر کار می کنم سبز نمی شود(در همه موارد سئو برگه ها و نوشته ها )
  The keyword doesn’t appear in the first paragraph of the copy, make sure the topic is clear immediately.
  The keyword density is 0%, which is a bit low, the keyword was found 0 times.
  اولی قرمز و دومی کمی زرد
  می خواستم راهنمایی نموده با توضیحات عملی و تجربی
  منظور از the copy متن اصلی نوشته یا برگه ؟
  در مورد اولی منظور از first paragraph چنر خط اول در نوشته و برگه است؟یا اولین کلمه ؟ و یا …
  منظور از make sure the topic is clear immediately. چیه؟
  در صورت امکان توضیح بیشتر با لینک نمونه پستی که این مورد رعایت شده ؟
  با تشکر فراوان
  http://m.ssgiran.com/
  http://m.ssgiran.com/%D9%BE%DB%8C%D8%A7%D9%85%DA%A9/
  http://m.ssgiran.com/%D9%81%D8%B1%D9%88%D8%B4/

  • سعید شعبانی

   ۱- گفته در پارگراف اول متن شما کلمه کلیدی ای که شما انتخاب کردید قرار نداره. در گام چهارم همین آموزش توضیحات تکمیلی در این مورد گفته شده است.
   ۲- کلمه کلیدی مورد نظر شما صفر مرتبه در محتوای پست شما پیدا شده. بهتر هست داخل متن پست از کلمه کلیدی استفاده کنید. در این مورد هم بهتر هست به گام چهارم آموزش رجوع کنید.

 23. با سلام مجدد
  یک سوال دیگه هم برام پیش آمد زحمتشو بکشی ممنون میشم .
  سایتم یک سایت نیازمندیها است با تعداد پست های زیاد نمیشه همه سئو خوب بشه
  پست ها سئو نکنیم بهتره ( no index ) یا سئو ضعیف باشه ؟
  اگه راهکار خاصی برای بهتر شدن یک سایت نیازمندیهای وردپرس دارید لطفا بنویسید ؟
  خیلی ممنون

 24. ببخشید سعید آقا شرمنده ببخشید زیاد مزاحم شما شدم ( فقط چند سوال دیگه )
  ۱ . میشه مطلبی نوشت که همه گزینه های بخش تجزیه و تحلیل سبز بشه ؟
  (اگر مطالب ارسالی شما همه موارد تجزیه و تحلیل سبز است لطفا لینکهاشو برای مطالعه در پاسخ قرار بدید)
  ۲ . فرمودید رعایت نکردن موارد سئو ( سئو بد و ضعیف )تاثیر منفی در جستجوی موتور ها دارد ، آیا این تاثیر منفی باز بهتر از سئو نکردن ؟( بعضی پست ها به هر دلیلی خوب سئو نمیشه ؟ متنش کمه ، عکس نداره و … / اینها رو noindex بشه بهتره یا سئو بد ؟)
  ۳ . آیا سئو یک پست باید حتما طبق توضیح شما گام به گام انجام بشه ؟ یعنی اول کلید واژه دوم عنوان سوم آدرس و بعد محتوا – در نوشتن پست اگر این ترتیب رعایت نشه در سئو تاثیر داره ؟
  ۴ . نظر شما در مورد سئو کردن پست های قدیمی که سئو نشدن با تغییر دادن عناوین و آدرس و محتوا چیست ؟ خوبه یا کار اشتباهیه ؟
  آقا متشکر

  • سعید شعبانی

   ۱- از شدنی که میشه ولی لازم نیست که به این شکل باشه باید نیم مگاهی هم به بحث Over-Optimization داشته باشید. تا کنون هم چنین مطلبی حداقل در روکش منتشر نشده است.
   ۲- اگر اصول سئو را پایمال کنید حتما رتبه اون صفحه و حتی کمی بعد رتبه سایت شما کاهش پیدا خواهد کرد. اما شما سعی کنید تا در مطالبی که ارسال می کنید حداقل اصول سئو را رعایت کنید تا اثر منفی روی رتبه سایت شما نداشته باشه. اگر اون مطلب را noindex کنید دیگه در موتور جستجو دیده نخواهد شد و فقط می تونید از طریق بک لینک و لینک های داخلی برای اون مطلب بازدید کننده جذب کنید.
   ۳- نه مشکلی پیش نمیاد ولی به نظر من بهتر هست که شما یک مسیر مشخصی را در ذهنتون در نظر بگیرید و طبق اون محتوا را تولید کنید.
   ۴- اگر آدرس را تغییر بدید که گوگل با مراجعه به آدرس قبلی به صفحه ۴۰۴ برخورد می کنه و ممکن هست آدرس جدید مطلب را هم به عنوان مطلب کپی شناسایی کنه (البته با روش هایی می شه این مشکل را برطرف کرد). اما بهتر هست شما آدرس را تغییر ندید در عوض با بهینه سازی عنوان و همچنین محتوای پست مورد نظر کاری کنید تا اون مطلب رتبه بهتری را در نتایج جستجو کسب کنه.

 25. درود اقای سعید شعبانی !
  واقعا عالی بود و ممنون که اینهمه تجربیات گرانبهای خودتون رو با ما به اشتراک میگذارید و اینکه این افزونه رو من نصب کردم ایا بر روی سرعت بارگذاری وب من تاثیر منفی داره ؟ یا حداقل اگر تاثیر داره چجوری رفعش کنم ؟!
  دوم اینکه اگر میشه سایت من رو یک نگاه کوچیک بکنید ببینید مشکلی در هر قسمت از جمله قالب – سئو – محتوا و … اگر مشکلی هست راهنماییم کنید بنده تازه ۱ هفتس وردپرس رو شروع کردم ممنون میشم کمکم کنید !
  با تشکر مهدی رضایی 🙂

 26. اشکان افشاری

  با سلام
  من تقریبا بیشتر موارد رو رعایت کردم ..ولی تو همه ی پست هام وقتی تجزیه و تحلیل میکنم با این پیغام قرمزروبرو میشم که نمیدونم منظور این چیست و راه حل ان رو نمیدونم ممنون میشم کمک کنید و راه برطرف کردن این پیغام رو به من بدین
  The keyword density is 0%, which is a bit low, the keyword was found 0 times

 27. سلام

  می تونیم برای استفاده از تگ اچ ۲ در یک پست کل مطلب پست رو کنترل آ بگیریم و هیدینگ ۲ بزنیم یا بر روی یه کلمه خاص؟

 28. سلام.
  من یکی از موضوعات سایتم اس ام اس عاشقانه هست و برای اینکه مطالبم نظم داشته باشه به این صورت مطلب پست میکنم> مطلب اول: اس ام اس عاشقانه سری ۱ مطلب بعدی: اس ام اس عاشقانه سری ۲ و تا آخر نکته مهم اینه که برای همه این مطالب کلید واژه اس ام اس عاشقانه انتخاب میکنم ولی افزونه سئو این پیام رو میده : شما از کلیدواژه‌ی کانونی �یشتر یک بار استفاده کرده اید � مطمئن شوید که مشخص باشد که کدام آدرس در سایت شما برای این کلیدواژه مهم‌ترین است. و زرد رنگ هست.این اشکال داره؟

  • سعید شعبانی

   خوب شما با این کار در اصل دارید به موتورهای جستجو می گید که می خواهید همه این مطالب در همین یک کلید واژه در رتبه های اول قرار گیرند. با این کار اگر همه مطالب را نیز به طور بهینه ارسال کنید با این حال فقط از آن کلید واژه می توانید برای جذب ترافیک استفاده کنید، اما می توانید با انتخاب کلید واژه های ترکیبی برای برخی از این مطالب ترافیک آن کلید واژه ها را نیز به سایت خود منتقل کنید.

 29. با سلام و خسته نباشید
  ازتون یک درخواست داشتم
  خواستم ببینم یک اموزش بذارین؟
  اموزشی ک توش یاد بدین چطوری وقتی یکی یک مطلب داخل گوگل سرچ میکنه و بین یکی از لینک ها لینک سایت ما باشه زیر لینک سایت ما تو گوگل بنویسه مثلا by mohammad
  این لینک رو ببنید
  http://up.facenama.com/file/9223/Snapshot_2014_08_27_173947.png
  اموزش این رو میخوام که چطوری اون قسمتی ک نوشته بای سعید شعبانی برای ما با اسم خودمون بیاد
  ممنون میشم اگ این درخواست اموزش من رو قبول کنید و اموزش رو بذارین
  با تشکر از شما دوست عزیز

 30. ممنون از شما و سایت خوبتون

 31. سلام

  افزونه all in seo بهتر هستش یا seo by yoast ؟

  برای سایت موزیک میخوام عزیز

  ممنون

 32. سلام
  عالی بود…
  مثه همیشه…
  ممنون

 33. admin22

  سلام چند تا سوال راجب افزونه وردپرس سئو دارم.
  من قبلا از all in seo pack استفاده میکردم
  و این فیلد ها رو پر نمیکردم:
  http://uploadax.com/images/70965454357121167222.png

  و ظاهرا کار اشتباهی میکردم چون در اینصورت این افزونه هیچ تاثیری برای من نداشته
  من مدتی هست پست ها رو با افزونه wordpress seo yoast سئو میکنم البته فقط پست های جدید
  من در حال حاظر ۳۰۰ پست دارم که سئو نشدند و مثل عکس هستند و و فیلدهای سئوشون پر نشده
  الان سئوالی که برای من پیش اومده اینه میشه الان اونها رو با yoast سئو کنم؟
  تاثیری داره؟

 34. لطفا تنظیمات قسمت “پیشرفته” تو هنگام نوشتن مطلب رو هم آموزش بدید.

 35. سلام ببخشید یه سوال هم داشتم
  من یکی دو هفته ای میشه که مطالبم درست ایندکس نمیشن در حالی که تمام اصول سئو رو رعایت می کنم. مثلا اگه برید تو گوگل سرچ کنید “دانلود فیلم Edge of Tomorrow 2014 با هنرنمایی تام کروز” میاد ولی به صورت “کانال فیلم»دانلود فیلم” یعنی منظورم اینه متن ها درست ایندکس نمیشن. در حالی که تو پنل گوگل وبمسترم تو قسمت سایت مپ ، هر روز به ایندکس های من اضافه میشه. من از سایت مپ همین افزونه دارم استفاده میکنم. چیکار کنم این مشکل حل شه؟؟؟ الان همه مطالب جدیدم اینطوری شدن

  • سعید شعبانی

   دوست عزیز مشکلی وجود نداره, اون مشکل هم که در ازای جستجوی عبارت “دانلود فیلم Edge of Tomorrow 2014 با هنرنمایی تام کروز” عنوان “کانال فیلم»دانلود فیلم” از سایت شما در نتایج دیده میشه به خاطر بالاتر بودن رتبه صفحه آرشیو “دسته دانلود فیلم” هست. منظورم این هست که شما اصول سئو را درست رعایت نکردید و صفحه آرشیو سایت شما از مطلبی که منتشر کردید بالاتر هست و به جای اینکه محتوای اصلی سایت شما در رتبه های اول قرار بگیره صفحات آرشیو در رتبه های اول هستند. برای رفع این مشکل بهتر هست تا با یک متخصص سئو مشورت کنید.

 36. hassan

  سلام خسته نباشید من تمام اینکارارو انجام میدم وضعیت این ۵تا گزینه
  کلیدواژه‌ی کانونی شما یافت شد در:

  عنوان سئوYes (1)
  عنوان برگه:Yes (1)
  آدرس برگه:Yes (1)
  محتواYes (1)
  متای توضیحاتYes (1)
  این ۵تا هم سبز میشن اما رنگ سئو بعد از اینکه مطلب رو منتشر میکنم سبز نمیشه و زرد میشه به حالت تایید در میاد مشکل از چیه؟چیکار باید کنم که سبز بشه؟و حالتش به خوب تغییر کنه؟

  • سعید شعبانی

   همونطور که داخل این آموزش هم گفتم رنگ سبز نمی تونه نشون بده که مطلب شما حتما سئوی خوبی داره یا رنگ قرمز هم نمی تونه نشون بده که مطلب شما بهینه سازی نشده. شما اگر مواردی که باید برای نوشتن یک مطلب بهینه رعایت کنید (که تعدادیش داخل همین آموزش گفته شد) را به درستی انجام بدید لازم نیست نگران رنگ سبز, زرد یا هرچیز دیگه این افزونه و افزونه های دیگه باشید. این افزونه فقط به شما کمک می کنه که یک دید کلی از مطلبی که نوشتید بدست بیارید و برخی از ایرادات نوشته شما را به شما گوشزد می کنه. مواردی که در بالا گفتید تقریبا خوب هست ولی یک سری پارامتر دیگه هم هست که داخل تب تجزیه‌وتحلیل صفحه وجود داره. شما اونجا را هم بررسی کنید ببینید چه کم و کاستی هایی داخل مطلبی که نوشتید وجود داره.

 37. سلام روکش بابت مطالب زیبا و کاربردیتون واقعا دست مریزاد بسیاری از مطالب اموزش را از سایت شما یاد گرفتم .

 38. سلام
  عالی بود ممنون از سایت خوبتون

 39. مجید

  سلام و تشکر بابت مقاله های واقعا مفیدتون
  یه سوال ، مطالبی که راجع به سئو عنوان کردید در مورد پست های وردپرس و گذاشتن مطلب هستش،
  برای گذاشتن محصول در فروشگاه ووکامرس، آیا همین نکات رو باید رعایت کرد ؟
  یا تفاوت هایی داره. چون محصول توضیحات خاصی نداره و عنوان هستش و تصویر و سایز و اینجور چیزها

 40. باسلام مطالب خوبی گذاشتید خیلی بهمون کمک کرده دمت تون گرم مطالب بیشتری بذارید خدا خیرتون بده واقعا سایتتون بی نظیره

 41. با تشکر از سایت بسیار پر بار ومفیدتان.من با این چراغ نارنجی مواجه میشم:
  برچسب های عکس ها در این صفحه گم شده است.

 42. اسماعیل

  سلام
  یه سوال درمورد سئو داشتم

  البته شاید سوالم نا مرتبط باشه ولی ممنون میشم جوابمو بدید

  ببینید این سایت منه: http://androidui.ir

  چون مطالب سایتم بصورت تصویری هستند برای عنوان پست ها یه کلمه ثابت همراه یه عدد مختلف میزارم

  مثل این: بسته ی رابط کاربری ۱
  و پست بعدی: بسته ی رابط کاربری ۲

  یه جا خوندم که عنوان مطالب خیلی مهمه برای بازدید و ورودی گوگل

  الان هم مشکل من پایین بودن ورودی گوگلم هست

  حتی سایتم رو هم سئو کردم (آقای امید حسین آبادی زحمتشو کشیدند)

  اما هنوز هم حتی یک ورودی از گوگل هم ندارم

  میخواستم بدونم مشکل از عنوان پست هاست؟

  میشه یه راهنمایی کامل بکنید؟

  ممنون

  • سعید شعبانی

   ببخشید در این مورد به دلیل اینکه بحث تخصصی سئو هست نمی تونم نکته مشخصی را خدمت شما ارائه بدم. ولی یک نکته هست که باید بهش توجه کنید. شما گفتید شخصی سایت شما را سئو کردند پس شما نباید مشکلی دیگه داشته باشید چون شخص سئو کار با توجه به علم و تجربیاتی که داره همه این موارد را باید بررسی و تصحیح کند.

 43. محمد

  سلام
  مرسی از مطلبی که گذاشتی خوب بود . ولی من در تنظیمات سئو آدرس url وجود نداره راهنمایی کنین ممنونم میشم .

 44. سلامم
  تشکر میکنم از مطلبتون.
  یک سوال داشتم.
  برای گوگل حدودا چند روز تا اعمال این تغییرات طول میکشه؟؟؟!!
  تا بتونم نتایجو ببینم که اگه خوب نبود عوض کنم
  ممنون میشم راهنمایی کنین.

 45. سلام
  برای مثلا فروش مستند بهتره توی عنوان سئو افزونه از کلمه مستند هم استفاده کنم
  چون عنوان مطالبم اکثرا اینطوریه:
  مستند ابر ماهی
  مستند ابر کارخانه ها
  مستند در گذر زمان
  به نظرتون در تیتر سئو که در بالا ذکر شد کلمه مستند رو بگذارم یا خیر
  با تشکر

 46. اگه امکانش هست این افزونه رو هم توضیح بدهید:
  Google Analytics by Yoast
  با تشکر

 47. Mahan

  سلام جناب شعبانی
  اگه من موضوع سایتم بگونه ای باشه که هر مطلب نیاز به متن زیادی نداشته باشه و مجبور باشم تعداد زیادی مطلب در سایت قرار بدم اون موقع باید چکار کنم ؟ مثلا ممکن نیست واسه یه آلبوم موسیقی توضیحات زیادی بدم و در ضمن باید چندین مطلب هم در روز به سایتم اضافه کنم

 48. سلام ممنون
  من که خیلی دنبال سئو سایت زیباجو هستم و هر کدام از دوستان که بتونه کمک کنه لطفا با من تماس بگیره a.khamse@hotmail.com

 49. ممنون جالب بود . فقط یک سوال : آیا این افزونه می تونه تاثیر منفی هم داشته باشه ؟ یعنی اگر درست تنظیم نشه و…

 50. حسن صادقی

  با سلام.مطلب بسیار بسیار جالبی بود.یک سوال؟!! می خواستم بدونم اگه این افزونه رو فارسی سازی کنم مشکلی پیش میاد.منظورم اینه که بعضی بخش هاش فارسی سازی نشده نمیدونم به چه دلیل اما فکر می کنم شاید مشکلی برای افزونه پیش میاد که کاملا فارسی نکردن.نظر شما در این مورد چیه آیا شما تا به حال برای فارسی سازی افزونه ای اقدام کردید.

  • سعید شعبانی

   بله من افزونه هم فارسی کردم. فکر نکنم مشکلی پیش بیاد شما خیلی راحت با برنامه poedit می تونید فارسی سازی افزونه را تکمیل کنید. البته اگر امکان فارسی سازی تمامی عبارت در افزونه قرار تعریف شده باشد. اگر اینطور نبود برای برخی لغات که تعریف نشده هستند می تونید به صورت دستی اونها را فارسی کنید.

 51. hamid

  سلام جناب شعبانی
  ممنون بابت سایت عالیتون که تجرباتتونو با ما کاربران مبتدی درمیون میزارید
  برای پیدا کردن کلمات کلیدی مقالتونو خوندم و google keyword plannerدرگوگل سرچ کردم
  با اکانت جیمیل وارد google adwords شد.که نمیدونستم باید چکارکنم کجا برم و هرچی گشتم قسمت سرچ برای کلمات کلیدیو که عکسشو در سایت گذاشته بودیدو پیدا نکردمو یه دنیا ممنون میشم بگید باید از کجا برم و چکار کنم؟
  با سپاس

 52. سلام خوبید آقا سعید خوبید چه خبر دیگه تو عجوبه نمیایید دو تا زحمت براتون داشتم
  اینکه مشکلات سئو این دو تا سایت چیه یکی سایت شخصیم http://hussainm.ir
  دیگری هم سایت دیجیتالی ها هست که مدیرش هستم http://digitallyha.ir

  • سعید شعبانی

   ممنون جناب موسوی. با عرض معضرت در مورد سئو این دو تا سایت که فرمودید من نمی تونم اطلاع دقیقی به شما بدم, دلیلش هم این هست که من به صورت تخصصی در مورد سئو چیزی نمی دونم که بتونم به شما کمک کنم.

 53. سلام
  ضمن تشکر از آقای شعبانی به خاطر اطلاعاتی که در مورد این افزونه به اشتراک گذاشتند.
  دو سئوال داشتم
  الف) افزونه all in one seo pack رو پس از سه هفته استفاده پاک و افزونه wordpress seo رو جایگزین کردم، و پس از درون ریزی از افزونه all in one seo pack این افزونه رو غیرفعال کردم، الان مطالب قبلی که دارم طبیعتاً توسط افزونه wordpress seo سئوشون نشون داده نمیشه. بهتر هست همینطوری بمونند یا دستکاری بشند؟ که تا جایی که اطلاع دارم نباید دستکاری بشن مطالب قبلی به خاطر ایندکس شدن

  ب) بنده یک مطلب رو با استفاده از همین پست سئو کردم. ولی دو مورد از بررسی های سئو رو نتونستم درست کنم و متأسفانه هرچی تو نظرات گشتم و مطلب رو مجدداً خوندم نتونستم برطرف کنم این مشکل رو، لطفاً راهنمایی بفرمائید

  ۱. You have not used your keyword / keyphrase in any subheading (such as an H2) in your copy
  منظور از keyword و keyphrase کدوم بخش هست؟

  ۲. The keyword / phrase does not appear in the URL for this page. If you decide to rename the URL be sure to check the old URL 301 redirects to the new on

  در آخر بفرمائید برای دریافت راهنمایی دیگر از شما در مورد سئو میتونم با ایمیل شخصی جنابعالی در ارتباط باشم یا خیر ؟ اگه جواب مثبت هست لطفاً ایمیلتون رو برام بفرستید. متشکر

  • سعید شعبانی

   ۱- اگر ویرایش مطالب قبلی باعث بهبود اونها بشه حتما باید ویرایش شوند در غیر اینصورت به شکل فعلی باقی بمونند بهتر هست.
   ۲- گفته شما از کلیدواژه کانونی یا کلمه کلیدی در تگ هدینگ مثل h2 استفاده نکردید.
   ۳- گفته در آدرس این مطلب کلید واژه کانونی دیده نمی شود.
   ۴- در مورد سئو من تخصص ندارم همه اینها تجربیاتی هست که داشتم. اگر سوالی دیگری دارید می تونید در انجمن های روکش مطرح بفرمایید.

 54. قشنگ بود مرسی اما دقیق متوجه نشدم چرا مطالب در گوگل میاد اما صفحه اصلی نمیاد راهنمایی کنید مرسی و چجوری میتونم توضیحات مطالب بیشتر کنم؟

 55. در هر مطالب چندتا لینک داخلی داشته باشه؟

 56. سلام.
  سوال دارم خدمتتون
  این مقاله ای که نوشتین فقط درباره افزونه wordpress seo by yoast هست؟ یا افزونه های دیگه هم همین طوره؟

 57. با سلام و خسته نباشید سایت آموزنده و متفاوتی دارین انشالله که همیشه این جور ادامه بدین. یک سوال داشتم از خدمدتون بنده تمامی موارد رو در سایتم رعایت می کنم ولی این خطا
  The keyword doesn’t appear in the first paragraph of the copy, make sure the topic is clear immediately.
  در تمامی مطالبم هست و اموزش های زیادی پیدا کردم و از سایت شمام دیدم گفته های شمارم انجام دادم ولی متاسفانه باز هم این مشکل هست کلمه اصلی هر مطلبو در پاراگراف و همچنین در خط اول هر مطلب می زارم بازم هست این خطا چیکار می تونم بکنم؟؟

  • سعید شعبانی

   مشکل اینجا هست که شما در پارگراف اول مطالبتون از کلید واژه کانونی اون مطلب استفاده نکردید. توجه داشته باشید که کلید واژه کانونی را دقیقا باید مثل همونی که در فیلد کلید واژه کانونی وارد کردید در مطلب هم استفاده کنید تا افزونه بتونه اون را تشخیص بده.

 58. واقعا میدونم برای نوشتن این مطلب کامل کلی وقت گذاشتن که گام به گام همه چیز رو توضیح دادین.واقعا بعضی موردها مورد استفاده قرار گرفت.حالا که یه نظر دادم از بازدید کننده ها هم دعوت میکنم که به فروشگاه اینترنتی بزرگ ایران یعنی فروشگاه یکنام http://www.Yeknam.com سر بزنند.

 59. مریم

  ممنون ازتون اقای شعبانی بابت مطالبتون که بخصوص به کار من مربوط میشود و ایشالا قراره رتبه سایت شرکت رو تا قبل از عید ۹۴تا ۱۳۰۰۰کاهش بدم با اینکه طولانیه و نوشتنش و نکته برداریش بسیارتا خسته کننده اما بسیار ازتون ممنونم و ارزوی عاقبت بخیری براتون دارم چون من هدف والایی از این نوشتن ها و وقت گذاشتن ها و مطالعه کردن ها دارم.از بین تمام سایت هایی که مورد مطالعه قرار میدم سایت شما از همه کاملتره.باز هم تشکر و دعای خیر من را پذیرا باشید

 60. سلام .
  واقعا استفاده بردم از مطالب سایتتون.
  موفق باشید.

 61. مطلب زیبایی بود
  تشکر از شما دوست عزیز آقای شعبانی

 62. قیمت سکه

  سلام من هر روز در اینترنت در مورد سئو مطالعه میکنم ولی انصافا مطالب سایتتون در زمینه وردپرس کامل بوده تا حالا

 63. اقای شعبانی با اینکه چند ماهی هست که از all in one seo به Yoast افزونه کوچ کردم ولی رتبه سایت و الکسا داره افت پیدا می کنه و الان واقعاً نمی دونم مشکل از چیه از افزونه است یا …
  یه بررسی بفرمائید ببنید سایت من مشکلی نداره:
  http://ShopCity.ir
  با تشکر

 64. من به همه این مطلب رو توصیه می کنم چون من که تخصص وب مستری رو دارم و ضرر های زیادی از سئو ضعیف خوردم کاملا ً نکات رو درک می کنم و به همه توصیه می کنم که اون رو بخونند . سئو یعنی همین و بس …

 65. سلام.اول از همه من خیلی خیلی سپاسگزارم از آقا سعید شعبانی و خدا خیرش بده به خاطر زحماتش
  بنده یک وب سایت دارم که میخوام اسم سایتم در آخر عنوان مطالب جستجو شده در گوگل نشون داده بشه.باید چیکار کنم.اینم وب سایتمه:http://www.faranaz.com/
  آقا سعید اگر ایمیلت رو هم بهم بدی خیلی ممنونت میشم.تمایل دارم باهاتون کار کنم و پشتیبان سایتم بشین شما.

 66. mojtaba

  سلام
  میشه افزونه yoast منو تنظیم کنید؟
  ۳nator.ir
  لطفا به ایمیلم جواب بدید
  ممنون

 67. payam nn

  سلام
  یک سوال فنی داشتم
  سایت های دانلود مثل soft98 یک نرم افزار رو برای دانلود میذارن بصورت مثال yahoo 11

  و وقتی این نرم افزار نسخه جدیدش میاد, میان همون پست رو ویرایش و آپدیت میکنند .

  آیا بهتره از نظر سئو و ربات های گوگل برای نسخه جدید اون نرم افزار یک پست جدید نوشته بشه یا همون پست قبلی آپدیت بشه ؟

  ممنون میشم پاسخ بدین

 68. بسیار عالی و کاربردی بود. ممنون اقای شعبانی

 69. سلام کلید وازه کانونی مطالب سایت همش یک چیز هست مشکلی واسه سئو هست یا نه؟همه مطالب دانلود موزیک هست و کلید وازه درهمه مطالب دانلود زدیم مشکلی میشه واسه سایت یا نه؟

 70. علیرضا

  سلام آقا سعید اول از همه خواستم بابت سایت خوبت تشکر کنم
  بعدشم یه سوال دارم اگه میشه تشریحی جواب بده 🙂
  ببین من تو یه سایت موزیک تازه نویسنده شدم و همه قواعد رو فک کنم رعایت میکنم ولی طبق عکس زیر هیچوقت نمیتونم آدرس برگه رو yes کنم / میشه دقیقا بگین چیکار کنم که اون yes بشه؟؟ خیلی برام مهمه
  بعدشم طبق عکس زیر و عنوان پستش که ” دانلود موزیک ویدیو جدید و زیبای یاس به نام مسافر ” میشه لطف کنی بگی من بخش هایی که تو عکس هست مثال بزنید چطور پر کنم که روش صحیح باشه(با چه کلماتی)؟اخه شانسی پرشون کردم لطفا طبق از روی اون عنوان و عکس توضیح بدین
  http://8pic.ir/images/vtmfopfiv3qjqa8xp5u2.jpg
  گیج شدم اصن
  منتظر جوابتونم..
  مرسی

 71. جناب شعبانی سلام مجدد من یکه لینکی را دارم انتشار میدم البته مربوط به فروشگاه ساز پرستا هست ولی گوگل دنباله انگلیسی اون را کامل نمیزاره تو جستجو روش انتشار من برای روزهای اول به این شکل بود که نوشته های آخر لینک را نمیزاشتم چون خاصیت پرستا اینطوریه که میشه لینک را خلاصه کرد و من بعد از مدتی متوجه شدم که نوشته های داخل یو آر ال هم مهم هستند حالا گوگل گیر داده و همون لینک قبلی را میزاره . چطوری میتونم اصلاح شدم از fetch وب مستر هم استفاده کردم ولی گوگل دیگه گیر داده ولم نمیکنه به اون لینک قبلی . به نظرتون چکار کنم
  http://xn--ygb9acg30cvg.com/3-buy-sell-coin-gold
  بعد از مدتی آنرا اصلاح کردم و لینک کامل این هست

 72. سلام
  من آخرین نسخه این افزونه رو نصب کردم یعنی ورژن ۲.۱.۱
  مشکلم اینجاست که وقتی در قسمت عنوان و متاها بر روی تب کلیک میکنم فیلد خالی نداره که من “عنوان قالب” و قالب توضیحات داده و کلمات کلیدی رو نداره و این پیغام بجاش میاد
  You can determine the title and description for the front page by” editing the front page “itself »
  که روش کلیک میکنم میره توی ویرایش برگه صفحه اصلی. حالا میام از اونجا عنوان کانونی رو انتخاب کنم میزنه سئو ضعیفه. چه کنم برای صفحه اصلیم؟؟؟؟؟

  • سعید شعبانی

   خوب شما یک برگه را به عنوان صفحه اصلی تنظیم کردید. در این حالت باید عناوین و متا دیتا های صفحه اصلی را از طریق تنظیمات عنوان های افزونه سئو تغییر بدید. اون عبارت سئو ضعیف هم نمی خواهد روش حساس باشید چون این افزونه در این حالت نمی تونه اطلاعات وارد شده برای صفحه اصلی را شناسایی و ارزیابی کنه. همچنین دوست گرامی لطفا سوالتون را در انجمن افزونه های وردپرس مطرح بفرمایید.

 73. مطلب خوب و جامعی بود..باتشکر ویژه…

 74. jenabictak

  سلام . من از این افزونه استفاده میکنم واسه سایتم .آموزش شما خیلی خوب و کامل بود . ازتون ممنونم .
  مشکلی دارم . وقتی سایتم رو توی گوگل جستجو میکنم صفحاتی شبیه (blackroid.ir/tag/android) رو پیدا میکنه . اگر نخوام اینها نشون داده بشن چکار کنم ؟ آیا این یه مشکله ؟ اگه توی وبمستر گوگل این صفحات رو محدود کنم آیا توی سئو ی من تاثیر منفی داره؟

 75. با سلام و عرض خسته نباشید
  یه توضیحی در مورد :
  استفاده از کلید واژه در تگ های هدینگ میخواستم بدونم که من در سایتم وقتی از این قابلیت استفاده میکنم فونت سایت دلچسب نمیشه و اگر از قابلیت bold  استفاده کنم باز همین تاثیر رو خواهد داشت یا خیر؟
  تشکر

  • سعید شعبانی

   خیر ارزش گذاری موتور های جستجو برای بخش های مختلف یک صفحه اینترنتی ارتباط مستقیمی با tag هایی که در اطراف مطالب قرار می گیرند داره، اگر از ظاهر نوشته هایی که در تگ هدینگ هستند خوشتان نمیاد می تونید با استفاده از CSS ظاهرشون را تغییر بدید.

 76. مقاله بسیار مفیدی بود.
  یه توصیه برای دوستانی که آنقدر سرشون شلوغه که نمیتونن فیلد های yoast رو پر کنند :
  اینکار رو به خود یواست بسپارسید.
  میتونید از تگ تایتل و خلاصه متن برای تولید یه توضیحات مناسب استفاده کنید.
  و از تگ موضوعات + تایتل خود مطلب یه عنوان خوب برای مطالب درست کنید.
  مثلا برای عنوان : title – category
  یا برای توضیحات : title – excerpt
  اینجوری اگر مطلبی رو عجله داشتید و نتونستید پر کنید خود یواست به شکل تقریبا بهینه ای براتون انجامش میده

کاربر گرامی برای ارسال دیدگاه اگر عضو روکش هستید باید سایت شوید در غیر اینصورت باید عضو شوید.